Česká televize nebude vysílat Rugby Championship, což je něco jako mistrovství jižní polokoule

Opravdu nečekaná zpráva se začala šířit rychlostí blesku. Česká televize, konkrétně sportovní kanál ČT Sport, pár dnů po celodenních přenosech z Tokia nejdříve avizovala, že bude opět vysílat živé přenosy z jižní polokoule. Konkrétně se mělo  jednat  o Rugby Championship, což je něco jako mistrovství jižní polokoule v ragby.

Jenže ani to už zase není pravda. 

ČT Sport totiž místo přenosu z utkání Nový Zéland - Austrálie zařadilo v sobotu 14. srpna 2021  opakování finále z MS 2019 Anglie - Jihoafrická republika. 

I tak se vraťme třebaže bez televize  na jižní ragbyovou polokouli. Letošní  ročník soutěže,o které píšeme,  by měl být šestadvacátý, pokud počítáme i původní soutěž Tri Nations (1996-2011). Jinak by byl Rugby Championship počítaný od roku 2012 jen desátým ročníkem. Letošní ročník opět přivítá všechny čtyři  top týmy jižní polokoule. Favoritem je opět sedmnáctinásobný vítěz Nový Zéland. Ten se bude chtít vrátit do čela světového žebříčku, které od mistrovství světa 2019 drží Jižní Afrika.

Jak bylo oznámeno světovou ragbyovou unií World Rugby, bude se hrát podle upravených experimentálních pravidel, což však pro novozélandské a australské ragby není žádná novinka, neboť to byly právě soutěže Super Rugby v obou zemích, kde se pravidla již v loňském roce začala zkoušet. Také jihoafrická Rainbow Cup Pro14 se letos na jaře hrála s uplatněním experimentálních pravidel. Takže jen pro Argentince budou upravená pravidla novinkou, se kterou se budou muset rychle vyrovnat.

Nový Zéland a Austrálie hrají v rámci turnaje svou vlastní soutěž o Pohár lorda Bledisloe tradičně na tři zápasy (ovšem ne vždy se na tři zápasy hrálo, některé roky se hrál jen jeden nebo 2 zápasy, ale hrály se i čtyři), i tady dominují All Blacks, získali Bledisloe Cup od roku 1932 už 42 titulů, Austrálie pouhých 12.
(Karel Gaman, Petr Skála, RC Havířov, Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)