Říčany v Česku zásluhou dlouhodobé a odborná práce s mládeží nemají soupeře


Uplynulý tedy druhý zářijový víkend jsem strávil sledováním špičkového, ale i méně špičkového ragby a to přímo  na hřišti, ale i na televizní  obrazovce nebo na počítači. Rád se s vámi podělím o postřehy, které jsem si poznamenal," napsal Eduard Krützner pro Ceskeragby.cz.


  Od pátku 9. září 2022 jsem sledoval sedmičkový Světový pohár, který se hrál  v jihoafrickém Cape town. Byla to úžasná přehlídka špičkového ragby v této olympijské disciplíně. Na Fiji vyrostla skoro neporazitelná generace ragbistů, která s přehledem zvítězila ve finálovém utkání nad silným výběrem All Black 29:12. Nejlepším evropským týmem bylo třetí Irsko, které  v boji o bronz zvítězilo nad Austrálii 19:14. Francouzi předvedli neuvěřitelný zkrat, když v boji o páté místo s Argentinou v poslední minutě měli vítězství na dlani, ale jejich hráč frajeřil v brankovišti a míč mu vypadl a tak prohráli  s jihoameričany 7:10. Anglie vyhrála v Challange s Uruguay 28:5 a Německo ve finále Bowl prohrálo s Ugandou 19:12. Nutno upozornit, že jižní Amerika zaznamenává výbornými výsledky na mezinárodních kolbištích stále velký výkonnostní posun. Třeba  Argentina nyní  patří ke světové špičce, ale neustále se zlepšují i reprezentace Uruguaye  i Chile."

   V ženském provedení sedmiček  zvítězila ve finále Austrálie nad Novým Zélandem v krásném utkání 24:22 a třetí místo uhrála Francie vítězstvím nad USA 29:7. Ve finálovém utkání Challange prohrály Polky s běhavými Japonkami 12:17. Byl to opravdový  třídenní ragbyový maraton,  na kterém padlo více jak 400 pětek. Překvapilo mě velké množství nepovedených výkopů a malý počet konverzace po pětkách. Úspěšné pro položení pětek byly taktické kopy."

   V Anglii byl zahájen Premiership, ale soutěž nebude vůbec snadná pro řadu klubů, které mají velké finanční problémy. Celková suma zadlužení klubů už přesáhla sumu 500 000 liber! Čeští příznivci ragby utkání mohou sledovat na Nova sport. Já jsem viděl utkání favoritů soutěže mezi Exeter Chiefs s Leicester Tigers 29:22. Byl to sice začátek soutěže, ale byl to neustálý boj dvou agresivních rojů, opakovaných skrumáží a neustálých svíček obou mlýnovek, které prakticky nic neřešily, doplněný o nepovedené taktické kopy, které se snažily využít nového pravidla o autu ve 22 soupeře. Jaký jsme měl pocity po utkání?  Velmi nehezké ragby.

   O to více mohl české příznivce ragby  potěšit výborný výkon Říčan, které zatížily Pragovku 10 ukázkovými pětkami. Středočeši  hráli  v plné rychlosti a s efektivní neustálou podporou. Dlouhodobá úspěšná a odborná práce ragbistů Říčan s mládeží přinesla jim nyní své ovoce a podle mého názoru nemá tento tým v Česku rovnocenného soupeře. Za pozornost stojí skvělá hra útokovky Horaka, který proměnil všechny kopy po pětce a tři sám položil. Troufnu si tvrdit, že Horak toho času v Říčanech patří k velkým talentům evropského ragby. Teď má tuzemský  Pohár opět čtrnáctidenní přestávku, což také rozhodně nepomáhá systematickému tréninkovému procesu v českých  klubech. Nu a to je další specialita našich domácích soutěží a nepředvídatelného sportovního kalendáře unie."

   Je pro mne nepochopitelné, že na podzimní měsíce  nastartovaný  Pohár ČSRU, když už jej někdo vymyslel a prosadil, aby se hrál,  není alespoň někde inzerováno, kdy a kde se utkání hrají. A když výsledky druhého kola na unijním webu nebyly k nalezení ani dva dny po jejich odehrání, získá příznivec ragby přesvědčení, že ani není moc velký zájem, aby se o nepovedené soutěži vědělo. Navíc jsem zjistil, že mé  upozornění na chybějící kolonku o zraněných v  zápisech z  utkání, nikdo nebere vážně, což se nám může  vymstít, zejména v případech komoce (commotio cerebri), kdy může dojít k soudnímu sporu, tak jak to v současné době  řeší World Rugby. Rad bych věřil tomu,  že zdravotní komise  vede seznam zraněných, zejména pak komocích, tak jako ve všech jiných evropských zemích."

   Aby toho nebylo málo, tak byl zahájen prvním kolem také  "Super Pohár Rugby Europe". Borci z Bruxelles Devils prohráli vysoko na svém hřišti s výbornými Španěli - Castillo y Leon Iberians 3:61. Rumunští Vlci (Wolves) prohráli s Tel-Aviv Heat 20:25 po velkém boji. V gruzínském derby RC Batumi prohrál se zkušenějším Black Lion 3:29 v tvrdém nehezkém zápase. Výborné bylo utkání nizozemského týmu Delta s rychlíky z Portugalska - Lusitanos, ve kterém vyhráli šťastnější hosté 26:19.  Nevím koho napadlo, že bychom jako Češi mohli v této soutěži úspěšně startovat? Vždyť  herní úroveň týmů, které v této soutěži startují značně převyšuje českou pozici v evropském ragby. Navíc ani jeden klub ze zemí, které v soutěži Trophy startují, nebyl do soutěže Super Cup pozván přesto, že je o úroveň vyšší než skupina  Conference, ve které jsou  usazení  čeští ragbisté už několik let. Pro přehled soutěž Trophy hrají Polsko, Německo, Švýcarsko, Litva a Ukrajina.

   Ve Francii bylo odehráno druhé kolo TOP 14, zatím bez překvapení. Favorité splňují své role, úroveň zápasů je velmi vysoká a vše nasvědčuje, že ve Francii už nyní zahájili přípravu na Světový pohár, který pořádá Francie. Velmi vyrovnané výkony jsou v PRO D2, kde největší rozdíl ve skóre byl pět  bodů a to v zápase Rouen Normandie - RC Vannes 21:16. A ostatní výsledky? Ty skončily  většinou rozdílem o jeden, nebo dva body.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . (Eduard Krützner senior  pro Českeragby.cz , koláž: Petr Skála)