Dvakrát sedm evropských týmů v sedmi zápasech divákům předvedlo, jak se hraje ragby


První únorový víkend  byl   sedmi zápasy zahájen významný  rok RAGBY 2023.  Sedm utkání odehrálo čtrnáct  nejlepších evropských reprezentací a všechna sledoval u televize nebo u počítače  Eduard Krützner senior, který o nich také napsal  ve svém  komentáři. Nuže ...

  Pohár šesti národů  zahájil prvním kolem, ve kterém před plnými stadiony prohrály domácí týmy. V sobotu  4. února 2023 Wales prohrál v Cardiffu se silným Irskem 10:34. Walesané si prohráli zápas v prvních 25 minutách, který totálně prospali. Kupili jednu chybu za druhou a byli často trestáni TK,  jen za prvních 20 minut jich bylo nažízeno sedm. Po půli se trochu zlepšili, ale Irové mají v současné době velmi sehraný tým a ti také prokázali, že si první místo v rankingu WR plně zasluhují.

Velkým překvapením skončilo druhé utkání, ve kterém  Anglie na svém slavném Twickhamu, podlehla Skotsku 23:29 (13 : 12). Skotové byli  bojovnější než Angličané, kteří hráli  příliš profesorsky a sázeli  na zkušený roj, když útočníci toho moc nevymysleli. Podle mého názoru se současné ragby potýká s úspěšností taktických kopů, která je velmi nízká. Chvílemi  zápasy připomínaly  zaháněnou s ping-pongem. Výjimkou byla svíčka mladé anglické útokovky Marcuse Smitha pro své křídlo Malinse, z které padla krásna pětka.

Nedělní 5. února 2023 odehraný zápas v Římě potvrdil neustálé zlepšování herního projevu Italů, kteří až do konce utkání byli Francouzům rovnocenným soupeřem. Nakonec i v tomto utkání bylo potvrzeno, že domácí v prvním kole své zápasy nevyhráli. Tak i Italové podlehli Francii po boji 24:29 (14:19). Francie položila čtyři  pětky a tím získala bonusový ofenzivní bod. Rozhodčí utkání Matthew Carley z Anglie často trestal Francouze  za zisk míčů ze soupeřových rucků, což měla být jejich hlavní zbraň pro úspěšné útočení do rozhozené obrany soupeře. Navíc Italům přiznal diskutabilní trestnou pětku. Je nutno přiznat, že výkon Francie však nebyl dobrý, dopouštěli se řady chyb a překvapivě i předhozů.


   Již v pátek 3. února 2022  byly odehrány zápasy Nadějí U - 20. Itálie prokazuje neustálé zlepšení výkonnosti a po velkém boji prohrála z Francií jen o jeden bod 27:28. Wales se trápil a prohrál vysoko s Irskem 27:44 a Anglie se nadřela se Skotskem, když vyhrála o pětku 41:36.


   Rugby Europe zahájila nový formát Championshipu prvním kolem. Rumunsko v Bukurešti přivítalo Polsko, nového účastníka této náročné soutěže. Rumuni zvítězili vysoko 67:27 (38:10), ale Poláci si odvezli  cenné zkušenosti, které budou moci úspěšně využívat ve dvouletém cyklu této soutěže. Rumuni byli rychlejší a zkušenější a jsou zřejmě dobře připraveni na Světový pohár. I v Rumunsku  je ragby sportem dědičným, v sestavě se objevili hráči s jmény slavných ragbistů 60 let minulého století, jako Irimescu, či Chiriac.

Championship pokračoval zápasem Portugalska s Belgií, ve kterém domácí rychlíci uběhali stále se zlepšující Belgičany a vyhráli 54:17 (26:10). Za pozornost stojí, že rozhodčím byla zkušená žena Hollie Davidson a zápas zvládla s přehledem a nechala mu volný průběh s velkým citem pro výhody. Portugalsko se totiž  připravuje na Světový pohár a jeho jedinou slabinou byly  mlýny, což bude velký problém s ostatními účastníky Světového poháru.

Neděle 5. února 2023  začala dopoledním zápasem Gruzie s novým účastníkem soutěže s Německem a zvítězila přesvědčivě 75:12  (42:0). Zápas byl hrán ve velkém tempu a kdo utkání viděl, bude se mnou souhlasit, že všichni Gruzínci jsou na Světový pohár výborně fyzicky připraveni. V osobních soubojích vždy vyhrávali, jejich předností je velmi agresivní obrana. Velký pokrok udělala gruzínská útočná formace, která má navíc výborného kopáče Matkavu, který z 11 pětek, deset proměnil ze všech stran. Gruzínské ragby je na velkém vzestupu a již dnes je jejich reprezentace v  první desítce  světových týmů. Osobně jsem byl překvapený herním projevem  Německa, kterému zatím chybí zkušenosti ze zápasů s velkými mužstvy, ale jsem si jistý, že start v této soutěží jim umožní získat tolik důležité herní návyky, které zlepší úroveň německého ragby.

Ve druhém zápase přivítalo Španělsko v Madridě  Nizozemsko na československým a českým reprezentantům  dobře známém univerzitním stadionu,  na kterém bylo  Španělsko dvakrát našimi ragbisty poraženo.  Byl jsem překvapen velkým zlepšení herního projevu hráčů, ze země větrných mlýnů. Nakonec prohráli jen 20:28 (6:20) a to ještě zahodili dva snadné TK. Navíc zápas pískal zkušený rozhodčí Duarte z Portugalska , který nezapřel, že je z Iberského poloostrova. Hrálo se před plným stadionem za krásného slunečného počasí a bylo se na co se dívat po celých 80 minut.

    Poznamenal jsem si několik postřehů z těchto čtyř zápasů. Hrálo se ve velkém tempu, minimálně se hra přerušovala, hráči byli  všichni fyzicky na výši, kopací technika se čtením hry měla tu a tam  velké rezervy a méně zkušené týmy měly  velký problém ubránit aktivně celou šíři hřiště. Také  padalo dost pětek k rohovým praporkům a to jen  po dlouhých přihrávkách, kdy došlo  k přečíslení obrany. Co dodat? Můžeme se však těšit na příští víkend, který opět, kdo má rád ragby, stráví několik hodin  u TV obrazovek nebo u počítače. "
Nejstarší sportovní turnaj na světě - Pohár šesti národů v ragby zahájil málem senzací v ŘíměLíbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . 
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz , koláž: Petr Skála)

(2023 / 13 /  5 /  0  )