Medák podotýká ... dvacítka ČR po třech porážkách skončila na ME osmá z osmi. Poučíme se?

Druhý listopadový víkend  byl na zajímavá ragbyová utkání hodně nasycený. 

V portugalské Coimbře skončilo ME hráčů U-20. Vítězem se stalo Španělsko, které v nastaveném čase porazilo domácí Portugalce. Domácí tým ve velmi vyrovnaném a nervózním utkání vedl ještě v 80 minutě 9 : 8, ale velmi nepřesný gruzínský rozhodčí, zápas ještě neukončil pro menší šarvátku. Rozdal dvě červené karty na každou stranu a Španělé po TK položili nepozorným Portugalcům  pětku, která jim přinesla titul.
Třetí místo si vybojovalo Rusko vítězstvím nad Nizozemskem 39 : 14. Páté skončilo  Rumunsko, které porazilo Belgii 34 : 24 a v boji o 7.místo česká  reprezentace podlehla Německu 37 : 18. Stejně jako čeští  junioři na ME U18, tak i dvacítka skončila na ME poslední, i když v zápasech prokázala bojovnost, ale ta však na soupeře nestačila.  Češi  totiž často chybovali v obraně a to rozhodovalo. Hráči i trenéři každopádně získali rozhodně cenné zkušenosti, které by mělo vedení Unie využít ke zkvalitnění tréninkového procesu na všech úrovních, včetně daleko náročnějších domácích soutěží.

O víkendu byly k vidění výborné výkony v přátelských utkáních, které odehraly  reprezentace ze zemí první dvacítky světového žebříčku.

Největším překvapením bylo zasloužené vítězství Irska nad All Blacks 29 : 20. Novozélanďané nenašli zbraň proti agresivní a velmi dobře organizované obraně bojovných Irů.
Anglie si poradila s nedůraznou Austrálii 32 : 15. Také v tomto utkání padla pětka v nastaveném čase, když při velkém tlaku Austrálie na brankovišti Albionu, vypíchl domácí hráč přihrávku soupeře a přes celé hřiště položil pětku.
Skotsko se statečně bilo s Jižní Afrikou ale i tak  prohrálo 15 : 30. Výborně zahrál zejména skotský zadák Stuart Hogg, který položil dvě pětky.

Také Itálie odehrála dobré utkání i když  podlehla Argentině 16 : 37.
Francouzští Baabaas si lehce poradili s mužstvem Tonga a zvítězili 42 : 17.
Portugalsko v přípravném testu prohrálo s účastníkem Světového poháru s Japonskem 25 : 38, když poslední pětku položili Japonci v poslední minutě zápasu za stavu 25 : 31. Také  Portugalci byli blízko položení pětky, která by jim přinesla cenné vítězství. Portugalské ragby každopádně prokazuje, že jejich Strategický plán rozvoje byl velmi odpovědně zpracován a přináší očekávané výsledky.
Také Belgie si prověřila současnou výkonnost v zápase se silnou Kanadou a prohrála 0 : 29. Výsledek však neodpovídá průběhu zápasu, protože Belgičané často hráli na polovině Kanady, ale hrubé individuální chyby je připravily o daleko lepší výsledek. I v tomto zápase padla poslední pětka v 80 minutě zápasu po kiksu křídla Belgie.

Odehrála se také utkání zařazená do evropských soutěží.  V ME Conference Jih 1 zvítězila Malta nad Izraelem 15 : 13 a Kypr doma prohrál s Chorvatskem 8 : 29.

Velmi zajímavé výsledky byly dosaženy v soutěži Trophy, kam se Česko chce  po létech vrátit. Polsko po velkém boji na stadionu v Gdaňsku porazilo Německo 21 : 16. Připomeňme si, jak nám Německo v přípravném utkání ukázalo v Praze v Petrovicích,  jaký je  velký  rozdíl výkonnosti mužstev v Trophy a v Conferencí 1. Ve druhém zápase podlehlo doma Švýcarsko bojovné Litvě 20 : 28.

V Championshipu Rumunsko rozdrtilo Nizozemsko 56 : 15 a dostalo se na druhou pozici společně s Portugalskem. Oranje viditelně na tuto soutěž nemají a také prohráli zatím všechny čtyři  zápasy velkým rozdílem. V šampionátu Evropy Španělsko na plném Centrálním Universitním stadionu v Madridu rozdrtilo Rusko 49 : 12.   Španělé přehrávali Rusy zejména rychlým útokem, ale překvapilo, že dominoval také roj, který byl značně kompaktnější a vyhrával i mlýny soupeře. Pro české ragbisty   pamětníky připomínám , že na tomto stadionu dokázal Československo v roce 1971  Španěly porazit 12:6 a tak, kde ty krásné časy jsou.

Francouzské ženy prokazují výbornou výkonnost a po vítězství nad Jižní Afrikou 46:3, zvítězily i nad All Blacks 38 : 10.

Rád bych poblahopřál české reprezentaci žen, která zvítězila přesvědčivě nad Švýcarskem na jejich půdě 27:0. Češky udržely čisté konto a položily celkem pět pětek.

V Paříži v ragbyové hale na Defance zvítězil výběr Baabaas nad týmem Monaka 40 : 14 ve finále Poháru Super Sevens před návštěvou 20 000 diváků. Je vidět, že "sedmičky" na špičkové úrovni dovedou do ochozů  přilákat mnoho fandů o tento atraktivní sport.

Zkrátka a dobře ragby je skvělý sport a vzhledem k ukončené domácí sezóně nám nezbývá nic jiného než  se těšit zase na příští víkend, který bude  plný zajímavých zápasů. Za velkou propagací sportu, který máme všichni rádi,  je aktivita World rugby, která zajišťuje řadu zajímavých zápasů, jež je možné sledovat v televizi nebo na počítačích zásluhou internetových přenosů.


(Eduard Krützner senior pro ceskéragby.cz, SportovniListy.cz, koláž Petr Skála)