Medákův komentář k ragbyovému víkendu (8. - 9. února 2020)

Medákův komentář k ragbyovému víkendu (8. - 9. února 2020)
Druhý únorový víkend evropského ragby  přinesl ragbyovým příznivcům řadu zajímavých zážitků ze zápasů Poháru šesti národů,  které se tentokrát hrály v Paříži, v Dublinu a v Edinburghu za přímého sledování několika desítek tisíc diváků v hledištích stadionů.  Hrála se i další utkání například ta, která jsou zařazená do soutěže ME. Zajímvý dokument zveřejnila Česká rugbyová unie. Všechno to, co jsme uvedli, okomentoval pro ragbyový magazín Českéragby.cz legenda českého ragby Eduard Krützner senior.


Pohár 6 zemí opět nabídl tři zajímavé zápasy

Irsko po velkém boji porazilo Wales 24: : 14, když mělo po většinu utkání převahu.

Ve druhém utkání sice vyhrála Anglie nad domácím Skotskem 13 : 6, (3 : 0), ale zápas se hrál za velmi těžkých podmínek, celý zápas lilo jako z konve a k tomu ještě velký vichr. Skotové byli po většinu zápasu lepším mužstvem, ale nevyužili řadu dobrých příležitostí, proti tomu Anglie využila jediné chyby Skotů a položila po velkém tlaku na brankoviště jedinou pětku zápasu.

Francie si poradila s Italy a vyhrála v Paříži 35 : 22 (23 : 10) , ale jejich výkon nebyl zdaleka tak dobrý, jako proti Anglii. Opět se projevila jejich typická vlastnost - podcenili svého soupeře, zejména pak útokovka N´Tamack, který ostudně zahodil několik lehkých kopů. Nejlepším hráčem byl opět Dupont na mlýnovce.Souběžně s Pohárem byly odehrány zápasy reprezentací do 20 let.
Francie zvítězila nad Itálii 31 : 19, Irsko porazilo Wales 36 : 22 a Skotsko prohrálo s Anglii po boji 17 : 21.
Turnaj žen : Francie : Itálie vysoko 41 : 10 a Irsko : Wales 31 : 12, Skotsko s Anglii hraje až v pondělí 10.2.

Championat REC


V programu ME viděli na hřištích v Bruselu, v Madridu a v Lisabonu  tři výtečné zápasy, které potvrdily ústup ze slávy Ruska, které startovalo na RWC v Japonsku i Rumunů, kteří ještě nedávno patřili k světové špičce.

Stále se lepšící Belgie porazila v Bruselu před velmi pěknou návštěvou Rusko 38 : 12 (10 : 12), velmi dobře organizovanou hrou s kvalitní obranou.

Portugalci si poradili s Rumunskem a zvítězili 22 : 11.

V nedělním utkání podlehlo doma Španělsko velmi silné Gruzii 10 : 23. Gruzie přehrála svého velmi dobrého soupeře, zejména díky výbornému a zkušenému roji. Po druhém kole Championatu vede s přehledem Gruzie s 9 body, před Portugalskem, které získalo také dvě vítězství, ale bez bonusůa má j8 bodů, Belgie má 6 bodů, Španělsko 5 a Rumunsko a Rusko jsou bez bodů.

Českéragby.cz rovněž uvedloV Poháru šesti Francie a Irsko bez porážky a na ME bez prohry Gruzie a Portugalsko

Česká rugbyová unie konečně vypracovala koncept rozvoje českého  ragby na období 2020 - 24 s cílem vrátit se do roku 2024 na Championat REC. Je to určitě ambiciozní cíl, ale bude jen velmi těžko splnitelný. Ragbyová Evropa nespí a pokud máme možnost sledovat výkony našich případných soupeřů, pak musíme bohužel konstatovat, že jejich výkonnost se neustále zlepšuje, zejména proto, že mají velmi stabilní a náročné domácí soutěže a jejich mládežnické ragby se neustále zlepšuje, díky zvětšující se mládežnické základně. Je to dáno tím, že formování talentovaných hráčů, vedou jak v klubech tak v akademiích, vzdělaní trenéři. Jejich kontinuální proškolování zajišťují domácí federace na vlastní náklady. To zatím tuzemská unie postrádá a proto bude velmi obtížné, naše příští soupeře v tak krátkém horizontu dohnat a dokonce předehnat.

Eduard Krutzner  senior

Českéragby.cz rovněž uvedlo
Medákův komentář k ragbyovému víkendu (1. - 2. února 2020)


(ps, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)