Červená karta pro Fidžana Raisuqu za obejmutí rozhodčího. Pandemie ohrožuje Pohár šesti

Vážné problémy s Covidem ve Spojeném království  Velké  Britanie  ohrožují dohrání Championship klubů, ale také rozehrání Poháru šesti zemí. Co se stalo? V současné době mají například občané Francie zákaz vycestovat ke svým sousedům za kanálem La Manche. O  řešení této komplikované situace v příštích dnech rozhodne vývoj pandemie. 

V sobotu 9. ledna 2021 příznivci ragby měli možnost vidět dva výborné zápasy 6. kola anglické Premiership.  Dosud neporažený Bristol Bears zvítězil na hřišti loňského mistra Exeter Chiefs 20 : 7. Bristolští medvědi v letošní sezóně předvádějí typickou moderní hru, kterou praktikují týmy na jižní polokouli. Zásluhu na tom má   zkušený novozélandský trenér a bývalý sportovní ředitel Auckland Blues Pat Lam,  který je trénuje.

Ve druhém utkání oba týmy dohromady získaly téměř  100 bodů v zápase, ve kterém ragbisté Wasps porazili Bath 52 : 44, když položili celkem 7 pětek a následné kopy všechny prokopli. Borci z Bath zase ke konci utkání v 85. minutě položili svoji čtvrtou  pětku a tak po nevydařeném následném kopu získali alespoň jeden  bonusový bod. Kdyby se provedla  konverze, tak by získali ještě jeden,  neboť  by rozdíl skore snížili na  sedm a méně bodů, za což se ten bonusový bod získává.  
Do tabulky, kterou jste si prohlédli, nebyly započítány zápasy šestého kola.  Aktuální pořadí po 6.kole je tedy následující ...  Bristol 24 b., dále Newcastle 20 b., Exeter 20 b., Sale 19, Wasps 19.
V soutěži TOP 14 se odehrála tato utkání s těmito výsledky ...
Ve druhé nejvyšší francouzské soutěži Pro D2 došlo v utkání Beziers - Nevers, ve kterém zvítězili hosté 30 : 25, k nebývalé oslavě radosti z vítězství, kterou předvedl  hráč Nevers Fidžan Josaia Raisuqu. Ten  po posledním hvizdu rozhodčího ho uchopil a vyzvedl nad sebe k nebi. Radující hráč bohužel neznal dokonale pravidla, protože hráči se rozhodčího nesmí za žádných okolností dotknout. Hráč dostal červenou kartu a tak tento projev štěstí bude muset řešit disciplinárka.

O druhém lednovém víkendu byla opět po dvou měsících rozehrána třetí francouzská nejvyšší soutěž - National. Z této soutěže první dva celky  automaticky postupují do Pro D2. Zatím jsou na tom nejlépe tři týmy:  Nice, Bourg-en-Bresse a Sursesnes.
Věřme, že pandemie  ragbistům neomezí  jak tuzemské   soutěže, tak špičkové soutěže v Evropě. České ragby je ve velmi obtížné situaci, protože ragbyové  kluby z důvodu  zákazů a dalších opatření v oblasti provozování sportovních aktivit, nemohou absolvovat kvalitní zimní přípravu. Tím bude značně narušen objem a intenzita tréninkového procesu všech klubů, které se připravují na novou sezónu.

(Eduard Krützner senior, ceskeragby.cz, tabulky: Karel Gaman, koláž Petr Skála)