Smutný příběh ragbisty a fyzioterapeuta u dvou národních týmů Jana Veselého


 Mezi těmi, kteří přišli dát Honzovi poslední sbohem, byli nejenom ragbisté z Ostravy či ze Zlína, ale rovněž i další sportovci, které Jan Veselý po nebo před sportovním  výkonem oživoval na masérském stole.

"Nomen omen, známý bonmot římského dramatika Plauta plně platil pro Honzu Veselého, který nás ve středu opustil. A skutečně jeho příjmení zcela vystihovalo jeho charakteristickou vlastnost - veselost. Asi není mnoho lidí, kteří ho viděli naštvaného, naopak, nikdy neměl daleko ke vtipu. Prostě Honza byl velký optimista, a to i v době, kdy už věděl, že je těžce nemocen.," napsal v nekrologu uveřejněném na klubóvém webu RC Havířova  sekretář klubu Karel Gaman.

Honza začal hrát ragby ve třinácti letech počátkem osmdesátých let (1982) v žákovském družstvu pod trenérem Olegem Pacanem Kubalou. Jeho robustní postava ho od počátku předurčila ke hře v roji, nejčastěji hrál pilíře. V dorosteneckém věku zaujal stavitelé juniorského národního týmu a v roce 1987 sehrál v reprezentačním dresu tři utkání, dvě proti Polsku a jedno proti NDR (Německé demokratické republice).


V juniorském týmu tehdejšího oddílu ragby Slavie Havířov patřil k oporám roje a v roce 1988 získal ve finále přeboru republiky bronzovou medaili. Počátkem devadesátých let pak jeho hráčská kariéra pokračovala ve druholigovém družstvu mužů.

Po roce 2000 si Honza udělal masérský kurz a začal se starat o klubové týmy, ale bylo mu jasné, že jen s masážemi nevystačí a tak si vzdělání prohluboval. Absolvoval zdravotnický kurz, kurz pro fyzioterapeuty a kurz tejpování. Jako fyzio byl skvělý, svědčí o tom nejen řada „klientů,“ kteří vždy v masérně čekali, až přijdou na řadu, ale dělal fyzioterapeuta u dvou národních týmů – u ragbyového týmu Slovenska a u českého národního týmu florbalistů.
             
Se slovenským národním týmem na Kypru

Okolo roku 2010 u Honzy lékaři zjistili nádor, prošel celou řadou operací a pro Honzu začalo velmi nepříznivé období, kdy překonával bolest a problémy, ale nemoc se stále projevovala. Přesto zůstával nesmírně optimistický, a kdo nevěděl, že je Honza těžce nemocný, nikdy by to na něm nepoznal. Byl nesmírně statečný i v posledních měsících, kdy absolvoval ozařování v protonovém centru v Praze, ale jeho silně oslabený organismus už tuto zátěž nezvládl.

" Honza Veselý zemřel ve středu 15.dubna 2015 před 15.hodinou. Na Honzu nezapomeneme!" píše za ragbisty Havířova jeho sekretář Karel Gaman.

(ps, Sportovnilisty.cz, Českeragby.cz, Foto: Karel Gaman)