Medák podotýká ... Český systém ragbyových soutěží nenajdete v žádné ragbyové unii na světě

Konec roku 2021 příznivcům ragby  nabídl řadu zajímavých zápasů, jak v Anglii, kde se hrála utkání  Premiership, tak ve Francii, kde pokračovala soutěž  TOP 14. Bohužel řada zápasů byla odložena z důvodu pozitivních testů řady hráčů.

Anglie

V Premiership bylo k  vidění napínavé utkání  Bristol Bears s vedoucím týmem soutěže Leicester Tigers, které skončilo vítězstvím hostů až v páté  minutě nastavení 28:26, když ještě v 79,20 minutě  vedli domácí 26:23. Rozhodčímu se zápas zřejmě líbil a tak přehlédl několik přestupků Tigrů a uznal pak pětku, velmi diskutabilní, aniž se poradil s videorozhodčím.

V dalším zápase Saracens rozdrtili Worcester Warriors 61:29 a vrací se jim forma v bojích o postup do finálových bojů. Hodně bodů padalo také v zápase Wasps s London Irish, ve kterém  Vosy vyhráli 38:30. Harlequins zvítězili s Northamton Saints 41:27 a poslední Bath doma prohrál se stále se lepšícím Gloucesterem 20:40.

V novoročních zápasech, lehce poznamenanými Silvestrem zvítězil doma Sale Sharks s Wasps 26:18 a Exeter Chiefs přehrál Bristol 19 : 13 v utkání s mnoha chybami na obou stranách.

Francie

Ve Francii se v novoročním zápase na stadionu Michelin v Clermontu utkali domácí Žluťáskové s velkým favoritem TOP 14 s ragbisty Stade Toulousain a zvítězili 16 : 13, když každý tým položil jednu pětku, kterou prokopl, 2 trestné kopy. Zápas rozhodla střídající útokovka Lopez, který co byl sotva pár minut na hřišti úspěšně proměnil, v dnešní době málo užívaný a při tom tolik účinný drop-goal.

Jak říkám ...

Kdo se díval na některá popsaná utkání v televizo nebo na internetovém vysílání, mohl sledovat řadu krásných, rychlých a tvrdých zápasů ve velmi náročných soutěžích, které jsou základem úspěšného formování hráčů pro reprezentaci a systematického zvyšování úrovně herního projevu mužstev, které v nich startují. Nechápu proto,  jak je možné, že odborníci pracující pro Českou rugbyovou  unii  zvolili opačnou cestu a odsouhlasili systémy soutěží, které jsou v přímém rozporu s dlouholetými zkušenostmi předních světových expertů preferujících dvoukolové náročné soutěže s následnými play-off a play-down. Český  systém soutěží  nenajdete v žádné ragbyové unii na světě. Navíc za posledních 10 let české ragby propadlo až do soutěže ME Conference Nord. Není tajemstvím, že domácí nízkou kvalitu soutěží kritizují kromě trenérů reprezentačních výběrů, další ragbisté sledující dlouhodobě úroveň českého ragby v porovnání s evropským ragby. Zřejmě jsme nepoučitelní. Co si přát v roce 2022? Ragby zdar."

(Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz, koláže: Petr Skála)