Francouzská ragbyová federace prozatím rozdělí 1900 klubům v zemi 35 milionů eur

PAŘÍŽ - Prezident francouzské federace ragby  Bernard Laporte představil v neděli 22. března 2020 celý balíček opatření na záchranu amatérských ragbyových  klubů v zemi. Federace  jim přidělí  35 milionů EUR a na další  sezónu od nich  nebude vybírat žádný poplatek ve prospěch Federace.

"Osobně se postarám o to, aby žádný z 1 900 francouzských ragbyových klubů nezanikl," prohlásil   prezident Francouzské federace ragby Bernard Laporte

Proto pro  1 900 francouzských  amatérských ragbyových klubů  Federace  uvolnila prozatím částku  ve výši 35 milionů EUR. A to není všechno. V nadcházejících dnech bude také podrobně popsána sada výjimečných opatření, která mají klubům usnadnit činnost od poloviny března 2020 až do konce sezóny, která skončí v polovině roku  a patrně se opatření prodlouží i na celou příští sezónu.

Epidemie koronavirus zavinila ukončení všech skupinových sportovních aktivit  ve všech odvětvích  sportu,“ napsal Bernard Laporte v úvodu dopisu určenému všem ragbyovým klubům v zemi.

Nejviditelnější dopad epidemie měla na reprezentaci XV Francie, která v Poháru  šesti národů neoderála dvě z pěti utkání, ale pozastaveny byly i další soutěže profesionálního ragby. Zrušeno bylo například mistrovství světa U20, které se mělo hrát v Itálii  a turnaj v Paříži v olympijských sedmičkách. Epidemie silně dopadla i na amatérské ragby.

Jak říkám
"Mnozí z ragbistů mě kontaktují, aby se podělili se svými obavami  o další osud francouzského ragby nebo se zeptali na to, jak mají vyřešit to, co je trápí.  Ragbisté mají obavy zejména z   nejistého konce  sezóny, ale také z nadcházející sezóny," konstatoval  prezident FFR, než zveřejnil, jaká budou přijata opatření jako součást „masivního plánu“ pro podporu a oživení francouzského ragby po krizi, která ragbisty postihla.

„Chci, abychom na období 2020–2021 podnikli drastická opatření. Výsledkem bude masivní pomoc zaměřená na odstranění jakýchkoli poplatků od klubů, aby v období bez odvodů  mohly všechny kluby finančně dýchat. Tato bezprecedentní opatření by měla oživit francouzské ragby.  Máme dostatek kapitálu a hotovosti, abychom uskutečnili  tuto výjimečnou pomoc. Tato opatření rozhodně neoslabí Federaci," prohlásil prezident FFR, který prosadil přerozdělení finančních zdrojů klubům.

Počin Francouzské federace ragby je sice zatím první a ojedinělou konkrétní pomocí mířenou  za amatérskými kluby, ale věřím, že se s určitou pomocí svým klubům  a s konkrétními opatřeními se  přidají i další federace včetně České rugbyové unie ," řekl k dění kolem ragby v této době ve Francii legenda českého ragby Eduard Krützner senior.
(ps, Českeragby.cz, foto: koláž Petr Skála)