Medák podotýká ... Netuším, zda se ČSRU problematice úrazů věnuje, ale třeba to jen nevím

Medák podotýká ... Netuším, zda se ČSRU problematice úrazů věnuje, ale třeba to jen nevím
Ragby na světové úrovni se hrálo v sedmičkové podobě  v Dubai, kde Jižní Afrika v sedmičkovém světovém seriálu potvrdila svoji suverenitu a i po druhé vyhrála tento turnaj, i když po velkém finálovém boji s Austrálii 10:7.  Velký výkonnostní růst potvrdili muži Argentiny, kteří získali bronzové medaile.

Vítězství z prvního turnaje potvrdily výborné ženy Austrálie, které porazily stále se lepšící Fidžanky, třetí místo si zajistila Francie vysokým vítězstvím 40 : 0 nad Ruskem. Turnaje mužů i žen v Dubai potvrdily, že sedmičkové současné ragby se stává samostatnou specializovanou disciplínou, ve které mohou obstát jen výborní atleti, vybavení výbornou individuální technikou s efektivní podporou hráče s míčem, čtením hry, kteří zvládají agresivní obranu, jak kolektivní, tak individuální.

Pohár Mistrů (Super Cup Rugby Europe) pokračoval pátým kolem. Výbornou formu potvrdil portugalský mistr Lusitanos, který rozdrtil Brussels Devils 53:14. Klub využívá velkých zkušeností bývalého úspěšného hráče reprezentanta Francie Patrice Lagisqueta. Hráči mají výbornou individuální techniku, hrají ve velké rychlosti a zvládají agresivní obranu. Pro mne jsou jedním z favoritů Poháru mistrů.
K velkému překvapení došlo v Tbilisi, kde domácí mistr Black Lion prohrál s ruským mistrem Lokomotiv Penza 16:19.
V posledním zápase poháru odehraném první prosincový víkend španělský mistr Iberians měl velkou práci s mistrem Nizozemska Delta a zvítězil jen těsně 32 : 30.

  V celé Evropě pokračují velmi náročné soutěže. World Rugby proto apeluje na všechny unie, aby zaměřily pozornost na zdraví hráčů a eliminovaly na minimum tvrdé kontakty jak ve hře, tak zejména v tréninku. Podle statistik jsou nejčastějším důsledkem komoce hráčů. Věřím, že rovněž Česká rugbyová  unie se této vážné problematice rovněž věnuje, i když zatím nevím, že by tomu tak bylo, ale nemusím všechno vědět. Každopádně je  třeba vypracovat pravidla a předpis pro sledování a vyhodnocování úrazů i v našich soutěžích, potažmo v trénincích."(Eduard Krützner senior, Ceskeragby.cz, koláž Petr Skála)