Před utkáním s Moldavskem diváci zatleskají borcům, kteří před 50 lety prohnali Francii

Před mezistátním utkáním zařazeném do druhé divize ME v ragby  Česko - Moldavsko, které  se hraje 21. dubna 2018  od 14 hodin na trávníku plochodrážního stadionu v Praze na Markétě, proběhne  malá slavnost. 

Zbytku hráčů, kteří v památném utkání před padesáti lety v květnu 1968 v Praze prohráli s Francií jen 6:19, ale tato prohra byla od tehdejšího vítěze Poháru pěti zemí, budou předány malé pozornosti a hlavně budou představeni divákům internacionálové, kteří hráli v barvách Československa ragby na světové úrovni. 

Reprezentace  Francie  totiž před padesáti lety do Prahy přicestovala ve své nejsilnější hvězdné sestavě. Proto právem pamětníci tvrdí, že kdyby  se už v těch šedesátých letech hrálo MS, tak na něm Československo určitě hrálo.

"Bylo to pro nás tehdy mimořádné utkání. Francie  coby vítězové a neporažení v Poháru pěti národů  ve stejné hvězdné pohárové sestavě přijeli i do Prahy a nastoupili proti nám. Měli jsme z Francouzů respekt, ale o to více jsme se snažili s nimi uhrát solidní výsledek. Dokonce jsme bodovali, když jsme Francouzům položili jednu trojku a proměnili trestný kop. Soupeř byl však lepší a tak jsme prohráli 6:19, ale ta porážka nebyla zase tak hrozná. Vždyť stejná sestava  Francie pár měsíců před utkáním v Praze porazila v Poháru pěti národů Irsko 16:6, dále  Anglii  14:6 a Wales 14:9. Musím se přiznat, že  na takové utkání, jaké jsme odehráli s Francií, se prostě nezapomíná," řekl k zápasu odehraném před padesáti lety na hřišti v Praze na  Admiře kapitán tehdejšího československého  týmu Eduard Krützner.

Kdo by měl na slavnostní poděkování legendární patnáctce z hráčů přijít?

Rojník Eduard Krützner (c), další rojníci Václav Horáček, František Krejčí, Karel Brejla, spojka Jaromír Kourek, útočníci Miroslav Bartoš, Josef Máger a zadák Ladislav Vrba.

V sestavě hráli ještě další hráči, kteří již nežijí.  Rojníci: Antonín Frydrych , Jaroslav Celý , Miroslav Kovrč, Pavel Kopec, dále útočníci František Fiala a Stanislav Suchánek. Poslední hráč Jaroslav Seldner, který hrál proti Francii na mlýnové spojce, je pro ragbisty Zbrojovky Brno, za kterou dlouhá léta hrál, nezvěstný.


(ps, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)