Vzkaz s blahopřáním namířený z Prahy do Říčan: Opatruj svých sedmdesát Jime Štukso

Víte, že ragby  začali v Říčanech trénovat pod vedením předválečného ragbyového reprezentanta Josefa Kohouta místní nadšenci už v roce 1943?  Ve vyřazeném železničním vagóně odstaveným u   nádraží, který sloužil ragbistům jako šatna, si tehdy dobové kopačky nazouval i Jiří Štuksa senior narozený v roce 1924. Říčanští ragbisté první oficiální ragbyové utkání odehráli v roce 1944 a od tohoto roku  se také datuje historie hry se šišatým míčem ve městě,  které řada příznivců sportů zná právě díky tomu osmdesátiletému říčanskému ragby.

Syn říčanského patriota Jiřího Štuksy rovněž Jiří neměl od útlého dětství moc velký výběr, jakému sportu se bude věnovat. Není pochyb, že ragby bylo  prvním sportem, který malý Jiřík Štuksa  viděl z kočárku a který pak v sedmi letech začal jako nejmladší z mladších říčanských  žáků trénovat. V té době totiž  do kategorie mladších žáků patřili jak prvňáčci ze základní školy, tak  i borci, kteří v tom roce dosáhli patnácti let.

Jim Štuksa, jak se tehdy ragbista, o kterém už píšeme třetí  odstavec, oslovoval a jak se na něj i volalo, měl štěstí, že  byl  v sedmdesátých letech  ze silných ročníků hráčů narozených v letech 1953, 1954 a 1955  nominovaný do  československé juniorské reprezentace a zúčastnil  se památného turnaje o juniorského mistra Evropy, na kterém borci první utkání vyhráli a další už hráli o medaile, na kterou sice nedosáhli, ale kdo něco podobného ještě zažil?

   Jak říkám ...

 

"Bylo to v letech, kdy i seniorská československá repretentace si nevedla špatně. Třeba v roce 1968 Československo odehrálo vyrovnané utkání s Francií, která tehdy do Prahy přijela v nejsilnější sestavě, ale přijížděli sem hrát s  tuzemskými ragbisty v plné zboji  i borci z  Rumunska a Itálie.   Kdyby se tehdy hrálo MS, tak jsme jej  určitě hráli," poznamenal pro Ceskeragby.cz Jiří Štuksa junior.

Protože měl modrou knížku, neboť takové barvy byl dokument vydavaný pro nevojáky,  tak byl sice  ochuzený o  působení v armádním týmu v Přelouči, leč ragby se věnoval doma, kde hrál v základní sestavě ligového týmu Říčan.

Do povědomí ragbistů se Jiří Štuksa  v roce 1978 zapsal už nejenom jako spoluhráč nebo protihráč, ale jako autor článků o ragby nejdříve v tehdejší Mladé frontě, kde od tohoto roku   už články o ragby nebyly podepisované  zkratkou Petra Skály (ps), který v tu dobu byl na rok  povolaný na vojnu mimo přeloučský ragbyový klub, ale  už zkratkou (sa) Jiřího Štuksy.  K článkům o ragby uveřejněných v  Mladé frontě, přibyly další články třeba  ve středočeské Svobodě a nejenom tam.   Jak říkám ...


"V osmdesátých letech nebyly v Československu celostátní noviny, které by nepsaly o ragby a to všechno zařizovala jen čtveřice nadšenců Milan Bělohlávek,  Jiří Štuksa, Jaromír Kourek a zapomněl jsem se představit Petr Skála," komentuje značnou publicitu v tištěných sdělovacích prostředcích, jak se tehdy médiím  v podobě novin a časopisů říkalo, Petr Skála.

"V těch osmdesátých letech vycházel ve formátu A5 na kopírce v budově ČSTV rozmnožovaný čtyřstránkový Zpravodaj Ragby zdar,  který v deseti číslech vydaných do roka přinášel referáty z mezistátních utkání, zajímavosti, výsledky a tabulky, ale také profily i nekrology z ragbyové dění doma i ve světě. V těch letech jsem právě s Jirkou Štuksou dokázal sestavit seznam všech v ligovém ročníku  bodujících hráčů, z poznámek ze všech odehraných utkáních a ty přehledy číselně vycházely. To všechno bez počítačů, bez internetu jen s kalkulačkou v ruce  a s využívaným linkovým telefonem. Proto téměř těchto deset let z osmdesátých let minulého století  je dění v ragby nejlépe ze všech dekád  zdokumentované  z celé té slavné i neslavné osmdesátileté historie tuzemského ragby. I na tom má velký podíl Jiří Štuksa, " dodal jeho kamarád Petr Skála.

Talevizním komentátoremn a spolukomentátorem se stal Jim Štuksa v roce 2005, kdy pro Českou televizi, ale také pro televizi Sport 2 spolukomentoval nebo sám komentoval mezistátní, ligové zápasy, ale také zahraniční lahůdky v podobě utkání Poháru šesti národů. A tak se přihodilo, že v roce 2007 viděl na vlastní oči finále MS v Paříži.

Několikanásobný nejlepší Rozhodčí roku, o čem už na přelomu tisíciletí rozhodli hodnotitelé, kteří v anketě Ragbista roku hlasovali i Štuksovi jako o Rozhodčím roku má proti ostatním při komentování ragby výhodu dokonalé znalosti pravidel a také zásluhou jeho pečlivé přípravy diváci slyší pravdivé informace z ragbyové historie i ze současnosti. 


   Jak říkáme ...

"Ze současného tuzemského ragby nemám vůbec radost. Nelíbí se mi, že se v Česku odehraje liga během tři a půl měsíce a to se ještě jako letos začíná v polovině února  a končí se už první týden v červnu. Tuto hloupou pro diváky brzy ukončenou ligovou soutěž na podzim nahradí ještě hloupější pohár. V Česku nejenom mně chybí v minulosti osvědčená liga, o které už   začátkem července budete vědět, že  se na podzim bude hrát od září do listopadu a pak bude liga pokračovat od března do června a budete také vědět dopředu, kdy budou hrát třeba u nás v Říčanech ty nejsilnější týmy. Dost Říčaňáků mne zastavuje ve městě a říkají, že je to štve. Co prý  to hrajeme na podzim za hloupou soutěž, když nevíme dopředu ani s kým a kde  budeme hrát za týden. Vím, že hodně lidí i proto přestalo  chodit na ragby," postěžoval si  hráč Říčan, dlouholetý rozhodčí, uniový i klubový bafuňář, novinář a komentátor a spolukomentátor ragby a také  jubilant 2. února 2024 sedmdesátiletý Jiří Štuksa."Chlapče oslav si životní jubileum v rodinném kruhu, jak jsi mi říkal, že tak učiníš  a není náhoda, že se Ti  ty Tvé narozeniny sešly zrovna na den, kdy se hraje  utkání  Francie - Irsko z prvního kola  Poháru šesti národů. Třeba se stane, že Tvá oblíbená Francie, když nevyhrála ten SP, tak vyhraje to utkání s Irskem.  Byl by to pěkný dárek.  Prostě, opatruj svých sedmdesát Jime Štukso," vzkazal  s blahopřáním namířeným  z Prahy do Říčan na dálku svému kamarádovi Jiřímu Štuksovi Petr Skála


Líbil se vám nebo nelíbil článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ...
zde .(Karolína Skálová  pro Ceskeragby.cz, foto Petr Skála)

  (2024 / 11 /  04 /  00)