Medák podotýká ... podobný model klubových soutěží jako je v Česku nenajdete nikde v Evropě

Ragbyový Super Cup RE, který je vlastně Pohár mistrů Evropských zemí,  pokračoval šestým kolem. Můj velký favorit portugalský mistr Lusitanos rozdrtil nizozemský  klub Delta 62:7. Hra Portugalců, trénovaných  francouzským expertem Patrice Lagisque, je ukázkou moderního extrémně rychlého ragby, jak absolutní rychlosti hráčů, tak exekucí přihrávek v plné rychlosti, neustálé efektivní podpory hráče s míčem a neprodyšné agresivní obrany. Doporučuji všem trenérům shlédnutí záznamu z tohoto utkání na Rugby Europe TV, je to skutečná škola ragby, která vám může dát spoustu inspirací pro váš trénink a systém hry vašeho týmu. Hrálo se na krásném stadionu Jamor v Lisabonu a velmi dobře jej řídil Švýcar Geass.

Ve stejné západní skupině se ve španělském městě Valaoid odehrál zápas mezi domácím mistrem Castilla Y Leon Iberians s šampionem Belgie Brussels Devils. Zápas skončil snadným vítězstvím rychlonohých Španělů 53:3. Belgičané do poločasu byli vyrovnaným soupeřem a stav byl jenom 10:3 pro domácí. S výkopem do druhého poločasu přišla neuvěřitelná smršť pětek domácího týmu a neuvěřitelný kolaps Belgičanů, kteří kupili jednu chybu za druhou a úplně odpadli. Během devíti minut od 41. do 50 minuty dostali čtyři  pětky a bylo po utkání.

Zápas mistra Gruzie Black Lion s ruským mistrem Jenisej STM se hrál v Tbilisi a domácí po velké bitvě s řadou žlutých karet, které rozdal rumunský rozhodčí Ionescu, nakonec zvítězili     27:20. Hra obou týmů je velmi fyzicky náročná, postavená na mnoha nekompromisních kontaktech, snahou o rychlý protiútok, ale s častými individuálními chybami.

Druhý zápas této východní skupiny se hrál z důvodů problémů s Covidem v Gruzínském městě Rustavi a ruský klub Lokomotiva Penza prohrál s nečekaným favoritem této skupiny Tel-Aviv Heat 14:33. Izraelci hrají velmi náročné a rychlé ragby s agresivní tvrdou obranou a dobře zvládnutým protiútokem. Ještě v 62. minutě byl stav nerozhodný 14:14, ale závěr už patřil jednoznačně Tel-Avivu, který položil za 18 minut 3 krásné pětky," okomentoval zápasy Super Cup RE Eduard Krützner senior.

Od roku 2023 se chce Česká rugbyová  unie zúčastnit této soutěže, pokud to nové podmínky umožní. Doporučuji našim odborníkům, aby si ze zápasů tohoto PMEZ provedli důkladnou analýzu a pak pochopí, že nám neujel vlak, ale rychlík, s těmito kluby už nemůžeme opravdu hrát.   Náročné domácí soutěže v zemích účastníků jsou zákonitou příčinou neustálého zvyšování herní úrovně klubů a tím pádem reprezentačních výběrů v těchto uniích. My v Česku jdeme opačnou cestou, zvolili jsme si krátké a nenáročné soutěže, které popírají všechny odborné a dlouholeté zkušenosti s kvalitou a efektivnosti organizace domácích soutěží. Pádným argumentem je skutečnost, že podobný model soutěží nenajdete nikde v Evropě,"  upozornil na raritu ragbista, jehož přátelé znají jako Medáka.

O druhém prosincovém víkendu se začaly hrát  zápasy v Championship Cupu a Challange Cupu, nejlepších klubů na evropském kontinentu. Jsou ukázkou toho jak se ragby neustále zrychluje, jak je stále zdravě agresivnější, fyzicky náročnější a se stále se lepšící individuální technikou. Přispívají k tomu také rozhodčí, kteří respektují a citlivě posuzují pravidlo o výhodě, čímž umožňuji hladký průběh hry s jejím minimálním přerušováním. Čistý čas zápasů je tak daleko delší než v českých soutěžích a to bude našim hráčům chybět v zápasech se silnějšími soupeři," má jasno  Eduard Krützner senior.

(Eduard Krützner senior, Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)