Ohromný skandál francouzského ragby: Prezident FFR Laporte a další byli odsouzeni za korupci

Ve Francii propukl ohromný skandál ve Francouzské federaci rugby, když prezident federace Bernard Laporte a další byli odsouzeni za korupci.

Pařížský soudní tribunál vedený soudkyní Rose Marie Hunault odsoudil presidenta FFR Bernarda Laporta ke třem  létům vězení, s odkladem dvou let  vzhledem zaplacení pokuty 75 000 euro. S tím souvisí i zákaz všech funkcí v ragby, který potvrdila ministryně pro sport.   Důvodem je trestný čin korupce, kterou uskutečnil jménem FFR s podnikatelem a majitelem firmy AIA  a prezidentem klubu Montpellier Heroult - Homed Altrád. Ten byl odsouzen na 18 měsíců a k pokutě 50 000 euro. V této aféře byli potrestáni i další  vrcholní funkcionáři FFR Serge Simon, Claude Atcher a Benoit Rovet. Bernard Laporte ohlásil demisi na funkci vicepresidenta World Rugby, který obratem svolal schůzi na řešení tohoto vážného problému, který nastal 10 měsíců před Světovým pohárem pořádaným jako na potvoru ve Francii.

Novozelandská Rugbyová Unie v souvislosti  událostmi svolala zasedání, aby vyřešila sponzoring dresů All Blacks společnosti pana Altráda AIA.

Osobnosti francouzského ragby požadují ve svých vyjádřeních demisi celého Výkonného výboru FFR a vypsání mimořádné volební Valné hromady.

"Je mi velmi smutno, že náš sport, který se vždy honosil svým respektem k ragbyovým hodnotám, zejména pak smyslu k fair-play, znehodnotí nezřízená chamtivost pár jedinců, která v současné době negativně postihuje všechny sporty, ale bohužel také veškerou lidskou činnost,"  prohlásil legendární český ragbista několik let v minulosti  působící i ve Francii Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz


(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž Petr Skála)