Vysočanské ragbyové derby Sparta - Praga se v třiapůlměsíční extralize bude hrát minimálně 2x

Zatímco fotbalisté jakékoliv  pralesní soutěže znají už v srpnu rozlosování  až do června následného roku, ragbisté a příznivci  ragby se s rozlosováním svých do čtyř poloh rozdělených tříapůlměsíčních  ragbyových soutěží pro rok 2024  dozvěděli až 43 dnů před jejich spuštěním, přesně 5. ledna 2024.

"Tohle však není jediná rarita. Třiapůlměsíční nejvyšší a také nižší ragbyové soutěže jsou v tomto sportu evropským unikátním jevem hodným zápisu do knihy  sportovních kuriozit ovšem i se všemi pachateli, kteří o tom rozhodli, tedy včetně jmen funkcionářů s klubovou příslušností, kteří tuto soutěž  navrhli a delegátů z ragbyových klubů Valné hromady, kteří s tím souhlasili," takto velmi kriticky o nejvyšší ragbyové soutěži roku 2024  informoval ragbyový magazín Ceskeragby.cz začátkem roku 2024.
V evropském ragby  svojí krátkou dobu, za kterou se má oidehrát, bude  ragbyová  soutěž v roce 2024  unikátní. Kromě toho, že začíná již 17. února 2024 prvním kolem třemi zápasy Sparta - Dragon Brno, Vyškov - Praga a Tatra - Říčany s doporučením, že všechna tři utkání lze odehrát při očekávaném nepříznivém počasí na umělém trávníku stadionu v Praze na Markétě, skončí již po třech měsících a dvou týdnech  k tomu první sobotu v červnu finalovým zápasem. Kuriozní je i další program pro ragbyové kluby plánovaný na zbytek roku 2024.

"Ragbisté budou hrát na podzim mediálně  neuchopitelný a  ve sportovním kalendáři nepředvídatelný Pohár XV a  předtím v létě se rozehrají  sedmičkové soutěže. Pro velké i malé sponzory klubů, pokud nejde zrovna o bývalé ragbisty nebo rodiče aktivních mladých hráčů, je všechno ostatní kromě extraligy nezajímavé," upozornil na problémy pro ragbyový magazín  bývalý dlouholetý hráč Sparty a trenér Jan Dezort, který se také stará o získáváni partnerů pro ragbyový klub Sparty. 

"Soutěž  navíc začíná vzhledem k očekávanému únorovému počasí, ale i krátké intenzivní tréninkové jen pětitýdenní přípravě hráčů na ni příliš brzo. Plánovaný brzký začátek soutěže zatěžuje už tak napnuté rozpočty klubů, které minimálně v jednom utkání odehraném na centrálním hřišti ztratí možnost zviditelnění svých sponzorů na svých hřištích a zatíží některé klubové pokladny za nelogické cestování," upozornil na problematickou soutěž ragbistů další komentátor  ragbyové dění v Česku Eduard Krützner senior. 

Přesto všechno  se ve Vysočanech v obou extraligových týmech na časově krátkou extraligu připravují.

   Jak říkám ...


"Třebaže účast v  Poháru XV,  ve kterém jsme 21. října 2023 prohráli až ve finále s Říčany, lze považovat za úspěšnou, nejsme ve Spartě s touto soutěží spokojeni. Ragbyový rok 2023 pro kluby totiž skončil již 21. října 2023 a protože jsme tušili, že extraliga v roce 2024 začne už někdy v únoru, nepřerušili jsme tréninky a pokračovali jsme s nimi v omezeném  počtu  i v listopadu, v prosinci 2023 a pak v lednu 2024,  jsme už  najeli na rytmus pořáadných čtyř  tréninků v týdnu. V lednu se také zvýšil zájem hráčů o tréninky, což každého trenéra připravující na útkání  amatérské sportovce potěší," svěřil se kouč Sparty Eduard Krützner junior.

Přípravu zahájila i Praga, která však  vysočanská derby už dva roky nevyhrála, ale i když není  favoritem ani pro rok 2024, očekávají příznivci ragby, že  se právě při derby dvou vysočanských klubů uvidí zajímavou podívanou.


Výběr zajímavých zápasů z  kalendáře ragbyové extraligy 2024


17. únor 2024   (1. kolo)   Sparta - Dragon Brno, Vyškov - Praga a Tatra - Říčany

2. března 2024  (  3. kolo)  Sparta - Praga   

13. dubna 2024  (  8.kolo)   Praga -  Sparta

25. května 2024    (semifinále) ve kterém se   první tým tabulky  utká čtvrtým týmem tabulky a druhý tým tabulky se střetne se třetím týmem, dále  se bude hrát první utkání baráže,ve které  pátý tým tabulky bude hrát se šestým týmem.

1. června 2024   (finále) 

8. června 2024  (baráž, druhé utkání) pátý tým tabulky bude hrát odvetu se šestým týmem.

V kalendáři sice byly stanoveny uvedené termíny zápasů, ale právě proto, že jde o pražské týmy, mohou se utkání mezi Spartou a Pragou odehrát i v týdnu večer.

   Jak říkám ...


"Mají se v základní části odehrát dvě vysočanská derby, ale může se stát, že na sebe narazíme i později v semifinále nebo dokonce ve finále. Kdo ví, jak bude  jarní liga probíhat. Nedávno jsem našel výstřižek z novin, kde se psalo o finále mezi Spartou a Pragou, které v minulém desetiletí vyhrála Praga. Na tom všem bylo nejzajímavější, že tým Pragy jsem tehdy trénoval já a Sparty Antonín Brabec, který nyní trénuje Pragu. Jinak padesátiletý Antonín Brabec jako odchovanec Tatry Smíchov je trenérem, který kromě Slavie Praha,  trénoval všechny ostatní klubové týmy v Praze a v Říčanech," zavzpomínal kouč Sparty Krützner junior.

Příznivci vysočanských klubů jsou přesvědčeni, že týmy Pragy a Sparty se mohou po odehrání základní části potkat ještě jednou a nemělo by jít vůbec o  baráž o udržení v extralize, ale proč ne až ve finále. Letos osmdesát let od založení klubu si připomínající výročí  Praga má totiž ve svých řadách za rok 2022 například vyhodnoceného nejlepšího česky hovořícího Ragbistu roku Dana Hoška, dále disponuje  také nejlepším juniorem Tomášem Petříčkem  i dalšími  zkušenými hráči.

Není bez zajímavosti, že nejblíže to mezi soupeři ze všech českých ragbyových soutěží to budou mít právě týmy Pragy a Sparty, jejichž hřiště leží  od sebe 30 minut volné chůze kolem Rokytky. Naopak nejvzdálenější to budou mít hráči ragby týmů hrající druhou ligu Havířova a společného týmu Českých Budějovic a Nýrska. Mezi soupeři je vzdálenost 565 nebo 571 kilometrů po železnici.Líbil se vám nebo nelíbil článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ...
zde .
                                                                                 (Petr Skála  pro Ceskeragby.cz, foto: Jiří Růžička)

                                                                                                                               (2024 / 06 /  01 /  00)