Návrat k celoročním soutěžím podzim - jaro s osmi týmy je v Česku nezvratitelně nutný!

Od soboty  8. června  do neděle 9. června  2024 si příznivci ragby přišli na své.    Bohatý ragbyový víkendový program  okomentoval pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior     aneb co se děje ve  světovém  I v tuzemském  ragby ?   

     Přečtěte si aktuální  glosy a zajímavosti z ragbyových mlýnů  mimo jiné i   


     z Velké Británie, ze Švýcarska, z  Francie  a z tuzemska ...        Osobně mne moc potěšily, výborné výkony žen Česka v Makarské. Jejich páté místo je jistě úspěchem a budeme jím všichni držet palce ve finálovým turnaji kvalifikace na OH v Monaku.

    V  Česku skončily  soutěže, zejména baraží o Extraligu. Pražská  Sparta v zajímavém utkání prohrála s Vídní 29:31 a zajistila si účast i v novém ročníku naši extraligy, výhrou ve Vídni 31:20. Slavia Praha po domácí těsné výhře nad Dragonem Brno, dokázala zvítězit i v brněnské kleci hřiště v Cacovicích  a zajistila si tak účast v novém ročníku extraligy. Viděl jsem velmi dobrý výkon Vídně, který by rozhodně obohatil českou nejvyšší soutěž, stejně jako hráči brněnského Dragonu. Trvám na tom, že rozšíření extraligy o tyto dva kluby, by bylo rozhodně zásadním, zlepšením této soutěže, po kterém se každoročně marně volá. Návrat k celoročním soutěžím podzim - jaro s osmi kluby v extralize a zřejmě s osmi  kluby v první lize by určitě vrátilo české  ragby, mezi přední evropské Unie, kam jsme léta patřili.

  Náročná domácí soutěž  v celoročním režimu, trenérům umožňuje soustavný tréninkový proces a je zárukou systematického zlepšování herního projevu svých hráčů. Znovu upozorňuji na modely soutěží v Evropě, pročtěte si je a dáte mně za pravdu. My přece nežijeme na jiné planetě a výkonnost se rozhodně nezlepšuje, vzpomeňte si na start českého výběru v soutěži v rámci Rugby Europe - Super Cupu. Je jistě dobré získávat zkušenosti se silnými soupeři, ale s tak těžkými porážkami, jsou získávané zkušenosti, často velmi negativní.
   V Anglii skončila nejvyšší soutěž podzim - jaro, Premiership, ve které ve finálovém, velmi napínavém utkání, až do poslední minuty, zvítězil Northampton Saints nad Bathem 25:21.

  Ve Švýcarsku také skončila nejvyšší soutěž Podzim - Jaro těsným vítězstvím RC Nyon nad vítězem základní části Yverdon 23:22. Velký výkonnostní posun zaznamenal klub Servette Ženeva, který startuje ve francouzské soutěži (podzim-jaro) Fédérale 1, když se probojoval až do finále, kde se utká s pyrenejským klubem z Mauléonu.
   Francouzská TOP 14, odehrála poslední 26 kolo a určila jak kluby, které budou hrát o titul, tak ty které sestoupí. V základní části zvítězil, podle mého názoru, současně jeden z nejlepších klubů na planetě Stade Toulouse, před Stade Francais, třetí skončil  Bordeaux-Begles, čtvrtý Toulon, pátý La Rochelle a šestý je Racing 92. V příštím víkendu se postup do semifinále utká Bordeaux-Begles s Racingem 92 a Toulon s La Rochelle. První Toulouse a Stade Francais, mají volno. Sestupuje Oyonnax a Montpellier jde do baráže.
   Velkým překvapením je postup do TOP 14, bretonského klubu Vannes, který v zápase o postup porazil, díky neprodyšné obraně, zkušený klub z Grenoblu 16:9.
   Přeji všem ragbistům krásné léto a funkcionářům najít rozumná řešení, která by zásadně změnily kvalitu našich nedokonalých domácích soutěží. Úroveň ragby na celém světě se neustále zkvalitňuje, získává nové adepty, zlepšuje se vzdělanost trenérů i rozhodčích, upravují se pravidla a Světový pohár nám ukázal,  jakým směrem se současné ragby ubírá. Nezbývá nám, než se také přizpůsobit současným náročným trendům a hledat ta nejlepší řešení pro soustavný metodický rozvoj ragby v ČR.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .


(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto: Petr  Skála )

(2024 /  81 
/ 22 /  03 / 06)