Světový šampionát v ragby bude hrát v roce 2027 v Austrálii 24 zemí. Může hrát MS i Česko?


World Rugby v úterý 24. října 2023 schválil na svém zasedání v Paříži zásadní změny pro jedenáctý ročník MS, který se odehraje v Austrálii od 1.října 2027 do 13. listopadu  2027 a zúčastní se jej 24 zemí, rozdělených do šesti  skupin po čtyřech týmech.

Nejprve  se odehrají zápasy ve skupinách a poté postoupí do osmifinále (16 týmů) šest  nejlepších a dalších šest druhých týmů ze skupin, které doplní ještě čtyři  nejlepší třetí týmy umístěných ze skupin. Nasazení do skupin se provede až v posledním roce před šampionátem podle rankingu WR. 

Ten ragbyový světový žebříček aktuální k 24. říjnu 2023 vypadá takto ...Postup si na MS 2027 už nyní z letošního Světového poháru zajistilo  12  zemí umístěných v základních skupinách  do třetího místa  a tak ostatních 12 zemí by si muselo místo na MS vybojovat v kvalifikacích.
Je pravda, že řada národních ragbyových unií má nyní velký problém se sestavením sportovních národních kalendářů, protože navýšení herních termínů pro reprezentační povinnosti hráčů negativně ovlivní termíny domácích soutěží.

V posledních létech totiž ragbyoví odborníci ve světě poukazují na velký počet zápasů odehraných během sezóny a tím je pak fyzické přetížení hráčů velmi velké. I k tomu je nutné při chystaných změnách přihlédnout.

Připomeňme si, že současný světový  ragbyový šampionát ve Francii se hraje s dvaceti účastníky, což je model, který se uplatnil poprvé v roce 1999. V letech 1987, 1991 a 1995 se totiž  hrálo se šestnácti účastníky.

Připomeňme si ještě, že na současném mistrovství světa bylo jedinou zemí z tzv. druhé úrovně, která postoupila do čtvrtfinále, Fidži,  ovšem to se stalo  zásluhou vyřazení Austrálie. Na podobné výkonnostní úrovni jako Fidži je ovšem  také Japonsko, Itálie, Samoa, Gruzie, Portugalsko, Tonga. Zlepšuje se také Uruguay.

Česko je ve světovém žebříčku až na 35. místě, protože v rámci soutěží v Evropě je nováčkem až v té třetí nejvyšší úrovni, kterou hraje  společně se Švýcarskem, Ukrajinou, Švédskem, Litvou a Chorvatskem.
Nad touto soutěží  je Rugby Europe Championship s osmi účastníky: Gruzie, Portugalsko, Španělsko, Rumunsko, Německo, Belgie, Polsko a Nizozemsko. Není tam na stejné nebo dokonce na lepší úrovni než většina těchto účastníků  hrající Rusko, které bylo v roce 2022 vyřazeno ze všech  evropských  soutěží.  Mezi druhou a třetí evropskou soutěží se sestupuje a postupuje.     Elitní Pohár šesti národů, který  hrají Irsko, Francie, Anglie, Skotsko, Wales a Itálie,  je uzavřená.


Otázka na závěr je klíčová. Má šanci hrát MS 2027 v ragby i Česko?  Co myslíte?


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Eduard Krützner senior a Petr Skála pro Ceskeragby.cz s využitím rugbyworldcup.com, foto rugbyworldcup.com a koláž Petr  Skála)

(2023 / 137 /  36 /  16)