Není tomu tak dávno, kdy Češi v ragby nad Nizozemci, Belgičany a Němci vyhrávali ...

První kolo  Poháru šesti národů a další ragbyové  soutěže pro Ceskeragby.cz okomentoval Eduard Krützner senior.

Pohár šesti národů byl zahájen výpraskem Francie od výborných Irů 38:17. Favorizovaní Francouzi  nezvládli zápas zejména mentálně. Již při nástupu i hymnách byl vidět znatelný rozdíl v odhodlání a plném soustředění na zápas, ve tvářích Irů. Francouzští hráči se viditelně nevyrovnali se silným tlakem, který na ně vyvíjela  všechna media, jednak je stavěla  do role velkých favoritů Turnaje a na druhé straně pochybovala  zda se Francouzi stačili vzpamatovat z velkého zklamání z vyřazení Jižní Afrikou ve Světovém poháru. Navíc se neustále diskutovala otázka, zda Les Bleus zvládnou úspěšně hrát bez svého hlavního tahouna Antoina Duponta, který vynechal letošní Pohár z důvodu, že se připravuje s reprezentací Francie "VII" na Olympijské hry. Hráči Francie se nedovedli vyrovnat s výbornou agresivní a organizovanou hrou Irů a dostali se pod psychický tlak, který se projevoval nezvyklým počtem chyb. Mlýnovka Lucu, jinak výborný hráč, vůbec nezvládl odpovědnou roli tvůrce hry a v roli  úspěšně nahradit Duponta  zcela zklamal. K tomu je třeba přičíst už ve 30 minutě velké oslabení týmu po  zbytečné červené kartě udělené Willemsovi, po dvou žlutých. Výborná hra Irů v obraně je již tradiční, ale tentokrát Francouze předčili jejich hlavní zbraní, rychlým a důrazným útokem. Na setkání s novináři  se poprvé stalo, že vždy otevřený a vstřícný trenér Francie Fabien Galthie, nebyl schopen odpovídat na dotazy novinářů. Tak  ho poznamenala největší porážce v jeho úspěšné kariéře u reprezentace Francie. Za týden uvidíme,  jak se mu podaří dát tým dohromady v nelehkém utkání ve Skotsku.
  Itálie s novým trenérem Quesadou se zlepšuje zápas od zápasu. V Římě ve vyrovnaném zápase prohrála s Anglií jen 24:27, když ještě v poločase vedla 17:14. Itálie položila tři  pětky oproti dvou  Angličanů a tak o vítězství Anglie rozhodlo pět  úspěšných trestných kopů  útokovky Forda. Bojovná Squdra Azzura uhrála aspoň jeden bonusový  bod, když rychlík Ioane položil v nastaveném čase  krásnou pětku položenou přímo pod branku.

Zápas dvou různých  poločasů byl k vidění v Cardiffu. V prvním poločase hostující Skotové, nedali Welasanům žádnou šanci bodovat a vedli 20:0. Hru výborně dirigovala útokovka, na které hrál  zkušený Russell.  Skotové dokonce ještě ve 42 minutě zvýšili na z jejech pohledu 27:0.Trenér Walesu zřejmě v šatně hráče polil živou vodou, protože ani tak jasné vedení je nezlomilo a svojí  bojovností a vůlí po vítězství ve druhé půli zcela ovládli hru. Znovu se ukázalo, jak velkou chybou je usnout na vavřínech. Na hřišti pak existovalo už jen jedno mužstvo, které až do poslední vteřiny bojovalo o vítězství. Nakonec moc nechybělo, aby to domácí hráči dokázali, neboť  prohráli jen o bod 26:27. Diváci v Cardiffu a ostatní v televizním přenosu viděli krásné utkání, napínavé až do poslední minuty.

Už první kolo Rugby Europe - Championship přineslo velké překvapení. V Amsterdamu se utkalo Nizozemsko  se Španělskem a ve velmi vyrovnaném utkání prohrálo nešťastně 18:20, když v poslední minutě domící borci neproměnili, případný vítězný trestný kop. Utkání výborně řídila žena Skotka Hollie Davidson. Zkušený trenér Orange Lynn Jones výborně připravil tým, jak systémem hry, ale hlavně zásadně zlepšil agresivitu a efektivnost obrany. Zápas,  ve kterém Nizozemci  lehce dominovali v držení míče 57:43 %, byl velmi vyrovnaný a o výsledku rozhodl jen lepší kopáč Španělů.

Ještě větší bombou je vítězství Belgičanů nad úspěšným účastníkem Světového poháru Portugalskem 10:6. Hrálo se v Monsu na krásném a hlavně plném stadionu. Úžasná kulisa  špičkového zápasu, ve kterém Rudí ďáblové svojí bojovností a nasazením nedovolili portugalským rychlíkům položit ani jednu pětku. Utkání velmi slušně řídil zkušený Gruzínec Abulashvili. Francouzský trenér Laurent Dossat dokázal vytvořit výbornou partu bojovníků, kteří maximální obětavostí efektivně zvládli nepropustný obranný systém. Velké zlepšení útočné fáze má na starosti asistent trenéra pro útok Mauritz Botha, dlouholetý výborný hráč anglických klubů, jako Saracens, Sharks a Newcastle. Nástupce  úspěšného trenéra Lagisqueta, Joio Mirra byl  postaven před těžký úkol, vytvořit nový perspektivní tým Portugalska pro příští Světový pohár 2027 v Austrálii. Faktem je, že v zápase zkoušel řadu hráčů z úspěšného výběru "dvacítek", kteří teprve získávají zkušenosti v této náročné soutěži.

