To byl víkend, který patřil francouzskému ragby, má jasno Eduard Krützner starší

Francouzský víkend ragby, tak lze nazvat z pohledu ragbyového příznivce víkendové dny 22. a 23. června 2019.

Co se tak významného stalo ve prospěch Francie?

Zeptali jsme se legendárního českého ragbisty, jemuž ragbisté říkají Medáku.

Na Světovém poháru ragby hráčů do 20 let v Argentině totiž  obhájila Francie titul těsným vítězstvím z Austrálii 24 : 23. Třetí místo si vybojovala Jižní Afrika, která porazila pořadatelskou zemi Argentinu 41 : 26. Na pátém místě se umístila Anglie, která zdolala Wales 45 : 26. Velkým zklamáním pro All Blacks je až 7.místo, které si vybojovali s Irskem 40 : 17. Mile překvapila Itálie, která předváděla moderní ragby a v závěrečném utkání porazila Gruzii 29 : 17 a je v konečném pořadí na 9.místě. Zápas o 11.místo byl festivalem pětek, ve kterém Fidži překvapivě porazila Skotsko 59 : 34.

Jak říkám ..."Jak ukazují výsledky hrálo se opravdu líbivé ragby, kde útočná hra, převládala nad obranou. Pokud bude ragby pokračovat v tomto trendu, pak se máme na co těšit, hráči i trenéři konečně pochopili, že neustálé vyhledávání kontaktů je neefektivní a často i nebezpečné. Dnešní ragby je postavené na neustálé podpoře hráče s míčem, pokud možno v plné rychlostí a využívání celé šíře hřiště. Taktické kopy se značně zlepšily a často nacházejí uplatnění pro dezorganizaci obrany a velkým procentem se podílí na pokládání pětek," komentoval svatový  šampionát dvacetiletých Eduard Krützner senior.

Grand prix Rugby Europe o 7.hráčích v Moskvě si odvezla Francie vítězstvím ve finálovém zápase s Irskem 31 : 26. Třetí místo si zajistila Anglie, která zvítězila na stále se lepšícím Německem 24 : 14. Wales byl pátý,  když porazil Španělsko 28 : 5 a Portugalsko si vítězstvím s Itálii zajistilo 7.místo. Rusové zdolali Gruzii 14 : 0 a vydobyli si 9.příčku. Poláci překvapivě porazili Rumuny 21 : 19 a odsoudili je tak na poslední místo.

Rugby Europe Trophy o 7 hráčích se hrálo v Zenici také za naši účasti. Ve finálovém zápase zvítězila Litva, když porazila Ukrajinu 24 : 19. Český  výběr se oproti minulému turnaji zlepšil a bojoval o třetí místo se silnou Belgii, nakonec jsme podlehli jen těsně 28 : 26.  Páté místo si vybojovalo Chorvatsko vysokým vítězstvím nad Luxemburkem 31 : 0. Švédsko si poradilo s Dánskem 31 : 5 a obsadilo 7.místo. 9.je Izrael, který porazil Lotyše 12 : 5, na posledním místě skončilo Bulharsko, když prohrálo s domácí Bosnou 19 : 17.


Jak říkám ..."Tentokrát je nutné si přiznat, že se silnou Belgií český tým v boji o třetí místo prohrál  jen díky nesmyslnému střídání našeho trenéra. Pokud by náš tým vedl opravdu zkušený trenér "sedmiček", pak současný výběr hráčů má předpoklady hrát ragby na velmi dobré úrovni. Mužstvo postrádá účinný "sedmičkový" systém, který mu současný realizační tým  není zřejmě schopen připravit. Škoda a je mně líto českých hráčů, protože předváděli opravdu bojovné výkony," poznamenal k turnaji muž jemuž ragbisté říkají Medák.

Rugby Europe Trophy o 7 hráčkách v Lisabonu. Také tady  mělo Česko zastoupení a děvčata reprezentující českou kotlinu  se opět probojovala do závěrečných bojů. Rumunsko si tentokrát odvezlo první místo, když přehrálo Německo 22 : 5. O třetí místo hrály Češky   s Finskem, které jsou schopny vždy porazit, ale tentokrát  opravdu zbytečně prohrály 12 : 14.

Jak říkám ..."Máme v současné době poměrně dost zkušených hráček, které se vyrovnávají svými výkony i těm nejlepším ze zahraničí, ale také tady bohužel postrádáme efektivní moderní systém, který by jim umožnil dobře prodat jejich dobrou individuální techniku, rychlost a zkušenosti. Podle mého názoru měl tento tým na postup do kvalifikace na OH, pokud by býval mohl uplatňovat  jednoduchý systém, který by z dobrých individualit vytvořil velmi dobrý tým," poznamenal k turnaj Medák.

(Eduard Krützner senior, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)