Ragbisté Francie zůstali v Poháru šesti národů jediní neporažení, když v Paříži porazili Irsko

Jelikož zápasy druhého  kola Poháru šesti národů mohli  televizní diváci  sledovat i v Česku na  programech  Nova sport 1 a 2 a další velmi zajímavé zápasy Championatu Rugby Europe zase  na webu evropské federace ragby, pak komentář k víkendovým šesti zápasům nejlepších evropských reprezentací od Eduarda Krütznera seniora, je už jen tečkou za tím, co mnozí čtenáři alespoň v častečném výběru sledovali. Medák, jak ragbisté říkají Eduardovi  Krütznerovi seniorovi, svým  komentářem  zhodnotit pro ragbyový magazín ceskeragby.cz  události proběhlé během druhého únorového ragbyového  víkendu v Evropě.

V Poháru šesti národů byl k vidění  v prvním sobotním zápase velký boj mezi Walesem a Skotskem, který nakonec skončilo vítězstvím domácích na plném stadionu v Cardiffu 20 : 17. Výkon Walesanů byl o mnoho lepší než v prvním kole, ale Skotové potvrdili velmi dobrou formu a do poslední minuty nebylo rozhodnuto, kdo v zápase zvítězí.

Ve druhém utkání se utkali dva favoriti na vítězství v Poháru. Francouzi se utkali s velmi silným týmem Irska a zvítězili v dramatickém zápase 30 : 24. Výborná irská obrana nedovolila Francouzům, aby se prosadil jejich nebezpečný útok. Francouzský nástup byl výborný, už v 9 minutě vedli 10 : 0 po výborné akci spojek N´tamack - Dupont 10, jenže  po předchozím úspěšném TK jejich sebevědomí tvrdě poznamenala školácká chyba, kdy přímo z výkopu křídlo Irska Mack Hanson položil pětku a snížil na 7 : 10. Zápas byl velmi vyrovnaný,  o čemž svědčí tři položené pětky Irů, ale ti za  agresivní obranu byli trestáni TK, které úspěšně proměňoval francouzský zadák Jaminet..

Itálie s Anglií prohrála 0:33, ale výsledek s nulou nevyjadřuje průběh zápasu, neboť zejména ve druhém poločase byli Italové Anglii vyrovnaným soupeřem. Je až neuvěřitelné,  kolik dobrých příležitostí nedotáhnou borci hrající s Anglií na domácím hřišti v Římě  k úspěšnému bodování. Itálie zlepšila sice obranu, ale koncovka je tragická. Angličané se oproti utkání se Skotskem zlepšili, ale bodovali většinou rojníci. Hráč utkání 10 Smith opět přesvědčil o svém talentu, ale hra jeho spoluhráčů v útoku postrádala  chytrou myšlenku.

Zápasy "Dvacítek" v Poháru šesti národů přinesly jedno velké překvapení,  když Itálie zvítězila nad Anglií 6:0. Francouzi prohráli s mladými Iri 16:17 a Welšané si poradili se Skoty 26:13.

V Championatu Rugby Europe proběhlo dramatické utkání na stadionu v Soči, kde  prohrálo Rusko se Španělskem 37 : 41. (17 : 25). Byl to boj silných a agresivních ruských rojníků s rychlostí, lepším herním systémem a se sebedůvěrou Španělů. Rusové mají hru postavenou na fyzicky zdatném roji, který dokáže bodovat po autech, nebo TK v blízkosti brankoviště soupeře. Španělé mají kompletnější tým, který je velmi nebezpečný rychlostí akcí a v soubojích jeden na jednoho.. Rusům se povedlo 3 minuty  před koncem zvrátit vedení Španělů na svou stranu a v tu chvíli vedli 37 : 34, ale Španělé prokázali neuvěřitelnou bojovnosti, podtrženou neuvěřitelnou důvěrou ve své schopnosti vybojovat vítězství. Za poslední tři minuty měli dvakrát  šanci kopat TK proti bráně, z velmi výhodných pozic a zápas by minimálně skončil remízou. Pokaždé to odmítli a zahráli auty na pětimetrové čáře  soupeře a po tříminutovém nastavení dokázali položit pětku, která jim přinesla zasloužené vítězství a důležitý zisk bodů pro přímý postup na Světový pohár 2023.

Gruzie si v Amsterdamu poradila s Nizozemskem, když zvítězila přesvědčivě 72:10 a upevnila si první místo v tabulce kvalifikace na MS 2023. Gruzie má velmi dobrý kompletní tým, viditelně se zlepšuje hra útočné řady, která tentokrát často našla mezery v pomalejší obraně Nizozemců. Přes vysokou porážku Nizozemsko stále prokazují zlepšení výkonnosti a zkušenosti z deseti zápasů s předními evropskými celky se jim jistě vyplatí v soutěži Trophy, kam jsou už nyní odsouzeni sestoupit.

Velký boj byl v zápase Rumunska se stále se lepšícími Portugalci. Herní projev Portugalců byl jasně lepší, zejména hra útočníků, v poločase vedli 22:13, ale v posledních 10 minutách jim došli síly a podlehli fyzicky silnějším Rumunům 27:37. Zajistili si aspoň 1 bod, protože položili stejně jako Rumuni čtyři pětky.

Ve francouzské nejvyšší soutěži TOP 14 prohrál loňský šampion už 4 zápas, tentokrát se Stade Francais 28 : 29.   Ve Francii soutěže pokračují i v době kdy se hraje Pohár šesti národů  a kluby si zápasy nemohou odložit. Stade Toulousain má třeba  v Áčku a "20" celkem devět  hráčů, včetně hvězdných spojek Dupont - N´tamack a to se samozřejmě negativně projevuje na výkonnosti celého klubového týmu.

Mělo by to být varovaní pro české  ragbyové funkcionáře, kteří si odhlasovali podzimní Pohár bez českých  reprezentantů. Francouzské týmy mají velmi kvalitní rezervní týmy, plus talentované hráče ve svých klubových Akademiích, ale to není náš případ. Žádný český  klub v současné době  nemá rezervní tým !! Pokud budou hrát české  kluby Pohárové zápasy bez reprezentantů, tak se úroveň  domácích soutěží  ještě více zhorší. Tím bude samozřejmě vážně dlouhodobě poznamenám výkonnostní růst všech hráčů, kteří v takové slabé soutěži budou  startovat.

(Eduard Krützner senior pro ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)