Po náhlé nemoci zemřel legendární mim a herec ale i ragbista Boris Hybner

Ve věku 74 let zemřel první dubnovou sobotu čelný představitel české pantomimy Boris Hybner. Legendární mim, který se zapsal do srdcí diváků mnoha rolemi i ve filmu,  podlehl krátké náhlé nemoci.

Mim, herec, autor, režisér, dramaturg a pedagog Boris Hybner se narodil 5. srpna l94l ve Vyškově na Moravě.

Tam měl jeho otec, vynikající kuchař, pronajatou restauraci. Synovu budoucnost viděl proto celkem jasně.  Boris se mělů stát  restauratér. Snad by k tomu i došlo, kdyby v budově Besedy kromě restaurace a bytu Hybnerových nebyl i divadelní sál.

Divadlo se Borisovi postupně  dostávalo pod kůži. Hrál na kytaru a se starším bratrem Jaroslavem také ragby, jak jinak, když žil ve Vyškově.

"Je to nádherná hra a jsem rád, že jsem ji v době, kdy jsem  měl čas na sport, mohl hrát," řekl slavný český mim před lety autorovi těchto řádků.

Boris Hybner hrál ve 27 zemích tří kontinentů, natočil spoustu filmů ve Finsku, v Italii,ve Francii, Irsku, Mexiku...

Za seriál Gagman, kde je  mimo jiné  i scénka z ragby, na které poznáte některé české ragbisty jako například Slávka Laštovku v roli rozhodčího, Karla Berounského staršího v roli hráče,   získal Bronzovou růži z Montreaux.

"Zařadil jsem tam úmyslně scénku z ragby, protože by tam jiný sport neměl tu správnou  atmosféru děje,"  řekl tehdy při natáčení hry se šiškou, na kterém se podíleli ragbisté i kaskadéři.  

Hybnera zná veřejnost nejenom z televizních seriálů, ale i z filmových rolí. Působil také na katedře nonverbálního divadla Hudební fakulty AMU.

Hybnera znali nejen příznivci divadla, ale i široká veřejnost z televizních seriálů či skečů i filmových rolí. V posledních letech působil také jako vysokoškolský pedagog. Vedl katedru nonverbálního divadla na Hudební fakultě AMU. V roce 2008 ho tehdejší prezident Václav Klaus jmenoval profesorem.

Vyškovský rodák Hybner, kde, jak už víte,  hrál co jiného než ragby,  po maturitě pracoval v chemičce v Litvínově a pokračoval ve studiích na zemědělské škole či pedagogickém institutu v tehdejším Gottwaldově, kde založil kabaret Reflektor.

V nekrolozích se připomíná Hybnerovo první pantomimické vystoupení na veřejnosti, v souboru zakladatele československé školy klasické a moderní pantomimy Ladislava Fialky. To se odehrálo v Divadle Na zábradlí už v roce 1964.

Boris Hybner poté působil v Alhambře a Laterně magice s kolegou Ctiborem Turbou založil Pantomimu Alfreda Jarryho. Jejich debut Harakiri se v roce 1968 stal revolucí, když na scénu přivedl černý humor.

Od té doby se věnoval komedii, například v televizním seriálu o zlatém věku americké grotesky Gagman v režii Juraje Herze, ke kterému napsal scénář a za který získal Bronzovou růži z Montreux.  V rozvíjení odkazu němé grotesky pokračoval se souborem Gag, který založil v roce 1976, a v roce 1990 zřídil soukromé divadlo Studio Gag. V roce 2010 získal cenu Thálie za celoživotní dílo v oboru pantomimy.

Boris Hybner mim, herec a bývalý ragbista je profesorem

Ve filmu se Hybner objevoval většinou v menších rolích, například jako jeden z nápadníků učitelky v podání Evy Holubové ve filmu Pelíšky. Hrál také ve snímcích Pupendo, U mě dobrý, Rafťáci, Peklo s princeznou, Čert ví proč či animovaném projektu Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny.

(ps, Českeragby & Prvnizpravy.cz, foto: Jovan Dezort)