V kvalifikaci na LOH v Tokiu jsou ještě dvě volná místa na turnaj žen a jedno na turnaj mužů

Mezinárodní ragbyová federeace World Rugby má velký zájem na rozvoji olympijského sedmičkového ragby. Proto bylo Monako vybráno k uspořádání poslední kvalifikace mužů i žen na OH 2021 v Japonsku. Tam  ve dnech 19. a 20.června 2021 na stadionu Louise II bude bojovat dvanáct  ženských týmů  a to  Argentina, Kolumbie, Francie, Hongkong, Jamajka, Kazachstan, Madagaskar, Mexiko, Papua Nová Guinea, Rusko, Samoa a Tunis o dvě postupová místa.


Muži to mají komplikovanější, neboť pouze vítěz z turnaje, ktého se zúčastní  Brazilie, Chile, Čína, Francie, Hongkong, Irsko, Jamaika, Mexiko, Samoa, Tonga, Uganda a Zimbabwe se kvalifikuje na olympijské hry. 

World Rugby poskytla všem kvalifikovaným týmům 100 000 dolarů na přípravu před OH z důvodu odložení Olympijských her z důvodu pandemie Covidu-19, na příští rok.

Monacké knížectví například pod záštitou princezny Monaca  v termínu kvalifikačních turnajů, uspořádá turnaj pod názvem Saint Dévoté pro 16 nejlepších týmů děvčat do 12 let z celého světa. Tento turnaj má být dalším pokračováním úspěšného programu pro rozvoj ženského ragby.

World Rugby už nyní spolupracuje s Francouzskou federací ragby,  aby společně připravily úspěšný Olympijský turnaj "7", který bude v roce 2024 pořádat Francie v Paříži. Ragby má sice ve Francii velkou oblibu, ale sedmičkové ragby bylo trochu v ústraní.  Francouzská federace ragby proto už nyní formuje reprezentační profesionální mužstvo, které by se mělo zařadit mezi přední světové týmy.

V Japonsku se těší ragby velké popularity. Světový pohár pořádaný v Japonsku v roce 2019 a vystoupení tamější reprezentace se na tom významně podílely, že se  značně zvýšil zájem o ragby. Hvězda japonského nároďáku Koturo Matsushima, který přestoupil do předního francouzského klubu ACM Clermont, kde v rozehrané soutěži  na pozici zadáka položil tři  pětky ve vítězném zápasu Champions Cupu s Bristol Bears, způsobil, že Japonská TV začala přenášet  zápasy Clermontu v poháru v přímém přenosu.

(Eduard Krützner senior, Ceskeragby.cz. koláž Petr Skála)