Zapamatujte si jméno Tomáš Petříček ročník 2004. Je to nejlepší český ragbista 2022 U18

Osmnáctiletý Tomáš Petříček je v extraligovém ragbyovém  týmu Pragy Praha nepřehlednutelným hráčem, protože hraje na významném místě mlýnové spojky. Do základní sestavy extraligového celku Pragy byl zařazený už v roce 2021 a to mu ještě nebylo  ani sedmnáct let. Má za sebou už účast v reprezentačním týmu U18, s kterým byl na ME U18 v Tbilisi, ve kterém se českému týmu v roce 2022 podařilo se udržet mezi elitními týmy a budou v A skupině hrát i na dalším šampionátu. Tomáše Petříčka na postu mlýnové spojky  zkoušeli  už i trenéři reprezentační dvacítky, kterou v roce 2023 čeká rovněž evropský šampionát.


 
Tomáš je nadějný hráč, jakých v českém ragby tolik nemáme. Potěšující je, že vyšel z  pragovácké líhně a  že má talent, dokazuje, že už od svých sedmnácti let je mezi ostřílenými ligovými borci. Post mlýnové spojky na Pragovce v minulost zastávali skvělí ragbisté, kteří se prosadili i v reprezenaci. Ať už to byli Karel Hrníčko v padesátých a v šedesátých letech, po něm  Pavel Kopec, v sedmdesátých letech Karel Vopálenský, po něm Pavel Hrníčko a také Pavel Syrový. Věřím, že o Tomášovi Petříčkovi ještě uslyšíme," okomentoval  nadějného ragbistu Eduard Krützner senior krátce poté, kdy Tomáš Petříček převzal  na večeru českého ragby plaketu určenou pro nejlepšího hráče ragby do 18 let za rok 2022.


 
Byl oporou českého týmu na šampionátu osmnáctek a proto  se stal oprávněně talentem roku 2022 v českém ragby," tak nějak se rozpovídal o svém svěřenci reprezentační kouč U18 Tomáš Kohout, který zase byl vyhodnocený nejlepším trenérem  mládeže roku 2022.

Tomáš Petříček  se na ragbyovém hřišti poprvé objevil v šesti letech a to ještě ani nechodil do první třídy. Prošel všemi věkovými kategoriemi a to tak, že často postupně hrával jako ostaršený žák, kadet, junior se  staršími spoluhráči. Tak se stalo, že po deseti letech v pragováckém klubu začal jednoho dne trénovat s muži. 


 
Ragby je tvrdý sport a ti, co jej chtějí hrát dobře, musí mít dobrou fyzičku a  proto musí trénovat i mimo pravidelné tréninky. Ve sportu je důležité zdraví a když hrajete  naplno, jak nejlépe dovedete, nevyhnete se ani zranění. Naštěstí ta má nebyla tak vážná," podotkl Tomáš Petříček. 

  Málo se zdůrazňuje, že ragby se u nás hraje na amatérské úrovni, ale to neznamená, že bychom,  tak jako tomu bylo ještě třeba před dvaceti lety, nedokázali hrát vyrovnaná utkání s profíky. Máme pár  českých ragbistů, kteří v yužili příležitost a hrají ragby  v zahraničí, kde současně převážně i studují. Jejich zkušenosti jsou pro jejich hráčský růst moc důležité. Já o tom, že bych hrál v zahraničí  zatím neuvažuji, neboť bych chtěl především získat maturitu v nadstavbovém studiu v oboru, ve kterém jsem se vyučil," má v plánu dvojnásobný vysočanský ragbista, kterým  Tomáš je. Hraje totiž za vysočanské medvědy, jak se ragbistům  Pragy říká, ale bydlí také v Nových Vysočanech odkud může  na kole na hřiště dojet během několika minut a doběhnout tam může během čtvrthodiny.

Protože Tomáš Petříček, kam přišel hrát ragby,  byl mezi hráči ten nejmladší nebo jeden z nejmladších a protože tam Tomášů bylo zpravidla několik, získal přezdívku, která byla odvozena z jeho příjmení. Zkrátka a dobře podle účastníků ankety ragbyových odborníků a těch, kteří se za ně považují, je nejlepší hráč do 18 let za rok 2022 prostě ...   "Péťa". 

Pro ragbyové fanoušky máme ještě poznámku. Zapamatujte si jméno:  Tomáš Petříček ročník 2004.  Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . 
(Petr Skála  pro Ceskeragby.cz, foto : Petr Skála a Jiří Růžička)

(2023 / 16 /  5 /  0  )