Poslední tým na ME U18 v Tbilisi bude až čtrnáctým v Evropě. V Gruzii nehrají týmy šesti národů

Světové ragby je v plném proudu a tak si připomeňme, jaký byl ragbyový víkend 1. až 2. říijna  2022 a ještě další dny následného týdne  pohledem Eduarda Krütznera seniora. 

  Evropské soutěže pořádané Rugby Europe byly rozehrány  v nižších poschodích  v Conferencích.  V jižní skupině 1.  hrálo  Slovinsko doma a přesto drtivě prohrálo s Kyprem 7:56. V utkání v jiné  skupině 2 Jih zase  porazila Černá hora - Turecko 25:13 a v Severní skupině 2 si Dánsko poradilo s Andorou 25:10.  V odehratých zápasech  však pouze týmy Kypru a Dánska předvedly slušné ragby. Ostatní týmy ze zemí, ve kterých nemají kvalitní domácí soutěže, však  herně zaostávají."

  Z Premiership příznivci ragby  mohli vidět dvě výborná utkání i v Česku, neboť je  vysílaly i české sportovní televizní programy.  K vidění byl tým Saracens, který je velkým favoritem na titul, protože tento tým je složen ze špičkových velmi rychlých hráčů s výbornou individuální technikou, kteří mají velký cit pro efektivní podporu hráče s míčem a čtení hry soupeře. Borci Saracens zvítězili s přehledem nad velmi silným týmem Leinster Tigers 51:18. Další z favoritů hráči Harlequins po tvrdém boji porazili Northemton Saints 35:29. Zápas to byl velmi napínavý, ragbisté Saints snížili 5 minut před koncem na rozdíl šesti  bodů a měli poslední minuty míč neustále pod kontrolou, ale výborná obrana domácích už jim nedala šanci bodovat. I v ostatních zápasech, které měly  výbornou úroveň, padalo mnoho bodů."
V gruzínském Tbilisi bylo zahájeno Mistrovství Evropy U-18, které se hraje bez týmů zemí hrající Pohár šesti  zemí. Mezi týmy účastníků ME jsou velké výkonnostní rozdíly,  o čemž svědčí už výsledky  prvního  kola. Vysoké vítězství Španělů nad Rumunskem 102:0 s patnácti položenými pětkami potvrzují dlouhodobou krizi  rumunského ragby, která  se neustále prohlubuje. Také  Portugalci s přehledem porazili Němce 52:3 a Gruzínci českému  týmu nedali žádnou šanci bodovat a s dvanácti položenými pětkami hladce zvítězili 76:0. Jediný vyrovnaný zápas bylo vítězství Belgie nad Nizozemskem 26:13."
  Je třeba si uvědomit, že se v Tbilisi hraje  ME až druhého sledu, protože země, které startují v Poháru šesti  národů  Francie, Anglie, Skotsko, Wales, Irsko a Itálie,  mají svůj šampionát. Druhé kolo ME U18 organizovené Rugby Europe ukázalo, že domácí favorit Gruzie a výtečné týmy Portugalska a Španělska v Tbilisi předvádějí herní projev, který se nejvíce blíží předním světovým celkům. Iberské derby mezi Portugalskem a Španělskem mělo velmi dobrou úroveň a bylo vidět, že se soupeřící  hráči  dobře znají. Za nerozhodného stavu 21:21 rozhodovaly trestné kopy, neboť v soutěži U-18 se zápasy trvající pouze 70 minut neprodlužují. Portugalci pak šťastně právě na ty kopy vyhráli 4:3.  Belgie, Německo a Nizozemsko už výkonnostně zaostávají a o sestup se utká překvapivě Rumunsko, kde v posledních létech je ragby v ekonomických problémech s českým  výběrem, kterému zase chybí  důsledná aktivní obrana, často i individuální technika a rychlost, jak akcí, tak hráčů.  Podle mého názoru není problém v samotných  hráčích, ale v organizovaní domácích soutěží, které pro ně nejsou vůbec žádnou důkladnou  náročnou  prověrkou.  V Česku jsme zvolíli  nesoutěžní soutěže,  ve kterých startují různá společenství, která bez řádného systematického tréninkového procesu nejsou našim pouhým pěti samostatným juniorským týmům, důstojným soupeřem, který by je prověřil třeba ve hře pod tlakem," uzavřel svůj komentář Eduard Krützner senior, kterému ragbisté včetně těch, kteří mu za jeho názory nemohou přijít na jméno, říkají Medáku.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . (Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)