Dva skrečované zápasy v českém absurdním Poháru potvrzuji, že soutěž kluby neberou vážně

Ragbyový víkend od soboty 15. října do neděle 16. října 2022 měl pro české ragby podle Eduarda Krütznera seniora dvě tváře. Více se dočtete v jeho komentáři napsaném pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz.  


Náš "sedmičkový" reprezentační tým žen prokázal další zlepšení, když se  na mezinárodním turnaji ve Španělsku  umístil na krásném 4.místě. Hráčky prokázaly velkou bojovnost, hlad po vítězství a podle mého názoru  si vytvořily dobrou partu, která je vždy základem úspěchů. Hráčky mají velmi dobrou fyzičku, zlepšily obranu a mají mezi sebou rychlé průrazné atletky. Tento tým má velmi dobré předpoklady uspět na ME "7".Jedinou nevýhodou je velmi úzký kádr hráček a slabá domácí soutěž. Dobré výsledky snad pomohou k získání nových hráček do tuzemských  klubů, což zaručí úspěšné pokračování českého  ženského "sedmičkového" ragby."

Bohužel v porovnání s ženským ragby se mužské ragby  stále více výkonnostně propadá,  o čemž svědčí vysoká prohra české  reprezentační "dvacítky" v Belgii 10 : 43. Ale daleko horším argumentem, jsou další dva skrečované zápasy předních klubů v českém  absurdním Poháru, který kluby očividně neberou vážně. Tady se opět potvrdilo, že tvůrci domácích soutěží postrádají potřebné znalosti o prověřených zásadách, které zajišťují náročné, systematické formování hráčů, vedoucí ke zvyšování jejich sportovní výkonnosti. Tady se opět vymstilo, že Výkonný výbor České rugbyové unie  a odborné komise nerespektují Soutěžní řád , který jim přikazuje rozhodovat o systému soutěží ve spolupráci s kluby, které v nich startují. Stejně tak je, že povinností odborných komisí i klubů, se musí  provádět po uplynulých soutěžích jejich odborné vyhodnocení. To se léta neděje a neustálé experimenty se soutěžemi, které nikdo nehodnotí, mají rok od roku slabší herní úroveň, jak konstatují i trenéři reprezentačních mužstev. S tím souvisí i tvorba Sportovního kalendáře, který neumožňuje systematický tréninkový proces, neustálými přerušením soutěži danými kolizemi s termíny reprezentačních mužstev. Úroveň Poháru je opravdu velmi nízká, hráči většinou postrádají tvrdý náročný trénink, tím pádem dochází k řadě zraněním, které nikdo neregistruje. Různá společenství prokazují svými výsledky a herním projevem, že jejich start v Poháru nepřinese rozvoji ragby žádné pozitivní výsledky.

  V Super Poháru byly odehrány další zápasy. Vítěz posledního ročníku Black Lion z Gruzie, narazil v Izraeli, kde ve velmi tvrdém a bojovném utkání podlehli Tel-Aviv Heat 18 : 24, Lusitanos ve velmi dobrém utkání podlehli Španělům Iberians 12 : 17, RC Batumi přehráli rumunské Wolves 18 : 3 a hráči bruselští Devils  zvítězili v bohatém utkání na pětky, nad nizozemskou Deltou
48 : 21.

  Pokračovalo také ME v Conferencích.  V té nejnižší soutěži Turecko doma prohrálo se  Srbskem 6 : 23, Malta zřejmě bez cizinců podlehla Bulharsku 14 : 23 a Finsko překvapivě zvítězilo nad Dánskem  vysoko 31 : 6.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . (Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)