Prezident Slovenské ragbyové unie a někdejší trenér Pragy Eduard Krützner trénuje Spartu

Hřiště ragbistů Pragy a Sparty jsou od sebe vzdálená asi jen  půlhodiny chůze kolem pražské říčky Rokytky. Nejenom pro tuto blízkost u Rokytky lokalizovaných hřišť  mezi vysočanskými kluby panuje  úctyhodná rivalita podložena třeba  už tím, že se již druhou desítku let všechna vzájemná derby hrají o Vysočanský pohár starosty Prahy 9.  Osm let od roku 2010 až do roku 2017 při těchto derby byl trenérem Pragy letos šedesátiletý Eduard Krützner mladší

  Nevím, kolikrát v těch letech jsme se ze získaného  Vysočanského poháru na Pragovce radovali, ale bylo to častěji než soupeř, protože od roku 2010 do roku 2017 Praga byla dvakrát třetí, dvakrát druhá a dvakrát v roce 2014 a 2015 získala mistrovský titul a mimo jiné jsme ještě vyhráli Superpohár v roce 2014," zavzpomínal na slavnou etapu pragováckého ragby nejúspěšnější kouč Pragy tohoto století  Eduard Krützner mladší.

Další úspěchy ragbistů Pragy už nejsou spojené s jménem Krützner junior a v nejbližší době ani nebudou, neboť v Česku na začátku roku 2022 nevyužitého kouče oslovili ragbisté největšího rivala Pragy z klubu  Sparty   Praha.

  Domluvili jsme se na spolupráci těsně před letošní sezónou a nevidím v tom až tak velký problém. Trenéry, funkcionáře, ale i hráče Sparty dobře znám, a tak jsem mezi  seniory  týmu Sparty  zapadl velmi rychle. Tréninky probíhají ve velmi dobrém tempu a na týmu je hodně znát, jak se těší na hru.  Minulý týden jsme bohužel nemohli naskočit do soutěže v domácím derby proti Pragovce, které se muselo odložit z důvodu sněžení v předchozím dnu, ale už tuto  sobotu 12. března 2022 nás čeká další derby pražských S v Edenu. Na derby nejstarších českých klubů se sparťané maximálně těší a já samozřejmě s nimi  také, protože půjde o můj extraligový debut v barvách jiného klubu než je můj mateřský klub Praga, tedy za v barvách   Sparty po boku dalších trenérů Petra Oklešťka a Emilia Caldaroniho."

Čím můžete být pro Spartu užitečný?

   Budu se snažit předávat týmu maximum svých zkušeností. Ragby se hraje u nás na amatérské úrovni a pro radost a tu trenér má, když vidí na hřišti skvělé výkony svých svěřenců. Chceme vybojovat  co nejvíce vítězství s podporou fanoušků a příznivců Sparty, což jsou z větší části bývalí ragbisté nebo někdo z jejich rodin."

Liga se ale hraje jen na jaře a navíc jednokolově. Co tomu říkáte?


  Je to takové nouzové řešení. Jednokolová soutěž totiž zvýhodňuje některé kluby, kteří odehrají čtyři utkání doma proti jiným, kteří doma budou hrát jen třikrát. Proto by bylo vhodné po odehraném jaru s play off se na podzim vrátit k dvoukolovému systému podzim - jaro, jako se hrají všechny evropské ragbyové mistrovské  soutěže mužů.

Kdo je podle vás nejlepším českým ragbistou roku? Hlasoval jste pro koho?

Nehlasoval jsem, což se stalo poprvé po desítkách let, že jsem nedostal anketní lístek. Přečetl jsem si však zveřejněnou nominaci na Ragbistu roku 2021 a jsem rád, že je mezi kandidáty Dan Hošek.  Spolehlivého rojníka hrajícího za reprezetaci tak i za Pragovku třeba já považuji za Ragbistu roku.

Jakého ragbyového klubu jste nyní členem?

  Jsem nadále členem Pragy a snad mne až Sparta porazí v extralize Pragu nevyloučí. Jinak klub  Pragy je propojený s naší rodinou už od roku 1959, kdy za něj začal hrát můj tatínek rovněž Eduard, který je asi dvacet let členem  Síni slávy ragbyové  Pragy. Jinak nyní tam v pragovácké přípravce válí i můj devítiletý synonec a aby se to nepletlo rovněž se jmenuje Eduard Krützner a je  již  osmým Eduardem  v řadě." 


Jste prezidentem slovenského ragby již od roku 2009. Jak se daří  ragby na Slovensku?

Slovenské ragby je stále pro mě velmi zavazující. Proto musím po konci extraligy, která končí už 28.května 2022, velmi zodpovědně vyhodnotit, jak mě tato sezóna omezila v práci pro rozvoj Slovenské ragbyové unie.  Jinak odpovědět na otázku, jak se daří ragby na Slovensku, je na samostatný rozhovor."

Co chcete vzkázat příznivcům českého ragby?

Přeji každopádně všem hráčům a hráčkám ve všech soutěžích hodně zdaru a hlavně zdraví," uzavřel rozhovor Eduard Krützner mladší, který svým trenérským přestupem z Pragy do Sparty způsobil rozruch, který jsme tímto rozhovorem vysvětlili.


A vy jste kdo?    Eduard Krützner mladší   * 1962Dosavadní  trenérská kariéra

Trenér Praga - kadeti, junioři - 1x titul

Senioři Praga - 2010 - 17

Dvakrát třetí, dvakrát druzí a dvakrát v roce 2014 a 2015 získala Praga  mistrovský titul a mimo jiné ještě vyhrála Superpohár v roce 2014

Senioři Praga 7´s -  šestkrát titul

Trenér výběrů ČSRU -    U17 - 20

Trenér reprezentace žen 2003 - 5

Trenér reprezentace 7´s společně s Raphäel Saint-André 2014 - 15

Anketa Trenér roku 2014, 2015

Prezident Slovenské rugbyové unie od roku 2009 (bronzová a stříbrná medaile Rugby Europe za organizaci a rozvoj)
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .


(Petr Skála pro ceskeragby.cz, foto: z archívu Eduarda Krütznera mladšího)