Co se nepovedlo fotbalistům ani hokejistům Sparty, dokázali letos ragbisté. Sparta je mistrem 2017

Nejvyšší ragbyová soutěž extraliga pro ročník 2016 / 2017 je uzavřena. Mistrovský titul získala Sparta Praha, která ve finále porazila Tatru Smíchov 20:6. Třetí v české ragbyové lize skončila Praga, která v utkání o bronzové medaile ve Vyškově vyhrála nad mistrovským týmem  loňského roku 15:13.

Ne zrovna ve šťastný sobotní čas  za přímého slunce začalo na pražské Markétě utkání roku 2017, finále play off ragbyové ligy  Favorizovaná Sparta, která od začátku roku neprohrála,  byla favoritem a dávala to soupeři patřičně znát. V patnácté minutě  vyběhl asi dvacet metrů před brankoviště Tatry od svého roje vazač Sparty Marek Loutocký a zastavil až v soupeřevě brankovišti. Po následném kopu rázem Sparta vedla 7:0. Do půle ještě oba týmy proměmily po jednom trestném kopu a tak do šaten odcházeli finalisté za stavu 10:3 pro Spartu.

Po změně stran se trochu zapojila do útočné hry i Tatra, ale k brankovišti Sparty se nedostal ani nejdravější z tatrováků Karel Berounský, na kterého si borci Sparty vždycky počíhali a zastavili jej na  jeho cestách za úspěchem.

Ke slovu se dostali také obávaní rojníci  Sparty. Míč se v jednu chvíli ocitl v ruce třiadvacetiletého hromotluka z první sparťanské řady Tomáše Luky a ten se pak s ním protáhl mezi soupeřovými rojníky a položil druhou pětku Sparty. Sparta už vedla po proměněném následném kopu 17:3. Ale to nebylo všechno. V 52. minutě Pantůček ze Sparty proměnil i další trestný kop a za stavu 20:3 pro Spartu bylo o výsledku utkání skoro rozhodnuto. Tatra ještě snížila na 20:6 a to bylo ze strany obou týmů ohledně bodování všechno.

Tatra sice bojovala, ale Sparta si všechny její snahy položit pětku ohlídala. Ke vzrušení přispěla snad jen zápasnická vložka ke konci utkání, kdy se ragbisté obou týmů trochu kočkovali, což rozhodčí vyřešil udělením  tří červených a tří žlutých karet. Poslední tři minuty finále play off se tak dohrávalo o dvanácti hráčích. To už nikomu z hráčů Sparty nevadilo. Po skončenem utkání se radovali po osmnácti letech z mistrovského titulu.

"Je to završení naší celoroční práce a příprav na každé utkání. Výhry během celé soutěže nás všechny daly dohromady. Jsme mistři možná i proto, že máme nejsilnější lavičku ze všech ligových celků," pochvaloval si po utkání kouč Sparty Petr Okleštěk.

"Těšil jsem se, že skončím s hráčskou kariérou se zlatou medailí na krku a to se mi povedlo," pochlubil se kapitán Sparty Pavel Vokrouhlík, který mistrovský štít přebíral společně s Janem Pávem, který byl mnohokrát v této sezóně také kapitánem mistrovského celku.

"Jsem poslední hráč, který hrál za Spartu už v roce 1998 a 1999, kdy jsme naposled byli mistry. Ten tým trénoval můj táta, ale to už skoro není pravda, to  bylo ještě v minulém století," přidal vzpomínku pro ragbyový web Českeragby.cz Jiří Skall mladší,  i když je mladší jen ke svému otci. Jiří Skall (1972) byl totiž nejstarším hráčem finále na hřišti.

"Sparta byla ve všech fázích hry tentokrát lepší a nenašli jsme proti ní nic, s čím bychom ji překvapili. Titul má Sparta zalouženě i za výkony, které předváděla po celý rok. My máme podruhé za sebou stříbrnou medaili a snad příště skončíme lépe," řekl po utkání trenér Tatry Filip Vacek.

Sparta Praha - Tatra Smíchov  20:6  (10:3)
Pětky: 2:0  * Rozhodčí: Rázga, Tůma, Bednařík * Diváci 2000
Body: Pantůček 10, Loutocký a Luka po 5 - Honner 6 *