Neporazitelní mistři Evropy v ragby Gruzinci se vypořádali i s Ruskem


Vztahy mezi Ruskem a Gruzií v ragby jsou hodně podobné jako  bývaly v minulém století mezi československými  a  sovětskými hokejisty. To bylo  pro každého sportovce na ledě  otázkou cti  soupeřů    porazit. Podobný vztah panuje dodnes  i mezi ruskými a gruzínskými ragbisty.  Rusové by Gruzínce  už konečně rádi porazili, ale nějak jim to nejde. Přesto  derby reprezentací bývalých sovětských republik je vlastně  nelítostný boj, který provází hlasité výroky hráčů, ale i  aktivních fanoušků obou národních týmů.  Zkrátka a dobře   atmosféra na těchto zápasech je vždy vyhrocená na hranici možností. Nu a jak to letošní  derby dopadlo? Že se ptáte. Vyhrála Gruzie 23:6. Jinak Československu se v historii  tuzemského ragby podařilo porazit  Sovětský svaz a Česku i  Rusko, ale nikdy Česko neporazilo Gruzii. 

Ve druhém utkání evropského šampionátu se potkaly týmy, které jsou na stejné úrovni. Rumunsko hrálo doma a vyhrálo nad Španělskem na body 22:16 a na pětky 2:1. 


         Medákův komentář ...  

„Championat Evropy pokračoval dvěma zápasy. Nejdříve  Rusko  v Kaliningradě prohrálo s Gruzii 6:23. Zápas to byl nevalné úrovně,  ve kterém dominoval roj Gruzie. Rusové sice dobře bránili, ale jejich útok byl velmi slabý.

Ve druhém utkání prohráli zbytečně Španělé v Rumunsku 16:22. Španělé hráli lepší ragby, ale stále platí daň za menší zkušenosti. Snaží se o moderní rychlé ragby, ale zatím často chybují. Je však jen otázka času,  kdy to španělský  tým zvládne a pak bude patřit k předním evropským týmům. Ukázkou bylo posledních 10 minut zápasu, kdy se Španělé za stavu 22:16 usadili na 5 m Rumunů, ale bohužel nebodovali. 

Gruzie už si udrží první místo na Championatu a přímý postup na Mistrovství světa, ale bojujej se i o druhé postupové místo. Obsadí jej  Rusko nebo  Rumunsko? Ať už to bude kterákoliv země,  v současné formě budou na Světovém poháru jen do počtu. Pokles výkonnosti je dán,  jak ekonomickými podmínkami, tak úrovní domácích soutěží, která v obou uniích velmi stagnuje a jen minimum reprezentantů hraje v zahraničních předních klubech. Popularita ragby v Rusku je stále slabá.   V  Rumunsku se odrážejí problémy, které trápí tuto zemi. Ta  patřívala v době amatérského ragby, kdy  měli Rumuni profesionální podmínky a řada jejich hráčů hrála v zahraničí, mezi nejlepší týmy na světě a uvažovalo se dokonce o tom, že by mohli rozšířit Pohár pěti národů," komentoval třetí  kolo Championatu Evropy Eduard Krützner senior, jemuž ragbisté říkají Medák. 

 


 
 Kalingrad, Bukurešť   20.  března  2021

(Eduard Krützner senior, Karel Gaman, Petr Skála, RC Havířov, ceskeragby.cz, foto: rugby.ru)