Francouzský prezident Emmanuel Macron chce, aby MS v ragby 2023 bylo výjimečné

Francouzský prezident Emmanuel Macron společně s ředitelem organizačního výboru pro RWC 2023 ve Francii  Claudem Atcherem, v návaznosti na rozlosování soutěžních skupin v Paříži  prohlásili, že očekávaný  Světový pohár v ragby bude  opravdu výjimečnou sportovní událostí. 


Aby se tak skutečně stalo připravila Francie už nyní ambiciózní program pro zásadní změny pro zkvalitnění organizace sportovní činnosti ve své zemi.  

Prvním krokem je studium pro symbolicky s letopočtem konání MS stanovených 2023 zájemců ve věku 18 - 30 let, kteří mohou získat titul BAC a licenci Master a diplom Správce sportovních klubů. Studium je zaměřeno zejména na administrativu, finance, daně a specificky na marketing a rozvoj. Po dobu studii budou studenti také po 3 dny v týdnu k dispozici svým klubům, aby se po závěrečných zkouškách stali experty pro rozvoj sportu. Absolvneti spolu s dobrovolníky musí vytvořit důležitou transformaci struktury řízení sportovních klubů. Stát přijde tento veledůležitý projekt  na 85 milionů euro. K posílení zaměstnanosti vytvoří stát také dalších 400 míst pro osoby, které se zapojí do příprav RWC s nástupem od 1. března 2021. Budou vybrány tak, aby 50% bylo mužů, 50% žen a z obou skupin bylo 10% hendykepovaných.

Dále už bylo vybráno 11 ředitelů organizace RWC  ve vybraných 11 městech, kde se budou hrát zápasy Světového poháru. Ti už  od 1. prosince 2020 prochází školením, aby později úzce spolupracovali s organizačními výbory těchto měst.

Organizační výbor RWC počítá, že získá 703 milionů euro (z toho zejména 338 mil za vstupenky), ale musí se rovněž  počítat s náklady, které  budou okolo 500 milionů euro.

FFR připravila 50 kempů pro účastnické země, které odpovídají předpisům pro pořadatelskou zemi, tedy hotel, 2 tréninková hřiště, bazén, posilovnu a tělocvičnu. Pro každý tým jsou připraveny 3 možnosti výběru. Návštěva kempů realizačních týmů ze zemí, které už mají jistou účast na MS, je plánována na příští rok.

FFR osloví 14 000 mladých zpěváků, kteří by měli při každém utkání zpívat hymny obou mužstev tak, aby jci bylo připraveno od  300 do 500 na každý zápas.

FFR počítá, že se organizace RWC zúčastní také 7000 dobrovolníků, kteří budou pro tuto činnost vybráni už v roce 2021.

Velice vstřícným krokem FFR je, že pro 12 eliminovaných týmů se základních skupin, zajistila pobyt ve Francii až do finálového utkání. Dosavadní pravidla WR totiž vyřazeným týmům nařizovala odlet do vlasti do 24 hodin po posledním utkání. Každý z vyřazených týmů bude mít svého patrona, jedním z francouzských předních klubů.

Prezident Macron zároveň vyzval Francouzskou federaci ragby k naplnění přání všech příznivců ragby ve Francii: „Máte všechny podmínky pro to, abyste tentokrát už konečně získali Světový pohár. Francie hrála již 3 x ve finále, vždy po 12 letech, 1987, 1999 a 2011, tak teď by to měla se svým mladým nadějným mužstvem dovést konečně do vítězného konce," má jasno hlava Francie. Aby u toho případného úspěchu byl i současný prezident Francie musí také on sám vyhrát prezidentské volby. 

(Eduard Krtuzner senior, ceskeragby, koláž Petr Skála)