Medákův komentář k ragbyovému víkendu (15. - 16. února 2020)

Pohár 6 zemí má přestávku a tak se v Evropě opět rozehrály domácí soutěže.

Anglická Premier Ship nám nabídla dva zajímavé TV přenosy, Gloucester Rugby - Exter Chiefs a Leicester Tigers - Wasps,  které se hrály za deště, jak je pro britské ostrovy obvyklé. Exter Chief po 10.kole si upevnily vedení v soutěži před Northemptem a Sale Sharks, poslední jsou Saracens, kteří byli potrestáni za nedodržování pravidel o financování hráčů, odečtem 30 bodů. Tento jeden z nejlepších klubů, už to dotáhl na - 2 body, ale už dnes je jasné, že v příštím roce nebude v této soutěžit startovat. Řada týmů si už brousí zuby na řadu špičkových hráčů, kteří zřejmě z klubu odejdou.

Francouzskou TOP 14 stále vede Union Bordeaux Begles, který angažoval zkušeného trenéra Uriose,   před Lyonem a RC Toulon. Loňští finalisté Toulouse a Clermont doplatily na to, že řada jejich hráčů reprezentovala na RWC a nyní také v Poháru 6 zemí. Clermont je 6. a Toulouse 8.Hrát tak náročnou soutěž, bez nejlepších hráčů je velmi obtížné. Na konci tabulky je překvapivě Castres, který patřil ještě nedávno mezi nejlepší týmy ve Francii, poslední je kdysi slavný Agen.

V Itálii s přehledem vede Rovigo, klub který v šedesátých létech startoval v Poháru mistrů evropských zemí a doma se utkal s tehdejším mistrem ČR  Slávii Praha. Měl jsem to štěstí, že jsem tehdy za Slávii hostoval v poháru a v Rovigu jsme vyhráli 3 : 0, dropem Vlasty Melichara. Italové byli tak zklamaní, že se jich řada vůbec nedostavila na 3.poločas. Škoda, že tato soutěž byla zrušena, pro naše kluby to byla velká motivace. S Pragovkou jsem ještě 2 x startoval v této náročné soutěži a byly to pro nás opravdu velmi cenné zkušenosti. Aby se naše mistrovské  mistrovské týmy utkávaly s předními evropskými týmy, by v současné době už nebylo možné, protože profesionalizace ragby natolik ovlivnila  výkonnostní růst předních evropských týmů, že se nám natolik herně vzdálily, že se s nimi už dlouhá léta nemůžeme měřit.

Velkým překvapením pro ragbyový svět, je oznámení jednoho z nejlepších a nejzkušenějších rozhodčích Nigela Owense, že ukončil svojí dlouholetou kariéru zápasem Francie - Anglie. Od reprezentace Anglie obdržel dres s nápisem : Francie - Anglie - 6 Nations - Le Crunch - Nigel Owens 98. Tedy počet zápasů, které tento oblíbený rozhodčí na nejvyšší úrovni odpískal. Tento dres Nigel věnuje svému mateřskému klubu Pontyberem RFC.

World Rugby pořádá v rámci propagace a rozvoje "sedmičkového" ragby ve světě, nové turnaje pro druhý výkonnostní sled, pojmenovaný Challenger Series Sevens. Na turnaje bylo nominováno dle současné výkonnosti 16 zemí a tento víkend jej uspořádalo Chilské Viňa del Mar, příští týden bude pokračovat v Montevideu. Mužstva byla rozdělena do 4.skupin: A - Japonsko - Tonga - Uruguay - Portugalsko
                  B - Hong-Kong - Papua Nová Guinea - Jamaika - Kolumbie
                  C - Německo - Uganda - Itálie - Paraguay
                  D - Chile - Zimbabwe - Mexiko - Brazílie

Po prvním dni vyhrálo Japonsko, Hong-Kong, Německo a Chile své skupiny. Překvapením je, že v Evropě úspěšné Portugalsko skončilo ve své skupině na posledním místě, bez jediné výhry a stejně tak Itálie se umístila až na 3.místě, když dokázala porazit pouze Paraguay. Mile překvapilo Německo, které si vybojovalo první místo ve své skupině do závěrečných bojů. Finálová utkání budou sehrána až dnes v noci. Montevideo nám ukáže jaká je současná situace "sedmičkového" ragby v těchto zemích. Shlédl jsem několik zápasů na videu z tohoto turnaje a jsem opravdu překvapen výkonnostním růstem zemí jak v Africe, tak v Jižní Americe, ale také na Papua Nová Guinea. Bohužel i v této olympijské disciplíně se nám svět vzdaluje mílovými kroky.
Nakonec to vyhrálo Německo, které ve finále porazilo Hong-Kong 10 : 0, Třetí Japonsko zdolalo Chile 31 : 14 a páté místo má Tonga které vítězstvím nad Zimbabwe 19 : 14.