Vysočanské derby v ragby vyhrála Sparta, která porazila Pragu 26:13 pod reflektory

Už dvě desítky let ragbisté vysočanských týmů na počet získaných mistrovských titulů  úspěšnější Pragy a před válkou založeného ragbyového klubu Sparty svá soutěžní utkání nehrají jen o extraligové body, ale také o Vysočanský pohár, který daroval starosta Prahy 9.

Extraligové derby se mělo hrát již 5. března 2022, ale den předtím napadl na trávník na Podvinném Mlýně sníh a správce hřiště zakázal na silně promočeném trávníku derby odehrát. Dohrávka se tedy uskutečnila až ve čtvrtek 24. března 2022.

Českéragby.cz bylo na místě děje ...Derby Prahy a zároveň Vysočan Sparta - Praga se hrálo poprvé v tomto století za umělého osvětlení. Jak redakci upozornil Jiří Štuksa nešlo však o prvé ragbyové ligové utkání, na které se svítilo ze stožárů s umělým osvětlením, neboť on jako rozhodčí v devadesátých letech minulého století pískal stejné derby na Podvinném Mlýně Sparta - Praga ovšem za horších svělených podmínek než v roce 2022.  

Do utkání lépe vstoupili domácí borci, kteří vedli položenou pětkou s následným úspěšným kopem 7:0, ale během první půle ragbisté Sparty přidali ještě dvě pětky, po kterých se kopáč následných kopů jednou trefil a jednou netrefil nad břevno mezi tyče branky Pragy. Náskok mohl být dokonce vyšší, ale před další položenou pětkou se hráči Sparty dopustili přestupku, za který rozhodčí Tůma sparťanské položení neuznal. Praga se do půle  zmohla bodovat jen zdálky konkrétně proměněným trestným kopem. 

Druhý poločas se role na hřišti obrátily. Praga byla tím bojovnějším týmem a Sparta se naopak bránila. To se brzo projevilo i na skore. Praga postupně dotáhla dvakrát a to  položenými pětkami ovšem bez úspěchu při proměňování následných kopů až na čtyřbodový rozdíl 19:13. Když hrozilo, že Sparta ztratí vedení, podařilo se domácím ragbistům skvělou rychlou protiakcí položit čtvrtou bonusovou pětku, po které ještě proměnil se štěstím kopáč Sparty kop pětce, když  míč než se přehoupl přes břevno, o něj škrtl.

Do konce utkání se už nic nezměnilo  a tak Vysočanský pohár po výhře 26:13  zůstal Spartě Praha.
Bez porážky tak zůstaly v nejvyšší ragbyové soutěži vedle Sparty ještě jen Říčany, ale to už po 2. dubnu 2022, kdy se hraje čtvrté kolo, nemusí platit, protože se odehraje zápas obou neporažených týmů Říčany - Sparta.

Utkání provázela jedna kuriozita, neboť jedním z nových trenérů Sparty je nyní někdejší úspěšný kouč právě Pragy Eduard Krützner junior, který letos v zimě přijal nabídku trénovat Spartu Praha, přičemž nadále zůstál členem Pragy. A tak zatímco po utkání  někteří hráči Pragy řešili dohady, komu vlastně  fandil při derby otec nového sparťanského trenéra, který je mezi ragbisty známy jako Medák, měl pro  sledování zápasu ve společnosti veteránů Sparty legendární ragbista jasné vysvětlení.

Jak říkám ...

„Seděl jsem jako vždy na tribuně se svými bývalými spoluhráči z reprezentace , s kterými se mimo jiné pravidelně scházíme i mimo ragbyová hřiště. Je pro mne samozřejmé, že jsem při derby fandil Pragovce, která nyní nemá oproti některým soupeřům nejsilnější tým, ale má stále šanci i po porážce  od Sparty hrát play off," řekl pro ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior.  

„Další zápas Říčany - Sparta bude jen dalším utkáním, které chceme vyhrát a zda výsledek v Říčanech nakonec rozhodne o vítězném týmu základní skupiny,  je v polovině soutěže těžké posoudit," řekl  jeden z trenérů Sparty Petr Okleštěk, který svoji ragbyovou kariéru mimochodem zahájil v žákovském týmu Pragy Praha.

„Sparta měla  lépe organizovanou obranu s větší agresivitou. Útok Pragy má velmi dobré hráče - dřívějšího reprezentanta Petra Čížeka, nebo nyní hrají v reprezentanty Matyáš Hopp a Albert Froněk. Za reprezentaci Slovenska hrájí  např. M. Malý a J.Chupík. Jenže tento útok hraje už delší dobu poměrně čitelnou hru, která se dá dobře bránit. Roj Pragy měl velký problém v mlýnech a tak jej Sparta poměrně rychle dostala pod tlak a v prvním poločase získala slušný náskok," dodal kouč Sparty  Eduard Krützner junior.  


     Ragby                                                                                                                                  

Ragbyová extraliga ... 1. kolo

Sparta Praha - RC Praga Praha  26:13  (19:3)

Pětky:  4:2  * Rozhodčí: Tůma


Aktuální pořadí

1.  Říčany              3   3   0  0   153:31     15
2.  Sparta Praha    3   3   0  0   102:31     15
3.  Praga Praha     3   2   0  1   100:41     10
4.  Vyškov              3   2   0  1    127:87     10
5.  Tatra Smíchov   2  1   0  1     41:51         5
6.  Dragon Brno     3  0   0  3     36:115       1
7.  Slavia Praha     2  0   0   2     16:79        0
8.  RC Přelouč       3   0   0  3      32:197     0

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .(Petr Skála pro ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)