Co je příčinou, že v poslední době tolik českých ragbistek s ragby v Česku skončilo?

Ragbyovou  událostí druhého lednového týdne  bylo  v Dubai rozehrané první  kolo World Rugby Sevens Challenger Series mužů i žen včetně účasti českých ragbistek. Přímé přenosy z turnaje sledoval na svém počítači a  pro Ceskeragby.cz okomentoval  Eduard Krützner senior.

World Rugby uspořádal v Dubai ve Spojených arabských emirátech první kolo World Rugby Sevens Challenger Series, jak pro muže, tak pro ženy a stálo zato zápasy tohoto sportovního podniku sledovat na internetu, neboť se turnaje zúčastnily i české ragbistky.  Třídenní náročný turnaj diváky  zaujal zejména proto, že mohli sledovat úroveň české  ženské reprezentace, která má ještě šanci se kvalifikovat na OH do Paříže. Na turnaji opět nezklamala, podala bojovné výkony, ale většina jejich  soupeřech  měla vyrovnanější týmy. Navíc Česko  bylo zařazeno do skupiny s nejtěžšími soupeřkami na turnaji. na kterém se utkalo s pozdějším vítězem Čínou a dokázalo dokonce porazit finalistky z Keni 12:10. Čtvrtým účastníkem této  skupiny byl zase nejslabší tým Mexiko. I přes vítězství nad Keňou  se v konečném pořadí umístilo Česko  až na třetím místě. To pak značně zkomplikovalo další boj o konečné umístění. Druhý den české ragbistky  prohrály v utkání zařazeném ještě do skupiny s vítězem turnaje s Čínou 30:7, aby pak ve čtvrtfinále prohrály ještě  s Keňou 22:12.  Byla velká škoda, že se jim nepodařilo udržet v tomto utkání  vedení 12:7, protože pak  dostaly tři pětky prohrály a zbylo na ně už jen utkání o  sedmé místo. V tomto duelu kompletnější a běhavější Thajsko  nakonec české hráčky přesvědčivě porazilo 31:12 a posunulo je na konečné osmé místo z dvanácti účastníků.

Musím ještě upozornit na skutečnost, že po skončeném turnaji v Dubaji se na sociálních sítí stal velmi sledovaným záznam akce, po které  česká ragbistka Anežka Sládková  položila  mediálně jednu  nejvíce připomínanou  pětku turnaje. Tu akci zahájila Julie Doležilová, která vyběhla od mlýna s míčem v ruce a rozeběhnuté Anežce  jej  přihrála v pravou chvíli, aby pak diváci už viděli jen Anežčin užasný slalom, kdy se prokličkovala obranou Keni a  pak  rychlým během dosáhla brankoviště.

Opět se potvrdilo, že trenéři soupeřek  českých ragbistek, když jejich svěřenkyně s nimi hrají, směřují taktiku na uhlídání  dvou špičkových nejčastěji bodujících  českých  hráček, ktrými jsou Julie Doležilová a Anežka Sládková. Tím nechci snižovat výkonnost ostatních hráček, které ve  velmi obtížných podmínkách podávají  obětavé bojovné výkony. Je nutné zdůraznit,  že jde o zázrak, když je tento český ženský tým  schopen hrát vyrovnané zápasy s týmy, které mají daleko lepší domácí soutěže a tím mají i soustavné herní zatížení.    Kdo za to může, že  už v současné době máme pouze tři  kluby, které mají dostatek hráček pro sedmičkové  turnaje a  ostatní účastníci  domácího seriálu jsou pouze společenství?  To je pak samozřejmě vážný problém, protože právě sedmičky, vyžadují systematický společný tréninkový proces. Je opravdu smutné, že velmi dobré výsledky české reprezentace na mezinárodních turnajích, nemotivují nové zájemkyně o tento krásný a férový sport. Udělejme si hloubkovou nezávislou analýzu, co je příčinou, že tolik českých ragbistek s ragby skončilo. Není to tak dávno, kdy se v Česku hrála  soutěž v patnáctkách a sedmičkové  turnaje se hrály ve třech  výkonnostních skupinách.

Vítězem prvního turnaje v Dubaji  se stala Čína, která ve finále porazila Keňu 19:5, na třetím místě se umístila Argentina vítězstvím nad Ugandou 36 :10.  Nejlépe z  evropských týmů se umístily až Belgie na pátém místě a Polsko na šestém a pak Česko na osmém místě.

V Dubaji na stejném místě a ve stejné dny  se hrál i turnaj mužů,  ve kterém ve finále vyhrála Keňa nad Chile 12:5. Dále bronzové medaile převzali ragbisté Uruguaye, kteří  porazili nejlepe z evropských týmů umístěné  Německo 12:7. Na dalších místech se umístily muži Japonska na pátém místě, dále Ugandy na šestém, Hong-kong na sedmém a Gruzie na osmém místě.

Druhý turnaj ragbistů i ragbistek se bude konat ve dnech 8. - 10.března 2024  v Uruguay v Montevideu a třetí turnaj se uskuteční z ekonomického pohledu rozpočet ČSRU nejméně zatěžující turnaj  v Krakově ve dnech 18. - 19.května 2024.

Českým dívkám přeji co nejlepší výsledky a obdivuji jejich zápal a obětavost pro tak náročný sport, jako je ragby.

Ceskeragby.cz rovněž napsalo  ...

České ragbistky v Dubaji na turnaji World Rugby HSBC sedmiček Challenger Series skončily osmé

Líbil se vám nebo nelíbil článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?