Smutná zpráva od ragbistů z Petrovic ... Zemřel Pan ragbista Pavel Valášek

RK Petrovice Praha s lítostí sděluje smutnou zprávu, že v pondělí 29. dubna 2019 po těžké nemoci ve věku 78 let odešel  bývalý reprezentant a mistr sportu, který celou svoji kariéru působil v dresu RC MOTORLET a v RK Petrovice  Pavel Valášek.


Pavel Valášek odehrál v  úspěšných letech tuzemského ragby v šedesátých letech minulého století v útočné řadě československého reprezentačního týmu osm mezistátních utkání.

"Odešel nám kamarád, příkladný sportovec, ragbyový reprezentant a mistr sportu, ale také zpěvák a rovný člověk, kterého měl každý rád. Bylo nám velkou ctí a potěšením, že jsme mohli s ním se smát a prožít kus svého života," píše se v nekrologu RK Petrovice Praha.

V čele party ragbistů, lyžařů, cyklistů a florbalistů, kteří tvořili z ragbyového klubu Motorlet klub RADOST i ostatních společenství (Spoje, METEOR), exceloval zejména svojí vitalitou   a bojovností. Nerad prohrával, zato rád popil dobrého vína a rád si zazpíval moravské písničky. Jeho pohyb na hřišti byl učebnicovou ukázkou hry tříčtvrtky. Proto také předvedení základních ragbyových dovedností v příručce Ragby ze šedesátých let bylo nafoceno s ním a s Petrem Turynou, kteří v té době byli v reprezentaci. Svou zkušenost často využíval i jako útokovka.                                               

Pavel Valášek byl oporou všem. Hlavní oporou byl však spoluhráčům v Motorletu a v Petrovicích. Uměl         na hřišti bojovat a stejně tak vynikat při „třetím“ poločase. Znal moravské písničky od začátku do konce. Vždy správně nasadil výšku a tóninu písničky. Měl silný a jasný hlas. Takovým byl   i člověkem. Jasným, silným a veselým.                                                                                                    

Na lyžích a na kole byl nepřekonatelný, hlavně svým pamatovákem na cesty odkud a kam vedou. Byl vůdčí osobností. Proto také vznikl povel: „Jede ti!“ Jako senior udivoval svojí vitalitou a šikovností při florbale v tělocvičně i při fotbálku na hřišti v Petrovicích, až do osudného pádu na namrzlých schodech v metru o Vánocích před deseti roky. Pak už jen bojoval sám se sebou za pomoci své obětavé ženy a kamarádů.

Bude nám chybět. Čest jeho památce.                                                                                                

                                                                             Ragbisté z Motorletu a Petrovic                                  


Rozloučení s Pavlem Valáškem se koná v úterý 7. května 2019 v 10 hodin  ve Vinohradské obřadní síni na Vinohradském hřbitově (nad Strašnickým krematoriem).

(pv, RK Petrovice Praha, Českeragby.cz, foto: archív RK Petrovice)