Medák podotýká ... proč držíme palce české dvacítce na ME v Portugalsku a ženám před ME

Medák podotýká ... proč držíme palce české dvacítce na ME v Portugalsku a ženám před ME
"A tak tu máme zase nějaké novinky ze světa ragby," napsal úvodem komentáře k událostem v ragby v uplynulém období Eduard Krützner senior, jemuž ragbisté říkají Medáku.

Rugby Europe vyhlásilo XV včetně náhradníků z Mistrovství Evropy juniorů v Kaliningradě, ve kterém je sedm Gruzínců, dále čtyři Španělé, tři Belgičané a Portugalci, dva Rusové a Nizozemci.

První řada: Guillermo (Španělsko)  - Mesure (Belgie) - Aptsiauri (Gruzie) a náhradníci - Peters (Nizozemsko) - Kabanov (Rusko)      
Druhá řada:   Cortez (Portugalsko) - Perez (Španělsko) a náhradník - Orlik  (Rusko)  
Třetí řada: Zazadze  (Gruzie) - Lafarque  (Belgie)  - Sutidze  (Gruzie)
Mlýnová spojka : Khurashvili  (Gruzie)  - náhradník Costa (Portugalsko)
Útoková spojka : Khutsishvili  (Gruzie) a náhradník Romue  (Belgie)
3/4: Catenzaro (Španělsko) - Varairo (Portugalsko)
Křídla a zadák : Leers (Nizozemsko) - Aptiausuri a Asaradvadze (oba Gruzie) a náhradník Corronado (Španělsko).


  Bohužel nikdo z české reprezentace stejně jako z reprezentace Rumunska se do XV Mistrovství Evropy nedostal, což bylo dáno vysokými porážkami českého týmů, kterým nemohl zabránit ani případný dobrý výkon jedince. Celkové skore 8:164 mluví za všechno, ale důležité však je, že si hráči i realizační tým odnesli z účasti na ME ty nejlepší zkušenosti a ty pak využijí   pro svoji další sportovní kariéru.

Máme před sebou Mistrovství Evropy U-20 v portugalské Coimbře. Česká  "Dvacítka" se svým vítězstvím nad Polskem kvalifikovala na tuto prověrku nadějí pro reprezentační týmy v Evropě a věřím, že ji budeme  všichni držet palce. Nečeká česká lvíčata  tam nic lehkého, neboť už první utkání s výborným Portugalskem reprezentaci Česka ukáže,  jak na tom opravdu je. Výběry všech účastníků jsou velmi silné a hráči mají daleko více zkušeností z kvalitních domácích soutěží, které českým ragbistům  tolik v posledních létech chybí.V Rugby Europe Super Cupu bylo odehráno další utkání ve kterém gruzínští mistři Black Lions v Tbilisi porazili mistra Izraele Tel Aviv Heat 33:10. Výkony obou mužstev byly velmi dobré, překvapila mne zejména hra Izraelců, kteří budou velmi nebezpečným soupeřem ostatním účastníků v Poháru mistrů.

V Conferenci 2 ME zvítězilo Bulharsko v Sofii nad Srby 14:11 v utkání nevalné úrovně.

V soutěži XV žen přivítalo Finsko v Helsinkách reprezentaci Švédska a prohrálo 10:24. Oba týmy by neměly být pro české reprezentantky nebezpečným soupeřem, ale současné vážné problémy s domácí soutěží XV, by lidi, kteří se točí kolem ženského ragby,  měly varovat. Podle současného počtu licencí žen, nemá kromě RK Petrovic, které mají 19 hráček, žádný klub více jak 14 hráček !! A řečeno s klasikem ... není to málo?


(Eduard Krützner senior, Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)