Medák podotýká ... po Gruzii se i Španělsko kvalifikovalo na MS v ragby 2023

Další březnový víkend byl plný ragbyových utkání sewhraných na všech frontách včetně domácích. V tuzemsku se hrálo celé druhé kolo ragbyové extraligy, ve které bylo položeno 33 pětek. Víkend komentuje Eduard Krützner senior. 

Francie vyhrála ve Walesu 13:9 v utkání čtvrtého kola Poháru 6 národů  a zůstává neporažená. Její výkon byl značně ovlivněn důležitostí tohoto zápasu pro získání Grand Chelem.  Byl to velký boj, Walesané  se na zápas výborně připravili a odehráli nejlepší utkání v Poháru. Podle mého názoru byl tahounem Walesu Biggar, který tentokrát předčil M´tamaka, který svými často špatně umístěnými kopy, dával soupeři prostor pro nebezpečné protiútoky. Po zápase řekl, dnes jsme byli lepší, ale hráli jsme proti nejlepšímu týmu na světě. Zápas rozhodla výborná obrana Francouzů, která soupeři neumožnila položit žádnou pětku. Odborníci vysoce cení práci experta obrany Bleus Chauna Edwardse. Zápas sledovalo 6,8 milionů TV diváků. Také v  utkání "20" mladí Francouzi vyhráli vysoko 15 : 47.


Skotové sice v Itálii vyhráli 33 : 22, ale Squadra Azzura se neustále zlepšuje. Projevuje se systematická práce ve formování mládeže, což potvrzuje vítězství Italské "20" nad Skoty 27:13. Anglie, která hrála skoro celé utkání ve čtrnácti, díky přísnému vyloučení za kontakt hlavou při skládce, hrála s Iry 65 minut vyrovnané utkání, ale pak ji došly síly a dostala dvě rychlé pětky, které Irům vynesly plusový bod a vítězství 32:15. Problémy anglického ragby potvrdilo vítězství "20" Irů nad Angličany 27:44.
Následující víkend  už určí konečné pořadí v Poháru a máme se tedy na co těšit.


Gruzie se stala patnáctým účastníkem Světového poháru, který se koná v příštím roce ve Francii a byla zařazena do skupiny C s Walesem, Skotskem, Fidži a vítězem kvalifikace. Rusko bylo vyloučeno ze všech soutěží, které pořádá Rugby Europe, stejně jako World Rugby.  Gruzie vyhrála v Rumunsku 21:13.  Španělsko pak v nádherném zápase porazilo Portugalsko 32:28 a zajistilo si před plným stadionem nadšených diváků v Madridu přímý postup na Světový pohár. Španělé si tak splnili svůj cíl  Strategického plánu rozvoje na toto období. 
V Konferenci-nord, kterou hrají také čeští ragbisté,  porazilo Lucembursko  Maďarsko 30 : 23 a v Trophy překvapivě Švýcaři zdolali favority Belgii 22:18.


V ženské Trophy ve které startuje česká  reprezentace, vyhrály Švédky ve Švýcarsku vysoko 48:0 a staly se tak vítězkami soutěže.


Druhé kolo tuzemské extraligy přineslo očekávané výsledky. Ve sledovaném zápase loňského finále si Říčany tentokrát poradily snadno s Vyškovem a zvítězily 52:12. Vyškovu tentokrát chyběla jejich urputná a efektivní bojovnost, zejména v obraně. Říčany potvrdily roli favorita v české nutno dodat, že v unikátní jednokolové soutěži, ve které si hráči zahrají pouhých 9 zápasů, což  je světová rarita.


V tradičním derby pořádaném šest dnů po fotbalovém si tentokrát Sparta odvezla  z Edenu pět bodů za vítězství nad Slavií 39:11.


Velké zlepšení prokázal Dragon, který na svém hřišti v Brně v Cacovicích potrápil Tatru a prohrál těsně 24:27, když byl bojovnějším týmem a nevyužil dva trestné kopy neproměněné  ke konci zápasu, které jim mohly přinést nečekané vítězství.


Praga zvítězila vysoko v Přelouči 10:47, ale se svým výkonem nebyli hráči  spokojeni. Rozbory zápasů by mohly být detailnější, kdyby nám fungovaly elektronické zprávy ze zápasů, prostřednictvím zápisů z utkání. Od určitých svědků však vím, že oba týmy měly na soupiskách zapsaných všech 23 hráčů i když Praga hrála v improvizované sestavě, do které se zapojil i samotný kouč Roman Šuster. 


Argentinské Pumy mají rok před Světovým pohárem, nového trenéra reprezentace a je jim překvapivě bývalý trenér Austrálie Cheika. 


Bývalý prezident Ukrajinské Unie Rugby Giorgi Datangirian, kterého jsem měl možnost osobně poznat, si v 83 létech oblékl uniformu, vzal si zbraň a odešel bránit svou vlast před ruskými agresory.  Držím mu palce, aby přežil.  Smutnou zprávou, o které jsem psal minule,  je smrt  mladého ragbisty Bobrika, který  je prvním ragbistou, který za Ukrajinu položil život.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .(Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)