Medák podotýká ... první únorový víkend nabídl skvělou ragbyovou podívanou elitních týmů Evropy

Skvělou podívanou nabídl  zápasy nejlepších evropských týmů nabitý první únorový ragbyový víkend.  Hrály se totiž zápasy prvního kola Poháru šesti národů a zahájil rovněž prvním kolem Championat Rugby Europe.

Pohár šesti národů byl zahájen vítězným zápasem zápasem Irsko - Wales 29 : 7. Irové dominovali po celý zápas, Welesané po celé utkání nebyli schopni vytvořit souvislou akci a zaslouženě vysoko prohráli.

K velkému překvapení došlo ve druhém zápase kdy domácí skotští bojovníci dokázali porazit favorita Poháru Anglii po velkém boji 20 : 17.

V nedělním zápase Francie zvítězila nad Itálii 37 : 10, hráčem utkání bylo křídlo Francie Villiere, který položil tři  pětky. První pětku zápasu položila překvapivě Itálie a celou první půli byla velmi aktivní.

Ve stejné soutěži hráčů U-20 Irsko rozdrtilo Wales 53 : 5, Skotsko prohrálo s Anglií 24 : 41 a Francie si poradila s Itálií 41 : 15.

První únorový víkend bylo zahájeno také 1.kolo Championatu Rugby Europe, které je zároveň kvalifikací na start ve Světovém poháru, který se koná příští rok ve Francii. Prví dva týmy postupují přímo a třetí má ještě naději se tam probojovat v baráži s ostatními kvalifikanty World Rugby.

V Bukurešti zvítězilo Rumunsko po velkém boji nad Ruskem 34 : 25. V prvním poločase byli Rumuni jasně lepším týmem a vedli 24 :7. Po půli začali příliš chybovat a rozhodčí to trestal mnoha TK (11 ve druhé půli) a Rusům se povedlo snížit až na 24 : 20, ale závěr si herně lepší Rumuni pohlídali a soupeře už na svoji polovinu nepustili. Rusové hrají příliš silové ragby, pětky dávají pouze po autech v blízkosti 5 metrovky soupeře. V útočné fázi byli Rumuni jasně lepší.

Druhé utkání se hrálo  na českým ragbistům  dobře známém stadionu Madridské University, neboť na něm  českoslovenští ragbisté v minulosti nad Španělskem dvakrát vyhráli.  Španělské reprezentační mužstvo potvrdilo neustálý progres ve své hře, založený zejména na rychlosti, přesnosti a agresivní obraně, porazilo Nizozemsko  přesvědčivě 43 : 0. Přitom Nizozemci  byli dobrým soupeřem, ale zaostávali v rychlosti a každá jejich chyba byla potrestána a tak skóre neustále narůstalo.

K velkému překvapení došlo v nedělním zápase ve kterém Gruzie uhrála doma šťastnou remízu 25:25 s Portugalskem, v posledních minutách utkání. Francouzský trenér Portugalska Patrice Lagisquet vtiskl svým svěřencům velmi efektivní moderní systém hry, založený na snaze vyhýbat se kontaktům, rychlosti prováděných akcí, podpoře hráčů s míčem a důsledné agresivní obraně. Gruzínci mají silný roj, který podobně jako Rusové je nebezpečný před brankovištěm soupeře. Útočná řada měla velké problémy ubránit rychlé akce Portugalců.

Ve Francii pokračovaly všechny soutěže. V TOP 14 opět prohrál Stade Toulousain na hřišti USA Perpignan 36 : 13, ale nutno podotknout, že hrál bez 9 nejlepších hráčů, kteří byli nominováni do Áčka a U-20.

V anglické Premiership Bristol Bears zdolali Newcastle Falcons 37 : 21, Exeter Chiefs doma prohráli těsně Wasps 26 : 27, Leicester Tigers vyhráli s Worcester Warrios 36 : 16 a Saracens rozdrtily poslední Bath 40 : 3.

(Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz, koláže: Petr Skála)