Zdeněk Koubek hrál 4 roky ragby za Říčany, ale předtím byl atletickou rekordmankou

Příběh atletky Zdenky  Koubkové, která v  srpnu 1934  na Světových ženských hrách v Londýně překonala  světový rekord v běhu na 800 metrů, by nebyl vůbec vyjímečný, kdyby se s atletky později nestal ragbista, který hrál v letech 1944 až 1948 ragby za Říčany. 

Když zaběhla v roce 1934 nejrychlejší čas na 800 metrů,    světovou rekordmankou znal v tehdejší Československu skoro každý. Tehdejší tisk ji  oslavoval jako nejlepší běžkyni a možná i lehkou atletku světa.

Jenže, pak uplynulo několik měsíců a ze Zdenky Koubkové se stal Zdeněk Koubek. Muž, jenž se vzápětí oženil, odjel  do Ameriky a další půlstoletí prožil jako úředník  a to ještě v letech 1944 až 1948 byl prvoligovým hráčem ragby.

Jeho strhující a v současné době málo známý  příběh popsal v nové knižní publikaci publicista a sportovní novinář  Pavel Kovář. Ponořil se v archívech do nejrůznějších archívalií, včetně lékařských zpráv a učnili i několik rozhovorů s pamětníky.

V případě ragby se setkal na přelomu tisícíletí se v současné době již nežijícími pamětníky Josefem Kohoutem a Jiřím Štuksou.


"Nastupoval na postu pravého pilíře, měl výtečnou fyziskou kondici, byl silný a rychlonohý. Věděli jsme, kdo je. Z předválečných novin jsme znali jeho příběh coby slavné atletky, která se později stalaa mužem. Tím více jsme si cenili, že jako kdysi holka si nebojácně a obětavě na hřšiti počínal. O jeho minulosti se v kabině nemluvilo, až o ní jednou začal sám. Rodiče ho prý v dětství oblékali jako dívku, což později považoval za hlavní příčinu svých potíží," zavzpomínali na svého spoluhráče Josef Kohout a Jiří Štuksa.

Zdeňka Koubka do říčanského klubu ragbistů přivedl jeho kamarád a teprve poté on přivedl i svého bratra Jaroslava. Na tréninky do Říčan jezdil Zdeněk Koubek dvakrát týdně vlakem.

Zachovala se i tato fotografie, která byla pořízena v Troji na hřišti Slavie Praha. Hřiště ustoupilo vyústění tunelům Blanka  ...Zdeněk Koubek třetí zleva mezi stojícími ragbisty.


Autor: Kovář Pavel,
Název: Příběh české rekordwoman - Zákulisí největšího sportovního skandálu první republiky
Nakladatelství: Pejdlova Rosička,
Počet stran: 232
Jazyk: čeština
Rok vydání: 2017

(ps, Českeragby.cz, foto: reprodukce z knihy)