Medák podotýká ... Čtvrtý lednový víkend byl plný špičkového sedmičkového ragby

  Čtvrtý lednový víkend byl plný špičkového ragby a to potvrzuji, neboť   jsem jej prožil  u počítače sledováním HSBC World Rugby Sevens Series ve Španělské Malaze. Sedmičkové ragby totiž udělalo v poslední době obrovský pokrok a stále se více uplatňuje specializace na tuto velmi náročnou olympijskou disciplínu.

Na  turnaji mužů absentovaly z důvodů Covidu týmy Nového Zélandu a Fidži a  proto byly přizvána  mužstva z Jamajky a Německa. Hrálo se ve 4 skupinách po 4 týmech a podle umístění se pokračovalo v zápasech o konečné umístění. Ve finále zvítězila Jižní Afrika po velkém boji s Argentinou, 24 : 17, která až do poslední minuty byla vyrovnaným soupeřem. Jižní Afriku trénuje výborný sedmičkový expert Neil Powel, který týmu vtiskl velmi efektivní systém jak v obranné, tak zejména v útočné fázi. Argentinci .jsou týmem velmi rychlých, agresivních bojovníků, který se neustále zlepšuje, ve finálovém zápase měli více ze hry, ale zkušenost Jihoafričánů potrestala každou chybu v obraně. Bronz si zajistila Anglie, která přehrála šťastně Austrálii 24 : 20, 5.místo si zajistila Francie vítězstvím s USA 28 : 12. Výborné výkony podávalo pořádající Španělsko, které porazilo zkušeny Welšany 34 : 5. Stále se zlepšují Němci a byli nebezpečným soupeřem i "sedmičkovým velmocem". Osobně mne zklamali Japonci, kteří porazili Jamajku až v nastavení po hrubé chybě rozhodčího. Keňa skončila poslední, ale herní projev má velmi dobrý, jsou rychlí, mají dobrou techniku, ale dělají dětinské chyby. Ve třech dnech bylo odehráno 45 zápasů výborné úrovně.

Příští turnaj se uskuteční ve španělské Seville. Zajímavý byl komentář , který připravila Španělská Federace Rugby k rozvoji ragby ve Španělsku. Uvedla, že splnila Strategický plán rozvoje na současné období, podařilo se splnit navýšit členskou základnu o 100%, zkvalitnit domácí soutěže, startovat v Championship, kvalifikovat se na WR Sevens Series jak v mužích, tak v ženách a soustavně zlepšovat odborné znalosti trenérů, zejména mládeže. Dosahované dobré výsledky se velmi kladně projevily v mediální pozornosti o ragby ve Španělsku, které se neustále posunuje v žebříčku popularity. Dobrý příklad pro naši unii, jak důležité je dávat si do Strategických plánů splnitelné cíle, které budeme moci realizovat, za předpokladu, že se do schválených cílů, zapojí všechny kluby v úzké spolupráci s vedením unie. Není to tak dlouho co jsme Španěly poráželi v Mistrovství Evropy !

Ženy odehrály 34 zápasů, týmy jsou rozděleny do 3 skupin po 4 mužstev. Stejný systém jako muži, v semi-finále se utkala Austrálie s Francii a zvítězila 33 : 7 a ve finále USA složená z 12 atletek přehrála fyzicky nadupané Rusko 35 : 10. Také na tento turnaj byly pozvány náhradní unie, velký pokrok zaznamenala Belgie a zejména Polsko, náš nedávný soupeř, kterého jsme dovedly porážet. Samozřejmě i domácí Španělsko bylo na turnaj výborně připraveno a milým překvapením byl tým Brazílie.

Škoda, že v tak náročné sérii špičkových turnajů nemohou startovat české reprezentační týmy. Na turnajích nezískané  potřebné herní zkušenosti  ještě více prohloubí výkonnostní rozdíly mezi Českem  a ostatním ragbyovým světem.

Kromě sedmičkových turnajů žen a mužů pořádaných ve Španělsku pokračovaly v Evropě také zápasy v Champions Cupu i Challange Cupu, přes některé skrečovaná utkání z důvodů Covidu.se do závěrečných bojů kvalifikovaly tyto mužstva . Racing 92 se utká v pařížském derby se Stade Francais, Stade Toulouse s Ulstrem, La Rochelle s Bordeuax - Begles, Montpellier s Harlequins a Clermont s Leicestrem.

(Eduard Krützner senior, ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)