Zkvalitněme české soutěže zvýšeným počtem náročných zápasů odehraných během roku a dočkáme se postupu do Championatu Rugby Europe

Od pátku 19. dubna do neděle 21. dubna 2024 si příznivci ragby přišli na své i když to bylo často v  dešti  v ochozech hřišť nebo také v suchu doma u televizorů nebo u počítačů.    Bohatý ragbyový víkendový program  okomentoval pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior. 

   V anglické Gallager Premiership leckdo  sledoval televizní  přenosy ze dvou zápasů. První  Sale - Harlequins 37 : 31 bylo trochu bláznivé utkání,  ve kterém  dělali  hráči  Sale méně chyb než Harlequini. V zápase jsem neviděl  příliš hezkých akcí, roje se mydlily okolo pětimetrovky soupeře. Jinak  oba týmy si chvílemi  pletly ragby s ping-pongem, mlýnovky z 80% stále kopaly málo úspěšné svíčky a nejvíce mně vadilo, jak hráči špatně řešili akce, kdy dovedli přečíslit obranu soupeře. ***  Druhé utkání Exeter Chiefs s Bathem bylo daleko pohlednější a lepší úrovně. Bath potvrdil své současné druhé místo v této náročné soutěži a zvítězil 26:14. ***  Čtvrtý Bristol předvedl výborný výkon a rozdrtil poslední Newcastle 85 : 15. ***   Do závěrečných finálových bojů zbývají už jenom tři kola .

Podobně je tomu ve Francii, kde rovněž zbývají do finalových bojů také tři kola.  TOP 14 vede Stade France, před Stade Toulouse. Třetí je Racing 92 a následuje Toulon. Letos se nedaří Clermontu, který až dvanáctý ze čtrnácti.

Japonsko vyhrálo Rugby Pacific Challange, když porazilo Tonga A 65:15. Ragbisté  Fiji Warrios si poradili s Manua Samoa 43 : 18.

  Portugalská rugbyová unie podepsala smlouvu   s bývalým hráčem All Blacks a v posledních létech  i s úspěšným trenérem  ve francouzských klubech s dvaapadesátiletým Simonem Mannixem na funkci hlavního trenéra na MS úspěšné portugalské reprezentace.  Mannix poslední angažmá měl v Biarritz Olympique.  ***   Ian Foster bývalý trenér All Blacks podepsal smlouvu do Japonska s klubem Toyota Verblitz.

Také v Česku jako téměř všude jinde ve světě   se soutěže blíží k finálovým bojům. Tři kola před koncem základní části s 30 body vedou tabulku společně Říčany ragbisté  Tatry, kteří jsou jen s horším skorem druzí. Třetí je Praga s 19 body a na čtvrté místo se dostal Vyškov, který v sedmém kole přehrál poslední tým Dragon 37:23. Zápas bylo možné  sledovat na televizním kanálu ČT Sport plus. Zápas to byl bojovný, ale moc pěkných akcí jsem  v zápase neviděl. Smutný byl pohled do hlediště krásného vyškovského stadionů, kde utkání přímo sledovala jen hrstka diváků a přitom se jednalo o prestižní moravské derby. ***   Bohužel, když v televizních přenosech vidíte plné stadiony v zahraničí, tak je evidentní, že o české  ragby nemá tuzemská  sportovní veřejnost  moc  velký zájem. *** Pátá  je v tabulce Sparta s 15 body, i když v posledním utkání s Říčany mohla klidně zvítězit, kdyby  Pražané zejména v prvním poločase  své útočné akce  dokázali ukončit z  rukou nevypadnými  míči  v brankovišti Středočechů. Říčany zvítězily 23:17 zásluhou dvou proměněných trestných kopů, kterých  při stejném počtu pětek 3:3  a proměněných následných kopů bylo více, než dokázala zabodovat Sparta  ***  Extraliga je poměrně vyrovnaná až na Dragon, který  zatím nevyhrál ani jeden zápas a má jen čtyři  body, které jej zřejmě odsoudí do baráže, se suverénem 1.Ligy Slavií Praha. .

Opět opakovaně  apeluji na všechny trenéry týmů mužů a sportovní ředitele,  aby vyžadovali od současného vedení Unie provést okamžitě po skončení základní části soutěží  analýzu současných domácích  soutěží, která by měla být podrobena kritice ve všech klubech, jejichž týmy v soutěžích startují a to nejenom po sportovní stránce, ale rovněž  i po stránce nákladů na dopravu. Je nutné  vzít v úvahu i marketing  s ohledem na citelné  odmítání obchodních  partnerů v regionech sponzorovat ragbyové  týmy v období, kdy se zúčastní mediálně nezajímavých soutěží.   Za současného stavu  soutěží se  rozhodně nezlepšuje jejich úroveň ani požadovaná kvalita.   Je evidentní, že úspěšné formování hráčů, je dáno počty odehraných kvalitních zápasů a srovnejme jen  počty zápasů ve výše uvedených zahraničních soutěží s naši Extraligou. Navíc v Česku se  Extraliga a další nižní soutěře  odehrají  za tři měsíce a poté se až na podzim hraje Pohár, který se  už dvakrát se značným počtem neodehraných utkání  nevydařil. Tento systém umožní našim hráčům odehrát maximálně 10 + 2 zápasy  v Extralize. Srovnáme-li  pak tato čísla s Premiership s 18 + 2 zápasy nebo TOP 14 se  26 + 2-4 zápasy, zjistíme, že to v Česku máme hodně   nesrovnatelné.  Pokud   nezkvalitňujeme české   soutěže  zvýšeným počtem  náročných zápasů odehraných během  celého  roku,   pak se nikdy nedočkáme  postupu do Championatu Rugby Europe.

  Stejný problém je také v soutěžích mládeže, ve kterých minimální počty náročných zápasů, nikdy nevychovají vrcholové ragbisty, kteří by se mohli uplatnit v kvalitních zahraničních soutěží a tím zkvalitnit herní projev české reprezentace. Zálohy tuzemských  klubů junioři U-18 do poloviny dubna  2024  odehrály pouze 3 - 4 zápasy. Startuje sice osm  klubů, ale jen tři  kluby mají vlastní tým, když  zbytek jsou společenství, která samozřejmě svou kvalitou tréninkového procesu nezvyšují úroveň této soutěže. Pak dochází k takovým výsledkům, jako na konci nedávné utkání Tatra - Spol. Olomouc-Zlín 107:0. To je bohužel smutný fakt a není právě optimistický pro zvyšování herní úrovně českých  klubů. S tím pak  souvisí i neustálý velký počet hráčů, kteří s ragby končí právě  v této kategorii.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto a koláž Petr  Skála)

(2024 /  56 / 14 /  02 / 06)