To byl skvělý ragbyový víkend v Argentině, v Paříži, ale i v Praze v Petrovicích

"Třetí červnový víkend byl doma i ve světě plný krásného ragby. České  ragbisty  potěšilo vystoupení našich juniorů na turnaji 7´s o Trofej Rugby Europe, kterou s přehledem získali a tím pádem si zajistili start v Elitní skupině v příštím roce," napsal  pro Českeragby.cz legendární český ragbista Eduard Krützner starší.

"Viděli jsme výborné finále francouzské nejvyšší soutěže TOP 14, ve kterém po velkém boji Stade Toulousain zvítězil nad Clermontem 24 : 18. Obě mužstva bojovala až do poslední minuty a předváděla  moderní útočné ragby s výbornými obranami. Plně potvrdily, že se utkala skutečně dvě současně nejlepší mužstva ve Francii. Řadu hráčů určitě uvidíme už brzo na Světovém poháru v Japonsku, které začíná už v září 2019," konstatovala osobnost hry se šišatým míčem, jemuž ragbisté říkají Medák.

"V Argentině probíhá Světový pohár hráčů do 20 let. Startuje zde dvanáct nejlepších týmů z celého světa : Anglie, Argentina Austrálie, Fiji, Francie, Gruzie, Irsko, Itálie, Jižní Afrika, Nový Zéland, Skotsko a Wales. Soutěž přinesla řadu překvapivých výsledků a ani jedno mužstvo neprošlo turnajem bez porážky. Francie, která se dostala do finále,  ve skupině prohrála s domácím výběrem 47 : 26 a Austrálie s Anglií 56 : 31. V semifinálových zápasech si tato mužstva s přehledem poradila se svými soupeři, když Francie porazila Jižní Afriku 20 : 7 a Austrálie Argentinu 34 : 13. V sobotu 22.června 2019  si to Francie (poslední vítěz)  rozdá s Austrálií, o 3.místo bude hrát Argentina s Jižní Afrikou, o 5.místo Anglie s Walesem (který překvapivě porazil All Blacks 8 : 7) o 7. místo se utkají Novozelanďané s Irama, o 9.příčku se utká Gruzie s Itálií a o 11.místo Skotsko s Fidži.  Příští reprezentanti těchto zemí předvádějí výborné útočné moderní ragby, padá hodně bodů a zápasy mají velkou sledovanost. Jihoamerické ragby se neustále zlepšuje, což potvrzují zejména Argentinci, ale Uruguay i Chile se neustále zlepšují. Pro Nový Zéland je boj o 7.místo zajisté neúspěchem, naopak reprezentace Itálie i Gruzie mile překvapily, když dokázaly vyhrát 2 x v této náročné soutěži.
Řada hráčů z této velmi kvalitní soutěže bude určitě brzo klepat na dveře reprezentačních celků, které budou chtít úspěšně startovat na příštím Světovém poháru, který se bude v roce 2023 konat ve Francii," popsal soutěž odehrávající se v Argentině Medák.

"V Petrovicích byl sehrán závěrečný turnaj  Mistrovství  Česka žen v "sedmičkovém ragby". Titul si již po osmé vybojovaly dívky z Petrovic, které v průběhu soutěže prokazovaly nejlepší formu a jejich herní systém se nejvíce blíží modernímu pojetí této náročné hry. Přínosem byla účast družstev z Vídně a Maďarska, které umožnily tuzemským  hráčkám poznat také ragby od našich sousedů a tím si obohatit herní činnosti, tolik důležité pro získání potřebných zažitých správných návyků. Hrálo se za velkého vedra a nemile překvapilo, že o tak důležitý závěrečný turnaj, nikdo z vedení Unie nejevil zájem. Přitom ženské ragby rozhodně dosahuje v současné době lepších výsledků než muži, jak v soutěži "7" - třetí na Turnaji Trofeje Rugby Europe, XV vítězství ve druhé nejvyšší soutěži RE," uzavřel své postřehy legenda českého ragby Eduard Krůtzner starší.

(ps, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)