Proč hrajeme sedmičkové ragby? ptá se Eduard Krützner starší

Proč hrajeme sedmičkové ragby? ptá se Eduard Krützner starší
Předposlední srpnový víkend byl odehrán závěrečný turnaj Mistrovství ČR v olympijském sedmičkovém ragby. Stejně tak jako v XV, titul získala RC Sparta Praha, když ve finálovém boji zvítězila těsně nad RC Tatrou Smíchov 19 :17.

Ragbisté Sparty se po mistrovském titulu v patnáctkách stali mistry i v sedmičkách

Tuto událost pro Českeragby.cz  okomentovala  ragbyová leganda  Eduard Krützner starší ...

Proč hrajeme sedmičkové ragby?

Závěrečného turnaje se zúčastnilo pouze 6 mužstev (Sparta,Tatra, Říčany, Bystrc(ta jediná se věnuje pouze sedmičkám, Slavie a Sedlčany – v tomto pořadí také turnaj skončil) a to je smutný obraz českého  současného ragby. Trenér vítězné Sparty jen suše konstatoval, že se na turnaj speciálně nepřipravovali a hráli pouze ti, kteří chtěli, nebo neměli dovolenou. Má to samozřejmě logiku, protože se všechny kluby v tomto období připravují na XV sezonu, která začíná již poslední srpnový víkend. Výběr nevhodných termínů, uprostřed závěrečné fáze přípravy, jen potvrdil fakt, že byly vybrány jen proto, aby se do soutěže mohl zapojit tým Olymp Akademie, složený z profesionálních hráčů z Jižní Afriky a několika českých hráčů.

Že tomu tak skutečně bylo, je dáno tím, že vedení kvalifikačního turnaje v minulém víkendu, připustilo ke hře tento tým, aniž měl platné licence naši unie. To je samozřejmě velké selhání, které bude mít disciplinární následky. Výsledky Olympu byly skrečovány a mužstvo se tak nemohlo zúčastnit finálového turnaje.

Podobná manipulace s kluby a soutěžemi, je dána skutečností, že na podzim se hraje pouze jednokolová soutěž Extraliga – Pohár a I.liga – Pohár, jen proto, aby na jaře mohl startovat v nějaké soutěži (dosud neznámé) opět tým Olymp Akademie, který samozřejmě vyhraje I.ligu a bude pro čisté amatéry až zdraví nebezpečným soupeřem. Stále si kladu otázku, jaký to má pro ČSRU význam, pro úspěšný a efektivní rozvoj ragby. Budu se donekonečna opakovat, ale je to dáno tím, že naše unie, jako jediná na světě nemá Trenérsko-metodickou komisi, složenou z odborníků, kteří mají s českým ragby dlouholeté zkušenosti!

Tyto dva zcela zbytečné turnaje, jen potvrdily, že si naše unie nevzala poučení z debaklu české  mužské reprezentace na ME, když se umístila ve dvou oficiálních turnajích na posledních místech a sestoupila do nižší soutěže. Ale není se co divit. Jednak nemáme vhodné termíny pro turnaje, ale kdo trochu rozumí ragby, tak musí konstatovat, že 80% hráčů, kteří sedmičky hrají, nemají ani základní předpoklady pro tuto náročnou hru. Ten kdo si myslí, že je možno, tyto dvě odlišné disciplíny hrát současně, je na velkém omylu. Stačí, když si zavzpomínáme, na mezinárodní turnaje, které jsme u nás pořádali nebo  na úspěchy české reprezentace, jak v kvalifikaci na Mistrovství světa, nebo na velkých turnajích v Amsterdamu, nebo na Sri Lance, můžeme jen litovat kam, až se české  sedmičkové ragby v současné době dostalo.

Připomínám, že úspěchy   tehdejšího sedmičkového ragby nastaly za  spolupráce dvou komisí  ČSRU protože zcela  logicky  Sportovní ragbyový kalendář sestavovala TMK ve spolupráci s STK.

V Letech 21. srpna 2017                                          Medák 
Českeragby.cz dříve napsalo ...


Ragby postavené hodně na hlavu, která to nebere ragbyové legendě Medákovi

(ps, Českeragby.cz, foto: Miloš Březina)