Ragbisté Tatry získali mistrovský titul výhrou nad Vyškovem 30:19


Vítězem play off ročníku  2018 ragbyové extraligy se stala Tatra Smíchov. Ta k prvenství dospěla ve finalovém utkání s Vyškovem, nad kterým Pražané vyhráli 30:19.

Ve finále sice původně měly hrát týmy Sparty a Tatry, ale ragbyový klub Tatry našel v zápise ze semifinalového utkání Sparta - Vyškov 52:10 pochybení na straně Sparty, nahlásil přestupek za Spartu neoprávněného  startujícího hráče  STK  a ta rozhodla o kontumaci tohoto semifinále ve prospěch Vyškova 30:0.  Tak se stalo, že se ve finále ocitl místo Sparty Vyškov.

Pro finále však  získala  Tatra, která porazila v semifinále Říčany 34:6, domácí prostředí a rovněž  se stala favoritem a to tak výrazným, že by si jen  málokdo  vsadil na vítězství Vyškova, kdyby by se na toto utkání sázelo.

Jenže do finále nastoupili Jihomoravané předcházejícími událostmi zocelení a odhodláni favoritovi nic nedarovat.

Tatra otevřela skore a vedla trestným kopem od 5. minuty 3:0, ale pak téměř třicet minut Vyškov obléhal soupeřovu polovinu hřiště, ale nevytěžil však ze své převahy žádné body. Naopak Tatra položila do půle dvě pětky. Nejdříve se od roje utrhla dvojice Mára -  Havel a po jejich samostatné akci, při které Mára čistil Havlovi prostor kolem něho,  položil kapitán české reprezentace Havel první pětku. Ta druhá padla tak, že po akci celého  roje se v  brankovišti těsně přestávkou s míčem v ruce země dotkl  Průša.

Na začátku druhého poločase Tatra přidala třetí pětku a už se zdálo, že o vítězi finále je jasno. Jenže  Vyškov během dvou minut položil dvě pětky a když autor jedné z pětek Martin Kovář oba následné kopy po pětkách proměnil, dostali se hosté na dosah vyrovnání. Tatra si však nenechala šanci vyhrát titul vzít. Přidala další pětku, po které následoval i úspěšný kop po pětce a ještě trestný kop. O poslední body se postaral vyškovský rojník David Brtníček, který pokládal pětku jako součást hroznu spoluhráčů a tím i  uzavřel skore na konečných 30:19 pro Tatru.


Jak říkám
"Vyškov předvedl tady u nás skvělé ragby a výhra nad ním nebyla vůbec snadná, jak ji předvídali někteří fanoušci ragby. Kdo se přišel podívat na finále každopádně viděl pěkné ragby," řekl jeden z trenérů Tatry Jan Žíla.

"Nijak zvlášť jsme o změně finalového soupeře v tatrovácké kabině nediskutovali. Řekli jsme si, že  vedení klubu, když se rozhodlo o podání námitky proti výsledku semifinále Sparta - Vyškov , vše zvážilo a nakonec o změně finále rozhodla Sportovně technická komise. Finále bylo polde mne důstojné. Vždyť  Vyškov nebyl  vůbec snadným soupeřem," řekl pro Českeragby.cz zadák Tatry Lukáš Honner, který zajistil pro vítěze 10 bodů z úspěšných kopů.

"Vyhráli jsme druhý poločas, ve kterém jsme již hráli lépe než v tom prvním. V první části hry jsme byli sice více na polovině soupeře, ale ztráceli jsme zbytečně míče. Měli jsme proti soupeři více zraněných hráčů a také  odložené finále se podepslao i na tom, že někteří naši hráči už nemohli v tento termím z pracovních důvodů přijet do Prahy na finále," řekl pro ragbyový magazín Českeragby.cz  trenér Vyškova Pavel Pala.

"Dobře víme, že finále měl hrát jiný tým než my, ale když už se tak rozhodlo, že jsme se do finále dostali my, tak jsme nechtěli to finále odchodit, ale bojovat. Možnost získat titul tu byla.  Domnívám se, že jsme příznivce ragby naším výkonem určitě mile překvapili," řekl kapitán Vyškova Martin Kovář.


          Praha 10. listopadu  2018Finále play off ragbyové ligy

Tatra Smíchov -  JIMI Vyškov   30:19 ( 15:0)
Body:  Honner 10, Havel, Průša, Fick,  Černý po 5 - Kovář Martin 9, Brníček a Mazal po 5 * Pětky: 4:3 * Rozhodovali: Tůma, Bednařík a Rázga * Diváků: 400.

Utkání o třetí místo

Sparta Praha - Říčany  51:14  (15:9)  pětky: 7:1


Konečné pořadí:  1. Tatra Smíchov, 2. JIMI Vyškov, 3. Sparta Praha, 4. Říčany, 5. Praga Praha, 6. Dragon Brno, 7. Slavia Praha


(ps, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)