Haka to je docela marketinkově skvěle uchopený folklór ve prospěch ragbyového míče

V polovině června 2017 se už potřetí postaví český ragbyový tým proti novozélandským hráčům působícím v Evropě. Ragbisté, vždy oděni do tradičních dresů s kapradinou jsou proslulí úvodním bojovým tancem haka, který se stal symbolem novozélandského ragby. 

Haku v Praze evropští Novozélanďané předvedli  na několika místech. Naposled před utkáním s Českou reprezentací se borci ukázali u Rodolfína ve společnosti dětí z Tatry Smíchov a primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové.

Českeragby.cz bylo na místě děje ...
Co to je haka?

Haka je podle Wikipedie původně hromadný maorský tanec. Bývá také označován jako bojový tanec, protože býval tančen bojovníky před bitvou. Je doprovázen akustickými projevy tanečníků; pokřikem doprovázeným gestikulací rukou, podupáváním, křikem, grimasami, vyplazováním jazyku a podobně. Významem tance bylo dodání odvahy tanečníkům a zastrašení nepřítele.

Existují různé druhy bojové Haky - předváděné beze zbraní (známé jako haka taparahi) nebo se zbraněmi (peruperu). V dnešní době se však jedná spíše o druh zábavy pro diváky - tento tanec je stále populární díky pravidelnému předvádění národním ragbyovým týmem Nového Zélandu (přezdívaným All Blacks) před začátkem každého mezinárodního zápasu.

Pravděpodobně poprvé byl tento tanec předveden novozélandskou reprezentací All Blacks v roce 1905. Do roku 2005 tým All Blacks vždy předváděl Haka s názvem Ka Mate, V září 2005 při zápase proti Jihoafrické republice novozélandský tým předvedl nový tanec Haka: Kapa O Pango.


Maorsky

- vedoucí haky:
Ringa pakia! Uma tiraha!
Turi Łhatia! Hope Łhai ake!
ŁaeŁae takahia kia kino!

- všichni:
Ka mate! Ka mate! Ka ora! Ka ora!
Ka mate! Ka mate! Ka ora! Ka ora!
Tenei te tangata puhuru huru
Nana nei i tiki mai
Łakałiti te ra
A upane! Ka upane!
A upane kaupane łiti te ra!
Hī !!!

Překlad Ka Mate do češtiny

- vedoucí haky:
Tleskněte rukama o stehna! Vypněte hruď!
Pokrčte kolena! Pokrčte kyčle!
Dupněte nohama tak silně, jak jen dokážete!

- všichni:
Zemřu! Zemřu! Žiji!
Zemřu! Zemřu! Žiji!
Tohle je ten vlasatý muž
který způsobil, že slunce opět svítí
Jeden krok vzhůru! Další krok vzhůru!
Krok vzhůru, další... Slunce svítí!
Východ/Západ!!!

Třetí bitva českých ragbistů s New Zealand Ambassador´s XV pod Strahovem na Tatře Smíchov

(ps, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)