Mistry Evropy 2020 v ragby jsou Gruzínci. Česko ve třetí nejvyšší soutěži ME loni vůbec nehrálo

Mistry Evropy v ragby 2020 se stali Gruzínci, kteří po 11 měsících v dohrávaném pátém kole šampionátu porazili ve svém hlavním městě v Tbilisi Rusko 16:7 (0:0) na pětky 1:1.

Ruský tým v posledním utkání sahal ještě pět minut alespoň po bonusovém bodu, který je udělovaný za prohru rozdílem sedmi a méně bodů, ale útoková spojka Gruzie Abzhandadze, který soupeři svými kopy nadělil celkem 11 bodů,  v 75. minutě trestným kopem zvýšil na devítibodový rozdíl v konečném skore. Rusko i tak dosáhlo s vítězem evropského šampionátu nejtěsnější prohru ze všech ostatních soupeřů. Gruzie totiž Rumunsko porazila 41-13, Španělsko 23-10, Belgii 78-6 a Portugalsko 39-24.

Ve druhém odehraném utkání pátého kola v Madridu Španělsko porazilo Portugalsko 25:11 na pětky 1:1. Poslední utkání pátého kola Rumunsko - Belgie skončilo kontumační výhrou Rumunů 28:0, neboť belgickým ragbistům jejich úřady zakázali do Rumunska k utkání odcestovat.

O dalším osudu šampionátu není ještě rozhodnuto.  Belgičané si však účast  v nejsilnější skupině ME mohou  zajistit i pro další ročník, pokud se jim podaří v baráži porazit vítěze nižší soutěže Nizozemsko. Tato baráž by se měla hrát v dubnu nebo v květnu 2021.

Čeští ragbisté, kteří  jsou zařazení až ve třetí nejvyšší soutěži ME a jejich soupeři v této skupině jsou Maďarsko, Lucembursko, Litva a Švédsko, ještě netuší, co je v roce 2021 bude čekat v evropských soutěžích.  V loňském roce se totiž nižší soutěže ME včetně té s účastí českého týmu nehrály vůbec a není ještě stanoveno, jestli a jak se rozehrají v roce 2021.

Evropského šampionátu se neúčastní týmy Francie, Itálie, Anglie, Irska, Skotska a Walesu, které hrají v tomto složení Turnaj šesti národů. Turnaj  ještě v podobě pěti týmů bez Itálie byl uznán jako nejstarší ragbyová  soutěž reprezentačních týmů  na  světě. Je však uzavřená a vítěz není mistrem Evropy také proto, že ji neřídí Evropská ragbyová federace.Konečná tabulka ME v ragby 2020 mužů

1 Gruzie             5     5     0     0     197  -    60      (4)*      24
2 Španělsko        5     3     0     2     103  -    93     (1)*     13
3 Rumunsko       5     2     0     3     101  -   102    (2)*     10
4 Portugalsko     5     2     0     3     98   -    111     (1)*      9
5 Rusko              5     2     0     3     82   -    128     (0)*     8
6 Belgie              5     1     0     4     84   -    171     (3)*     7


Medákův komentář ... „Rugby Europe nám nabídla dvě velmi zajímavá utkání Championatu RE. V prvním Gruzie v Tbilisi porazila Rusko 16 : 7. Gruzínci se snažili využít zkušeností ze zápasů v Podzimním poháru Evropy a byli po celé utkání lepší. Snažili se hrát útokem, ale snaha hrát druhou vlnou jim moc nejde, pokaždé ztratili území, díky velké hloubce, nebo nepřesnými přihrávkami. Rusové bojovali, celkově se zlepšili, ale silný gruzínský roj získával více míčů.

Ve druhém utkání Španělsko  na svém stadionu v Madridu, na kterém kdysi v minulosti dosahovalo na  vítězství a nebo dobrých výsledků i české mužstvo, porazilo Portugalsko 25 : 11. Bylo to velmi rychlé utkání s obou stran, Španělé lépe využili chyb soupeře. Zkrátka bylo na co se dívat a přiučit se od soupeřů,  s kterými jsme hrávali řadu let ve stejné divizi, jak má Česká rugbyová unie pracovat na úspěšném rozvoji ragby ve své zemi.

Šampionát byl negativně ovlivněn rozhodnutím vedení RE o skrečování zápasu Rumunsko - Belgie, ve prospěch domácích. Belgičané nemohli do Rumunska odletět z důvodu zákazu cestování v souvisloSti s  pandemií covidu. To má za následek, že Belgie skončila v konečném pořadí  poslední a tak bude hrát v baráži s Nizozemskem o šanci startovat v kvalifikaci o RWC," okomentoval závěrečné kolo evropského šampionátu Eduard Krützner senior, legendární ragbista, jemuž přátelé říkají Medák. 

(ps, ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)