Ragbyový rozhodčí Jiří Štuksa, deset let ragbyovým spolukomentátorem


Sportovní kanál České televize odstartoval své vysílání se zahájením zimních olympijských her v Turíně v roce 2006, ale sportovní vysílání má ale v České televizi mnohem delší tradici.

S tímto programem se více dostalo na televizní obrazovky i ragby.

ČT 4 a později přejmenovaná na ČT sport vysílala v přímých přenosech už tři MS v ragby a to MS 2007, dále MS 2011 a nedávno i MS 2015. Prostřednictvím nového kanálu se na televizní   obrazovky dostaly  i  zápasy české reprezentace,  ligová utkání  a od roku 2008 i magazín České ragby, který týden co týden v ragbyové sezóně přináši zajímavosti i z tuzemského ragbyového dění.

Vraťme se k prvnímu ragbyovému  přenosu z ligového utkání na stanici ČT 4, kterým bylo utkání Říčany - Vyškov a vedle komentátora Davida Kozohorského byl v roli spolukomentátora Jiří Štuksa.

"Pamatuji si na to velmi dobře. Pečlivě jsem se na vysílání připravil.  Napsal jsem si sestavu Vyškova a rozhodl jsem, že sestavu Říčan nepotřebuji, protože ty kluky znám od žáků, neboť jsem je většinou trénoval. Jenže najednou se chystal ke kopu Tomáš Nevický a já jsem si nevzpomenul na jeho příjmení, neboť jsme mu všichni včetně trenérů říkali přezdívkou Prde. Od té doby jsem si připravoval i sestavu českých reprezentantů a rovněž hráčů Říčan," zavzpomínal  na dění kolem přenosu Jiří Štuksa.Ragbyoví rozhodčí Jiří Štuksa a Tomáš Tůma se desetiletí střídali coby vítězové ankety o ragbyového rozhodčího roku

Největší zážitek ze spolukomentování?

"Byli jsme s Davidem Kozohorským přímo v Paříži na finále MS v ragby 2007  na stadionu Stade de France a předtím komentovali  utkání o třetí místo, které se hrálo v Parku princů. Byli jsme v tiskovém středisku a tam seděli rovněž v pozici spolukomentátorů bývalí hráči francouzské reprezentace, které jsem znal jen z obrázků časopisů a nebo z televize. Nu a oni se s námi zdravili, vítali nás a  těšilo je, že i čeští ragbisté mohou sledovat MS 2007. Pak tam všude panovala  úžasná atmosféra na hřišti i mezi diváky. To si budu pamatovat  a  stále si připomínat."

Ragby se díky přenosům z MS 2015 stalo v době šampionátu velmi populárním sportem i v Česku a v televizi bylo hodně sledované. Čím si to vysvětlujete?
"Jednak to bylo tou atmosférou, která vyzařovala i z těch televizních záběrů. Pak ty příme přenosy byly vysílané večer a ne jako MS 2011 z Nového Zélandu, kde přenosy byly vysílané dopoledne. Také v době MS 2015 proti tomuto šampionátu  se nekonala  žádná jiná velká sportovní akce a  tak šampionát i bez účasti českých sportovců byla často jedničkou v televizní nabídce."

Jaké mělo MS v televizi dopad přímo v Říčanech, kde máte rodné kořeny?
"Zvýšil se výrazně zájem rodičů, kteří k nám přihlašují  své děti do družstev naší přípravky. Viděli ragby v televizi a jejich synci a dokonce i dcerky, chtějí ragby rovněž hrát. Také mě v době MS občas zastavili na ulici lidi, které ani neznám a vyjadřovali si velmi příznivě k přenosům z ragby. Byl jsem překvapený, že  mne jednou oslovily jménem dvě starší dámy a  řiznaly se, že právě ragbyová utkání z MS byla těmi, které  zase po delší době ze sportu sledovaly. Taková setkání potěší a věřím, že zpopularizovala  hru, kterou má rád."

Jiří Štuksa jako dlouholetý rozhodčí má oproti všem ostatním hlavním komentátorům a nakonec i všem spolukomentátorům na všech televizních programech velkou výhodu, že zná velmi dobře ragbyová pravidla a dokáže vysvětlit, co se na hřišti děje i bez původního komentáře. Díky svému zájmu o ragby zná i celou řadu  zajímavostí, zná i historické  souvislosti  a kariérů hráčů. 

(ps, Českeragby.cz & SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)