Pavel Čapek: Za přirovnání kriminálního zákroku ve fotbale k ragby jsem se ragbistům omluvil

Komentátorovi sportovní redakce Pavlovi Čapkovi od března 2021 nemohli ragbisté sledující přenos a Čapkův komentář ve studiu po fotbalovém utkání Rangers Glasgow - Slavia Praha dlouho přijít na jméno. Na hřišti a pak také mimo hřiště se děly události, o kterých se dlouho hovořilo zejména po rozhodnutí disciplinární komise UEFA, která za neprokázanou rasistickou urážku udělila hráči Slavie trest v podobě zastavení činnosti na deset utkání, přičemž  útočník Rangers Kemar Roofe za kriminální zákrok na brankáře Ondřeje Koláře dostal jen krátký  trest v podobě tří zápasů.

A jak se tyto březnové události z brutálního fotbalu ve Skotsku a to bylo  ještě před rozhodnutím  členů disciplinární komise UEFA posuzující zvláštním měřítkem vinu a trest staly tématem diskuse ragbistů? 

Způsobil to fotbalový komentátor Pavel Čapek, který nešťastně při v televizi opakovaném  momentu, kdy Ondřeje Koláře kriminálním zákrokem kopačkou do obličeje sestřelil útočník Rangers Kemar Roofe, okomentoval tento zákrok jako zákrok z ragby. Třiašedesátiletý přes čtyřicet let v České televizi působící komentátor následně sklidil zaslouženou kritiku a to nejenom od ragbistů, ale i příznivců tohoto sportu, kteří zejména na sociálních sítích vyčinili Čapkovi jeho bludné představy o hře se šišatým míčem. Tehdy se ke komentátorům nešťastného Čapkovo přirovnání  přidal i legendární ragbista Eduard Krützner senior, který se s pokusem o ukopnutí hlavy protihráči v ragby nikdy nesetkal a pokud by k němu někdy došlo, ten hráč by dostal doživotní vyloučení.

"Psal jsem si i s bývalým šéfem ragbyové unie s Ladislavem Procházkou, který mi náležitě vyčinil za mé přirovnání a  jemu jsem se písemně  omluvil, ale cítil jsem, že omluvu musím sdělit všem ragbistům a hledal jsem k tomu příležitost. Ta se ostatně naskytla při nedávném vysílání ze studia provázející  přímý  přenos z utkání  Rangers Glasgow - Sparta Praha. V omluvě jsem vyjádřil svůj obdiv ke sportovcům provozující ragby  a jejich pověstné respektování zásad fair play. Byl jsem rád, že v tom studiu byl mezi hosty zrovna bývalý fotbalista Tomáš Pešír, který je mimochodem i šéfem ragbyového pražského klubu Petrovice ač on sice sám ragby nehrál, ale hrál ragby jeho otec a bratr. Ten mou omluvu uvítal s tím, že je  dost lidí, kteří  jakoukoliv hrubou brutální i zákeřnou hru v jakémkoliv druhu sportu přirovnají,  aniž by si to uvědomili, k ragby."

Komentoval jste někdy sám ragby?

"Ano, ale bylo to jen jednou v minulém století a už si nepamatuji,  o jaký zápas šlo. Vím, že se zápas hrál v Praze v Troji. Musím připomenout, že v té době jsme v redakci o ragby věděli novinky z první ruky, protože s redakcí externě spolupracoval tehdejší reprezentant  Jaromír Kourek. Toho bych chtěl touto cestou pozdravit."

Tuším, že se vám už to nikdy nestane, abyste přirovnal nějaký nebezpečný zákrok ve fotbale k ragby. Stejně jako už nikdy neřeknete, že španělští fotbalisté jsou tak soustředění, že ani hymnu nezpívají?

"To už mne provází také nějaký čas. Přitom, kdo z televizních diváků toho utkání, ve kterém hrálo Španělsko, věděl, že španělská hymna nemá slova. Poučil jsem se a nyní toho o hymnách vím z celé redakce nejvíce ze všech. Víte, že finská a estonská hymna jsou hodně podobné. To poznáte třeba, když nějaký estonský lyžař vyhraje běh na lyžích a vám připadá ta estonská hymna nějak známá."(Petr Skála pro ceskeragby.cz, Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)