Medák podotýká ... Uplynulý víkend opět potvrdil, že ragby je nejkrásnější sport na světě

Uplynulý víkend opět potvrdil, že ragby je nejkrásnější sport na světě. Televizní stanice TV Nova sport 1 a 2 a Rugby Europe společně s World rugby českým fanouškům  nabídly řadu přenosů z vrcholného ragby, které příznivcům této hry  umožnily posoudit a srovnávat, jakým směrem se současné ragby ubírá. Tisíce nadšených diváků na vyprodaných stadionech, viděly úžasné zápasy, hrané v plné rychlosti, velkou vůlí po vítězství, zdravé agresivitě s výbornou individuální technikou, s minimálním přerušování hry, daným velmi dobrými výkony rozhodčích, kteří mají cit pro pravidlo výhody.

Výbornou formu potvrdilo Skotsko, které zvítězilo nad rychlíky z Japonska 29 : 20.

V bitvě dvou týmů, které preferují silovou hru,  nakonec zvítězila Anglie v poslední minutě trestným kopem nad Jižní Afrikou 29 : 28.

Wales si připsal další důležité vítězství s Austrálií 29 : 28, když ještě v 79. minutě prohrával 26 : 28 a teprve TK v nastavení rozhodl o  vítězství Evropanů. Za zmínku stojí, že tým Austrálie hrál od 15 minuty ve čtrnácti, když její  hráč obdržel červenou kartu za nebezpečnou skládku.

Stále se zlepšující výkonnost jihoamerických mužstev potvrdila Uruguay, která se již kvalifikovala na Světový pohár 2023. Tentokrát  ve velmi vyrovnaném zápase podlehla Itálii 10 : 17.

Zato reprezentace Chile  sice těsně, ale přesvědčivě dovedla porazit profiky z Ruska 30 : 29, tak jak bylo o tomto víkendu zvykem, trestným kopem v poslední minutě zápasu.

Gruzie sehrála vyrovnané utkání s výborným týmem rychlonohých a fyzicky zdatných sedmičkářů z Fidži 15 : 15.

Vrcholem sobotních testů byl výborný výkon Francie, která na vyprodaném stadionu v Paříží porazila All Blacks 40 : 26. Bleus už v poločase vedli 24 : 6, ale Novozélanďané se nikdy nevzdávají a ve druhé půli zápas ještě zdramatizovali, když stále dotahovali. Závěr však byl v režii Francouzů, kteří tak po 12 létech zvítězili nad All Blacks a dokázali, že budou patřit na Světovém poháru, který se bude v roce 2023 konat ve Francii, k velkým favoritům.

Posledním test-mačem letošního podzimu, bylo  zdrcující vítězství Irů 53 : 7 nad Argentinou. V první půli bylo utkání zcela vyrovnané, Pumas dokonce vedli 7 : 0, ale poté na co šáhli to zkazili. Prohrávali svoje auty v blízkosti brankoviště Irů, neproměňovali lehké TK a na tým padla deka, z které se do konce zápasu nevzpamatovali. Irové mají velmi silné mužstvo a můžeme se těšit na jejich výkony v Poháru 6 zemí, kdy budou nebezpečným soupeřem všem týmům.

K vidění bylo  také velmi vyrovnané utkání v ME Trophy,  ve kterém Polsko vyhrálo po dobrém výkonu se Švýcarskem až v závěru zápasu 37 : 25. Utkání mělo velmi dobrou úroveň a pokud Česku  povede postoupit do této soutěže, pak české ragbisty  budou čekat velmi náročná utkání.

  Správně vyhodnotil úroveň českého  ragby trenér reprezentace U-20 Roman Šustr, když označil plány našich odborníků startovat na OH a na Světovém poháru za utopii, zejména proto, že máme zcela nevyhovující soutěže. Našim cílem by mělo být udržení české  reprezentace v soutěži Trophy ME a i to bude velmi náročný úkol. Světové ragby je ve velkém rozmachu, zatím co my už léta přešlapujeme na místě a nejme schopni si to přiznat. Příkladem je ku příkladu  výkonnostní skok Brazílie, kterou Česko  před léty na Mistrovství světa juniorů hladce porazilo. Nyní však Brazílie prohrála ve finále Stellenbosh Chalange s Keňou ve velmi vyrovnaném, rychlém utkání jen 30 : 36.

(Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)