Osmdesát let RAGBISTY Milana Bělohlávka

Jubilant začal psát o svém oblíbeném sportu - ragby do tehdejšího Československého sportu. Jeho články se objevovaly  už v prvních ročnících  vycházejícího sportovního deníku. Proto je Milan jediným spolupracovníkem redakce, který do Československého sportu a později do Sportu psal nepřetržitě v řadě padesát  let. Za tu dobu byly zveřejněny stovky Milanových článků, od referátů  ze slavných ragbyových i z méně  slavných utkání až po úvahy, kritiky zprávy a profily hráčů. Milan Bělohlovek sám ragby hrál a dokonce ve více klubech. Nejdéle však ve Slavii Praha, v jejímž dresu se mnohokrát radoval i jako člen kolektivu, který vybojoval mistrovský titul.
Ragbisté jubilanta znají jako objektivního pozorovatele a skvělého  společníka. Nejstarší  člen klubu veteránů  Old Boys Praha totiž nezkazí žádnou legraci a svými postřehy dokáže trefně vystihnout současné  dění v ragby v našich zeměpisných délkách a šířkách.
Uvědomme si, že Milan Bělohlávek záslužnou ragbyovou publicitu v novinách začínal  v době, kdy v redakcích byl převratným vynálezem dálnopis a příspěvky se do redakce nosily osobně napsané na stroji nebo se diktovaly po pevných linkách  telefonu. Nicméně právě proto legendární ragbista obdivuje současnou techniku, jež  umožňuje třeba fotografovi pomocí přenosného počítače, mobilu a digitálního fotoaparátu poslat do redakce několik fotografii přímo ze hřiště.

Milan Bělohlávek aktivně hrál ragby v době, kdy se o  jeho špičkových  spoluhráčích a samozřejmě i o něm samotném bez nadsázky říkalo, že jsou rytíři  svého sportu.

 "Milana znám od roku 1957 a poznal jsem jej ještě jako hráče a pak jako ragbyového funkcionáře. Milan má zásluhy především v informovanosti veřejnosti o děni v ragby. Patří mezi pár lidí ze Slavie Praha, kteří tvoří tak zvaný kamenný výbor,"  řekl pro Českeragby.cz  dlouholetý bývalý předseda a nynější čestný předseda RC Slavie Praha Milan Rázga.

"S Milanem jsem prožil opravdu mnoho krásných ragbyových zážitků a budu na ně stále rád vzpomínat. Byl a stále je velkým optimistou a nikdy nezkazil žádnou legraci. Patří do té generace ragbistů, která měla to štěstí, že respektovala všechny kladné atributy našeho sportu, smysl pro fair-play, radost ze hry, třetí poločas se zpěvem i s nějakým tím pivem a hlavně upřímné celoživotní sportovní přátelství. Milan se velkou měrou zasloužil o výbornou propagaci ragby u nás. Byl rozhodně nejlepším a nejdelším dopisivatelem Čs.sportu. Jeho vytříbený vkus, odbornost a trocha jeho typického humoru, musely oslovit každého čtenáře jeho zajímavých článků. Milane přeji Ti do dalších let hlavně pevné zdraví a smysl pro humor, to je nejlepší lék na všechny neduhy dnešní doby. Těším se na naše příští setkání," napsal pro Českéragby.cz bývalý předseda České rugbyové unie Eduard Krützner


"Když jsem začal aktivně přispívat sám do novin, tak jsem totiž vždy ctil pravidla, jež se nyní zejména v nových elektronických mediích moc nedodržují. Mezi ta pravidla patří objektivnost a slušnost. Milan Bělohlávek je pro mne osobně vzorem sportovního publicisty ctící tato pravidla, "  píše pro Českéragby.cz autor tohoto  článku Petr Skála.

Je nám ctí, že se redakce Českéragby.cz  může připojit s přáním všeho nejlepšího k mnoha přátelům, kteří jubilanta poznali a rádí se s ním vítají. 
České ragby Ti Milane děkuje. 

RC Slavie Praha připravuje pro Milana Bělohlávka slavnostní výkop před extraligovým utkáním RC Slavia Praha - RC Říčany. Slavnost proběhne v sobotu 1.5.2010 od 15 hodin na ragbyovém hřišti v Praze v Edenu.