Ragby v současné době praktikuje 9.6 milionů sportovců ve 123 zemích světa

Ragby v současné době praktikuje 9.6 milionů sportovců ve 123 zemích světa

Mezinárodní ragbyová federace World Rugby ve své poslední zprávě uvedla zajímavá čísla o nárůstech počtu praktikujích ragbistů a rovněž o celkových počtech ragbistů na celém světě. 

V současné době praktikuje ragby 9,6 milionů sportovců ve 123 zemích světa

Nárůst za poslední rok je u mužů o 9% a pozoruhodný je u žen o 28%              

Ženské ragby je na velkém vzestupu a dokazuje, že ragby je sport kontaktní, ale férový.  Očekává se, že Světový šampionát, který od 20.září 2019 do 2. listopadu 2019 pořádá Japonsko, bude dalším impulsem k větší popularizace hry se šišatým míčem.

World Rugby zpracoval materiál o "Zdraví hráčů" a rozeslal jej všem členským federacím.

"Doporučují si jej důkladně prostudovat, protože se zatím Česká rugbyová unie tímto závažným problémem prakticky nezabývá. Problém cerebrální komoce, který je v materiálu důkladně analyzován, musíme věnovat i v našem ragby, velkou pozornost," komentoval zprávu World Rugby Eduard Krützner starší.

"Jedním z prvních kroků jak zabránit častým kontaktům, je schválení experimentálního pravidla 50-22, které v letošní sezoně 2019-20 prověří Australská rugbyová unie a v Evropě Italská. Pravidlo kdy hráč kopne míč od poloviny hřiště (50 m) do 22 m soupeře, který se dotkne země, předtím než se dostane za postraní čáru, umožňuje kopající straně, aby vhazovala míč do autového seřazení. Toto pravidlo donutí bránící tým, aby posílil svoji obranu do hloubky svého území o další hráče. Další úpravy pravidel pro bezpečnost hráčů připravuje skupiny odborníků World Rugby.  Blížící se Světový pohár bude zajisté další příležitostí k analýzám a rozborům vývoje ragby, včetně statistik úrazů v našem sportu," věří český legendární ragbista, kterému přátelé říkají Medák.

(ek, ps, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)