Medák podotýká ... Netuším, zda se ČSRU problematice úrazů věnuje, ale třeba to jen nevím

Ragby na světové úrovni se hrálo v sedmičkové podobě  v Dubai, kde Jižní Afrika v sedmičkovém světovém seriálu potvrdila svoji suverenitu a i po druhé vyhrála tento turnaj, i když po velkém finálovém boji s Austrálii 10:7.  Velký výkonnostní růst potvrdili muži Argentiny, kteří získali bronzové medaile.

Vítězství z prvního turnaje potvrdily výborné ženy Austrálie, které porazily stále se lepšící Fidžanky, třetí místo si zajistila Francie vysokým vítězstvím 40 : 0 nad Ruskem. Turnaje mužů i žen v Dubai potvrdily, že sedmičkové současné ragby se stává samostatnou specializovanou disciplínou, ve které mohou obstát jen výborní atleti, vybavení výbornou individuální technikou s efektivní podporou hráče s míčem, čtením hry, kteří zvládají agresivní obranu, jak kolektivní, tak individuální.

Pohár Mistrů (Super Cup Rugby Europe) pokračoval pátým kolem. Výbornou formu potvrdil portugalský mistr Lusitanos, který rozdrtil Brussels Devils 53:14. Klub využívá velkých zkušeností bývalého úspěšného hráče reprezentanta Francie Patrice Lagisqueta. Hráči mají výbornou individuální techniku, hrají ve velké rychlosti a zvládají agresivní obranu. Pro mne jsou jedním z favoritů Poháru mistrů.
K velkému překvapení došlo v Tbilisi, kde domácí mistr Black Lion prohrál s ruským mistrem Lokomotiv Penza 16:19.
V posledním zápase poháru odehraném první prosincový víkend španělský mistr Iberians měl velkou práci s mistrem Nizozemska Delta a zvítězil jen těsně 32 : 30.

V celé Evropě pokračují velmi náročné soutěže. World Rugby proto apeluje na všechny unie, aby zaměřily pozornost na zdraví hráčů a eliminovaly na minimum tvrdé kontakty jak ve hře, tak zejména v tréninku. Podle statistik jsou nejčastějším důsledkem komoce hráčů. Věřím, že rovněž Česká rugbyová  unie se této vážné problematice rovněž věnuje, i když zatím nevím, že by tomu tak bylo, ale nemusím všechno vědět. Každopádně je  třeba vypracovat pravidla a předpis pro sledování a vyhodnocování úrazů i v našich soutěžích, potažmo v trénincích."

(Eduard Krützner senior, Ceskeragby.cz, koláž Petr Skála)