Ať se i poperou, ale v derby rok a půl na hřišti neporažené Sparty s Tatrou uvidíte fair play ragby

Ať se i poperou, ale v derby rok a půl na hřišti neporažené Sparty s Tatrou uvidíte fair play ragby
Dva prvoligové zápasy odehrané ještě v první polovině roku 2019 jsou na programu poslední červnovou sobotu v Praze.

Zápasy Sparta Praha - Tatra Smíchov Praga Praga - Říčany se dohraje  čtvrté kolo první ligy.

Pořádající kluby vyšly vstříc ragbyovým příznivcům  vidět oba zápasy a tak načasovaly i jejich začátky.

Utkání Praga Praha - Říčany začíná ve 14 hodin ve Vysočanech u Rokytky.

Utkání   Sparta Praha - Tatra Smíchov se hraje na Podvinném Mlýně od 17 hodin.

Nutno dodat, že obě hřiště, kde se zápasy hrají,  jsou od sebe vzdálena asi 2 kilometry a volnou chůzí se lze podél Rokytky přemístit včas  z Vysočan do Libně.

Není bez zájímavosti, že Praga a Říčany v tomto roce si připomínají 75 let od založení těchto ragbyových klubů.

Kulatá výročí zase v loňském roce slavila i Sparta (1928) a Tatra Smíchov (1958). Jejich vzájemné utkání se také očekávalo, že bude v listopadu 2018 finalovým zápasem o titul 2018.  Je ještě v paměti čtenářů sportovních zpráv, že toto utkání se nakonec neuskutečnilo pro porušení pravidel pro nastupování hráčů do zápasů v play off.

Fukcionáři Tatry dohledali, že za Spartu v semifinále nastoupil na 10 minut ke konci utkání za rozhodnutého výsledku hráč, který předtím nenastoupil ke stanoveným čtyřem prvoligovým utkáním, ale odehrál pouze dva zápasy a jinak hrál pravidelně za béčko. Sportovnětechnická komise tehdy přísně rozhodla o kontumaci semifinalového utkání Sparta - Vyškov a Jihomoravané se tak místo Sparty dostali do finále s Tatrou, která těsnoým vítěztsví vybojovala titul.

Neodehraný duel mezi Spartou a Tatrou o titul ještě nyní   po osmi měsících pociťují na Spartě jako křivdu.

"Někteří diváci to tak mohou cítit, ale na hřišti jsme hráli fair play," řekl kapitán Sparty Jan Páv už po prvním vzájemném měření sil, když  v základní části složité ligové soutěže Sparta vyhrála  nad Tatrou 11:9 .

Sparta nakonec v roce 2018 na hřišti stejně jako v roce 2019  neprohrála a v nadstavbové části první ligy v  duelu s Tatrou je mírným favoritem. Navíc čeští reprezentanti ze Sparty jsou odpočatí, protože nemají v nohách zápas, který za český výběr odehráli někteří hráči Tatry při středeční exhibici s novozelándským výběrem.  

Tomu, že hráči Sparty se nezúčastnili soustředění reprezentace, které vyvrcholilo zápasem s týmem New Zealand Ambassador’s XV se nelze divit, neboť lékaři doporučují nejméně 96 hodinový odstup mezi zápasy a to by se v sobotu nesplnilo.  Trenéři českého výběru Miroslav Němeček a Pavel Pala sice i toto doporučení zmírnili u reprezentantů z Říčan, z Tatry a z Pragy tím, že prosřídali třicet hráčů a to tak, že do druhé půle proti Novozélanďanům nastoupila úplně  jiná sestava, ale to už se ve Spartě o tomto záměru patrně nedozvěděli.

První liga - 22. června 2019 předehrávané utkání čtvrtého kola

Dragon Brno - Vyškov 20:36   (13:17)  pětky  2:6


Aktuální tabulka

1. Sparta      3   3    0     0     124:210          24           
2. Praga       3  2     0    1        97:83            18
3. Tatra        3   2    1     0       170:73           17
4. Vyškov     4   2     0    2      77:176            12
5. Říčany     3   0     1    2      61:76                9
6. Dragon     4   0   0     4      103:187            4


"Máme konec června a české ragby nezná svého mistra, zatímco všude jinde ve světě kolem nás se odehrála už všechna finále play off. První liga je někde v polovině a rozjede se až koncem srpna 2019. O mistrovský titul budou ragbisté hrát až v listopadu a možná i na sněhu," vidí letošní ligu s odehrnými zápasy základní částí, se zápasy několika kol nastavbové části a před finalém listopadovým play off legendární ragbista Eduard Krützner starší.

(ps, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)