Za povšimnutí rozhodně stojí neustálé systematické zlepšování herního projevu v Nizozemsku a v Belgii. Je to dáno zkvalitňováním tréninkového procesu, na všech úrovních, pravidelné analýze plnění reálných cílů Strategického plánu, efektivita Center talentované mládeže a hlavně velmi náročnými domácími soutěžemi. V nizozemské  Ereklase startuje 12 klubů, unie má 24 829 licencí a ragby se hraje v 95 klubech. Podobný rozvoj zaznamenala i Belgická federace, v Elite Leauge hraje osm klubových týmů a ve všech soutěžích jich startuje osmapadesát. Federace má 36 266 licencí. A jak je na tom Česko, které   bohužel vykazuje 42 klubů na webu unie, ale z nich jich 15  vůbec nevyvíjejí   žádnou činnost. A jen 13-14 ze zbývajících 27 klubů, je schopno startovat v domácích soutěžích, se slušnou strukturou mládežnických kategorií. Tak malé počty aktivních klubů zásadně negativně ovlivňují sportovní i herní úroveň domácích soutěží. Extraliga v šesti  a k tomu další čtyři ligy, to postrádá logiku věci a tím pádem samozřejmě jejich herní úroveň. Nabízí se nutnost uskutečnit analyzu   příčin  stále se zlepšující výkonnosti ragbistů v zemích, které se nám v posledních létech výkonnostně značně vzdálily a poučit se z chyb, které vznikly zejména nesystematickými experimenty s domácími soutěžemi!

V dalším zápase Championshipu hraném v Dassau, Němci odehráli dobré utkání, když se silným týmem Gruzie prohráli jen 17:28.V první půli dominoval roj Gruzie, který byl silnější ve mlýnech a ze dvou pětek  z akcí rozehraných  pět metrů před brankovištěm  také skóroval, tu druhou až v nastavení a vedl jen 14 : 10. Ve druhém poločase hráči Lelos roztáhli hru do šíře, čímž se jím podařilo přečíslit pozornou německou obranu a položili další dvě pětky. Němci snížili z protiútoku na 28:17 a měli v závěru, zajímavého zápasu možnost ještě zabodovat, ale neměli k tomu už sílu. Hrálo se na pěkném stadionu, před velkou návštěvou, na velmi těžkém, promoklém terénu. Pro nového trenéra Gruzie, zkušeného a výborného reprezentanta Albionu, Richarda Cockerilla to byla úspěšná generálka. Zkušenosti prokázal při změně taktiky ve druhém poločase, kdy hráčům nadiktoval změnu hry, rozšířením do celé šíře hřiště. Kapitán Lelos, tříčtvrtka Murav Sharikadze odehrál v tomto zápase své 100 utkání.

Poláci pozvali Rumuny na národní stadion v Gdyni, kde je slušná umělka. Zápas to byl nevalné úrovně, spousta chyb na obou stranách, zejména z polské strany. Vyhráli zkušenější Rumuni 20:8, ale jejich výkon byl pod nový trenérem Gerardem  velmi neurovnaný a chaotický. Polsko je rozhodně nejslabším mužstvem Championshipu, bylo by jistě dobré zkonfrontovat  výkonnost české reprezentace s našimi sousedy, jak bylo dříve tradicí. Zkušený irský rozhodčí Davison řídil zápas s přehledem, měl velký cit pro výhody a snažil se dát hře hladký průběh, přes řadu chyb obou týmů. Poláci mají v současné době Extraligu, kde hraje 9 klubů a  v 1.lize 8 a ve 2.lize 6 klubových vyhradně polských týmů. To znamená, že v Polsku má  23 samostatných klubů, jejichž týmy  startují v dvoukolových soutěžích, systémem podzim - jaro, ostatně  jako všechny unie, které hrají v evropských soutěžích.

Po sledování zápasů, ve kterých hráli ragbisté Nizozemska, Belgie a Německa,  si dovolím malé připomenutí smutné skutečnosti, že není tomu tak dávno, kdy jsme jako Češi v ragby nad Nizozemci,  Belgičany a  Němci vyhrávali ...

Ze světa ragby přišla zpráva i ze Saudské Arábie, kde se šejkové  po fotbale rozhodli investovat také do ragby. Nakoupili akcie z anglických klubů Leicester, Gloucester, Northamptnu a Newcastlu. Zatím do tohoto nového dobrodružství vložili 60 milionů anglických liber, zejména s cílem založit Akademii talentované mládeže. Nechme se překvapit, ale nevím zda je to pro ragby ten správný krok.

Championat RE ženských XV byl zahájen zápasem,  ve kterém Nizozemky  rozdrtily Švédky 59:0.  Nutno připomenout, že české ragbistky nehrají žádnou tuzemskou klubovou soutěž v ragby XV a Česko tak nemá ani zastoupení v soutěžích žen XV !

Byl rozlosován nový ročník ženského XV ragby Pacific Four Series, kterého se účastní  Nový Zéland, Austrálie, USA a Kanada.

Ceskeragby.cz rovněž napsalo  ...

Bylo utkání Francie - Irsko 17:38 skutečně předčasným finálovým zápasem Poháru šesti národů?

Doplnění informací k prvním kolům obou soutěží

Hráč druhé řady Francie Willemse, který byl vyloučený v prvním kole za dvě žluté karty (=červenou) v zápase s Irskem dostal od Comité Poháru šesti národů trest zákazu startu na čtyři týdny.

V rankingu WR si Belgie vítězstvím nad Portugalskem polepšila o tři místa a je již na 26. místě. Gruzie postoupila o 1 bod a je již třináctá a naopak Portugalci se propadli o tři body  a jsou šestnáctí a Nizozemsko o dvě místa  a Rumunsko o jedno místo.

Líbil se vám nebo nelíbil článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?